Program zasnovan na dubokom učenju, koji je inicijalno prepoznavao vrste peciva, sada prepoznaje karcinom kod pacijenata

Ispostavilo se da je sistem sposoban za mnogo više.

Nakon nekoliko dugih zima u svetu veštačke inteligencije, konačno je otoplilo i to tako da sigurno još dugo nećemo govoriti „Winter is coming“, bar kada je u pitanju AI. Mašinsko i duboko učenje zakucali su na vrata i doneli revoluciju rešavajući neke od problema koji su nas mučili već dugo. Svi veliki giganti poput Google-a, Apple-a, Facebooka, Amazona i Microsofta ulažu enormne svote novca u istraživanje ove oblasti i njenu primenu.
Jedno od glavnih pitanja je da li će budućnost veštačke inteligencije uticati pozitivno ili negativno na nas? Da li možemo da očekujemo Terminator scenario ili bi ipak trebalo da budemo optimistični? Kakve su biznis aplikacije ove oblasti?
2014. godine ulaganja u startape koji se bave veštačkom inteligencijom porasla su za neverovatnih 300% u odnosu na 2013. godinu. Procenjuje se da će AI zameniti skoro trećinu poslova. Da li se tome treba radovati?
Pisaćemo o ovim i o mnogim drugim temama vezanim za AI, jer je to po mnogima sledeći veliki korak u tehnologiji.
Ispostavilo se da je sistem sposoban za mnogo više.
Ovo je ujedno i prvi put da je ovaj investicioni fond uložio sredstva u startap iz Srbije.
Nuance tehnologija stoji iza Siri, a sada je u vlasništvu Microsoft-a.
Startap je dobio podršku Holivuda, i iza njega stoje imena poput Stivena Spilberga i Džoa Rusoa.
Događaj će biti održan u sredu, 19. februara, od 18 časova.
Novi Sad AI #7 će biti održan u utorak, 22.oktobra, u 18 časova.
Novi Sad AI #6 će biti održan 27. juna u 18 časova.
Događaj će biti održan 2. juna u 12 i 30 časova.
Konfrencija će biti održana 24. i 25. maja u Subotici.
Takmičenje koje traje 32 sata počinje 11. maja.
Novi Sad AI #5 će biti održan 27. marta od 18 časova.
Pridružite se školi AI-a 30. marta na dvadesetčetvoročasovnom hakatonu o globalnom zdravlju.
AI meetup biće održan 27. februara od 18 časova.
Meetup na temu veštačke inteligencije će biti održan 31. oktobra od 18 časova.
Konferencija će biti održana 9. novembra od 8 časova.
Događaj će biti održan u utorak, 25. septembra.
Meetup će biti održan u Startit Centru Beograd, u petak, 10. avgusta, od 18 časova.
Na ovom događaju, 23. maja, će biti pokriveni najnoviji trendovi i praktične upotrebe iz perspektive proizvoda nekih od najinteresantnijih tehnologija danas – Machine Learning, Data Science i Blockchain.
Sporazum je potpisan juče, a 25. aprila će biti objavljen i zajednički strateški dokument.
Prvi u seriji tekstova kroz koje ćemo videti kako samostalno možete naučiti da pišete kod.
Tvorac kompjuterske nauke. Ili IEKYF ROMSI ADXUO KVKZC GUBJ, kako bi bilo napisano na Enigmi.
Šezdesete godine obeležila je Svemirska trka između Amerike i Rusije. Godine ispred nas mogla bi da obeleži AI trka, ali ovog puta između Amerike i Kine.
Koristeći veštačku inteligenciju istraživači sa Univerziteta Makgil su sa 84 odsto tačnosti uspeli da prepoznju koji pacijenti sa blagim kognitivnim oštećenjima su podložni demenciji.
Kako mašinsko učenje i Data Science prave revoluciju u medicinskoj disciplini koja se decenijama nije dovoljno razvijala.
Šta se dešavalo na polju AI-a u poslednjih nekoliko meseci i šta nam govore velika ulaganja tech giganata u ovu oblast.
Događaj će se održati 26. juna u u beogradskom Startit Centru, sa početkom u 18 časova.
Veštačka inteligencija ima impresivne sposobnosti kada se radi o obradi fotografija.
Tekst Velibora Antića o tome kako i zašto je najveći srpski sajt za oglase implementirao sistem mašinskog učenja za sortiranje oglasa i kako ovu tehnologiju planiraju da iskoriste i za druge poslove.
Veštačka inteligencija ubrzava nalaženje lekova. Evo šta se trenutno dešava na tom polju.
Problem crne kutije dubinskog učenja je jedan od potencijalnih kamena spoticanja razvoja veštačke inteligencije. Ipak, za neke oblasti poput medicine, nije presudno ući u srž AI algoritama, dokle god nam ne prave probleme.
Najnoviji izveštaj Foresterra ukazuje na to da će 16% poslova u narednih 8 godina biti zamenjeno robotima, softverom ili veštačkom inteligencijom.
Nakon elektronskog plaćanja, automobila i raketa, poznati preduzetnik nastavlja sa čipovima koje će biti moguće ubaciti u ljudski mozak.
Londonski DeepMind tvrdi da bi AI optimizacija nacionalne energetske mreže u Britaniji mogla da dovede do 10% smanjenja u potrošnji električne energije.
Centar za mame organizuje prvi besplatan program “Mama programira — Onlajn škole programiranja za mame”.
Kontinuirano usavršavanje je ključ uspeha u karijerama u vezi sa razvojem softvera, ali kako mu pristupiti na pravi način?
Microsoft je prošlog meseca prisvojio kanadski startap Maluuba, a razlog je njihovo iskustvo sa implementacijom pojačanog i dubinskog učenja.
Šta su sledeći tehnološki trendovi u svetu u kome skoro svaka odrasla osoba poseduje mobilni telefon? U ovom tekstu bavimo se tehnološkim trendovima čije jačanje je usko vezano za masovnost mobilnih telefona.
Napredak u medicini će umnogome zavisiti od tehnologije. U ovom tekstu izdvajamo kompanije koje veštačkom inteligencijom doprinose zdravstvu.
Koja IT zanimanja će biti popularna u narednih nekoliko godina i šta bi trebalo da znate ako hoćete da se na njih prebacite?
Niko vam ne može garantovati da ćete moći da vratite pozajmljeni novac na osnovu toga što ste prošli kurs.
Zakerberg se upustio u ovaj izazov sa željom da sazna na kom je stadijumu razvoj veštačke inteligencije — stigli smo daleko, ali potrebno je da odemo još dalje.
Većina game developera, čak i ako se identifikuju kao programeri, vrlo brzo shvati koliko je doživljaj igre bitan. Vremenom nauče dosta toga o modeliranju, teksturama, zvuku, level dizajnu i sličnim “ne-programerskim” stvarima.
Nude veliki izazov, ali i dobru zabavu — a imaju i još po neku namenu.
Fokus predavanja biće sklearn biblioteka, efikasan alat za data mining i analizu podataka.
Vizija poznatog hakera da će svaki auto postati samovozeći za 1000$ upravo je zaustavljena — njegov prvi proizvod koji je trebalo da se lansira početkom naredne godine nije samo pauziran, već ugašen.
Samsung je kupio startap Viv, koji su kreatori Siri osnovali da bi stvorili još moćnijeg AI asistenta.
Google-ov novi pametni mesindžer je zanimljiv jer pruža priliku da se igramo sa dostignućima mašinskog učenja, ali netransparentnost kompanije košta korisnike privatnosti.
Pored knjiga, online ili offline kurseva i tutorijala, postoji još jedan zanimljiv način da naučite da pišete kȏd i steknete jake osnove iz algoritama i struktura podataka, kao i da poboljšate svoju brzinu implementacije i preciznost.
Farmer pomoću TensorFlowa određuje kvalitet svog povrća sa 70% tačnosti
Da li je sporazum o upravljanju informacijama pacijenata dovoljan da zaštiti podatke?
Kroz mašinsko učenje, Facebook može da uči algoritme kognitivnim zadacima koji su svojstveni ljudima. Dakle, ako algoritmu pokažete dovoljno slika na kojima je ovca, posle izvesnog vremena, on će početi i samostalno da ih prepoznaje.
Jedna od najbitnijih osobina svakog programera/ke jeste konstantno učenje — ovo postaje sve očiglednije sa usponom mašinskog učenja.
TechPrep platforma pokazuje roditeljima i studentima šta je programiranje, zašto je bitno i koji poslovi su na raspolaganju onima koji kodiraju – ima za cilj da uključi marginalizovane grupe u IT tokove.
Silicijumska dolina je sveto mjesto preduzetništva. Razumljivi su faktori, kroz dugu tradiciju, veliko tržište koje govori istim jezikom, i visoko obrazovanje, dolina je uspjela da izgradi ili privuče neke od najboljih preduzetnika današnjice. Ekspanziju svakako potpomaže i strategijski dobro osmišljeno obrazovanje. Kao okosnica obrazovanja i kao institucija koja je izrodila trenutno najuspješniji startap ekosistem u