IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Šta je obeležilo godinu za nama? Svakako reč “zajednica”
Proteklu godinu obeležio je verovatno najveći razvoj startap scene do sada. Mnogo startapa je pokrenuto, mnogo investicija uzeto, zajednica je pokazala da je zaista jaka, a definitivno je možemo nazvati i godinom obrazovanja.
Krajem 2014. Nordeus je proslavio 100milionitog igrača, a već na početku 2015. izbacio novu verziju Top Elevena i ugasio Sportster iz čijih smo grešaka kasnije ove godine učili na prvom Fuckup nightu.
U januaru je globalni trend osnivanja internih startapa došao i kod nas te je testirana beta verzija aplikacije TimePad beogradske digitalne agencije Creitive.
U februaru su nam stizale samo lepe vesti: FishingBooker godinu dana od polaska na Startap Akademiju ima 7 puta veće prihode, Strawberry Energy je primljen u akcelerator za pametne gradove u Londonu kao jedini ne-britanski startap da bi kasnije u oktobru izbacio i svoj novi proizvod — pametne klupe.
I dalje su se u februaru ređale samo lepe vesti: Inovacija Katarine Ilić, Voltera V-One za pola sata je prikupila 70.000$ na Kickstarteru, Fliiby je postao prvi srpski startap u LaunchHubu, A StartLabs je pokrenuo drugi fond za investicije u regionalne startape.
Mart je definitivno obeležila vest da je Seven Bridges dobio 3 miliona dolara u UK za prvi funkcionalni graf genoma na svetu.
Ovog meseca je i gejming industrija u Srbiji bila aktivna: Awakening of Heroes je postala dostupna na Steamu, najvećoj svetskoj platformi za gejmere, EndTimes Studio radi na svojoj prvoj VR igri, a Industry Entertainment najvljuje 3D svemirsku arkadu — Superverse.
Gaga Đermanović se odvažila i kupila blogger.ba, blog.rs i blogeri.hr i postavila osnove za najveću regionalnu platformu za blogere koja na samom startu ima 100.000 aktivnih blogova.
IT scena u Srbiji je dobila pojačanje i u Nišu, pokretanjem prvog coworkinga — Tilda.
Iz Niša, jačanje se seli u Novi Sad gde se u aprilu osnovao Test’RS Club i održalo nutlo okupljanje testera koje kasnije postaje redovno i u Beogradu, i u Nišu, a novosadski Buscador je primljen u Eleven.
PayPal je u aprilu ponovo omogućio naplatu putem ovog servisa, što znači da korisnici iz Srbije mogu da uživaju u njegovom punom kapacitetu, ali je plaćanje na taj način ipak u sivoj zoni.
U maju smo dokazali da je startap scena u Srbiji puna potencijala. 16. maja smo okupilo 700 ljudi u Domu omladine u okviru akcije “Znam da možemo” posvećene afirmaciji i podršci preduzimljivih mladih koji su pokazali da je u Srbiji moguće graditi svetsku karijeru i biznis, na kojoj smo najavili otvaranje našeg Startit Centra i pokretanje SCV fonda.
A nakon godinu i po dana istovaranja uglja, ovog maja je lansirana nova verzija Active Collaba, jednog od najstarijih domaćih tehnoloških proizvoda koji su i dalje u životu i sjajno prolaze na globalnom tržištu.
Krajem maja, PHP Srbija je organizovala najveću konferenciju za PHP Developere — SOLIDay, posvećenu softverskoj arhitekturi, dobrim programerskim praksama i dizajn paternima.
Vest meseca je srpski Uber. Malo-malo, pa se najavljuje dolazak Uber, a dok se to jednom možda i desi i dok se bavimo pretpostavkama, pokrenut je Car:Go koji omogućava naručivanje vožnje preko mobilnog telefona, gde vozači nisu taksi prevoznici.
U junu je i zabeležen najveći iznos investicije koji je neka (dovoljno) srpska kompanija do sada uzela u jednoj rundi, do sada — Niški Frame je uzeo 10 miliona za brzo skaliranje.
Za sam Startit i ovaj mesec je veoma značajan jer je prepoznata i nagrađena vrednost naše Startap Akademije nagradom Evropske komisije za promociju preduzetništva.
Novi Sad je ovog leta dobio i online i offline zajednicu koja cilja na unapređenje ITa kroz edukaciju, razmenu iskustava i zajedničko rešavanje problema — Geekstone, a Srbija je dobila svoje mesto za one koje zanima razvoj hardvera, 3D štampa i generalno digitalna fabrikacija — Petnica otvara Fab Lab uz dodatak i onlajn programa koji ga čini dostupnim svima zainteresovanima.
Taman se Car:Go zagrejao, kad se na ulicama pojavio Taxify, odgovor taksista Uberu. Tamo malo dalje, u SAD-u, beogradska kompanija koja se bavi razvojem softverskih rešenja za američke kamionske prevoznike i vozače, TruckTrack prva je srpska ekipa u poznatom akceleratoru iz Silicijumske Doline 500 startups.
U septembru je ranije najavljivani SCV fond, najveći fond u Srbiji, krenuo sa radom. Zatim, Damjan Stanković je dobio prestižno priznanje za svoj Rhei sat, a u okviru Cesa Awards takmičenja, naša Marija Gavrilov proglašena za najuticajniju ženu na srpskoj startap sceni.
Oktobrom je odjeknulo da je prosečna plata programera u Srbiji 1225e. Ovaj mesec je bitan jer smo svi zajedno počeli da se useljavamo u Startit Centar i da testiramo prostor besplatnom radionicom programiranja za klince ili ogromnim GameUp-om koji je okupio 800 ljubitelja igara.
Od oktobra se uključujemo i u big data svet i prisustvujemo prvoj big data konferenciji u Srbiji i treća Coding Serbia konferenciji na kojoj smo mogli da čujemo preko 40 predavanja.
Ovaj mesec smo završili konferencijom wwvršac na kojoj smo mogilu da čujemo 12 ličnih priča o tome kako poslovati na globalnom tržištu iz bilo kog dela Srbije i tri načina za postizanje toga — frilensovanje, autsorsovanje i kreiranje sopstvenih proizvoda.
U novembru smo slavili: prvo zvanično otvaranje Startit Centra, a zatim i uspešnu kickstarter kampanju kojom smo još jednom dokazali da startap zajednica u Srbiji nije samo fraza. (Hvala vam!)
Microsoft je nedavno objavio da će developeri dobiti svoje Hololens pakete za dalji razvoj proizvoda u prvoj polovini naredne godine, a da je izmenjena realnost još uvek samo fikcija za prosečne korisnike.
Ipak, frilens dizajner srpskog porekla, Oliver Pavićević, kreirao je svoj sobni hologram i predstavio ga na YT i Fejsbuku i privukao veliku pažnju tech zajednice.
Početak decembra nam je doneo treći Startit Hakaton čija je tema bila open data i 11 funkcionalnih aplikacija. Infostud je ovog meseca kupio još jednu domaću firmu Osiguranik.com, a za kraj, ko je od programera propustio ovu lepu vest — Swift, osim što je najbrže rastući jezik, od pre nekoliko nedelja je i open-source.
Objavio/la članak.
sreda, 30. Decembar, 2015.