Tim koji je morao da pobedi: Kako je ekipa sa novosadskog FTN-a osvojila prvo mesto na Eurobotu?
Pored inženjerskih znanja, za pobedu je naročito značajno i to što je pobednička ekipa zapravo bila izuzetno funkcionalan tim.
Eurobot je međunarodno takmičenje amatera robotičara. U dve kategorije Open i Junior takmiče se ekipe od osnovne škole do studenata. Cilj je napraviti jednog ili dva autonomna robota (osim za juniore koji mogu da upravljaju robotima). Tokom mečeva na terenu se nalaze dve ekipe koje istovremeno pokušavaju da reše niz zadataka i na taj način osvoje što više bodova.
Teren je veličine slične stolu za stoni tenis, a na početku svake sezone objavljuju se igre koje roboti igraju. Uglavnom su to razne geometrijske figure koje su obojene specifičnim bojama i potrebno ih je negde premestiti, grupisati, sastaviti složenije oblike…
Kod nas takmičenje postoji 15 godina i do sada se održavalo u Novom Sadu. Inicijativa je pokrenuta od strane nekoliko profesora i asistenata sa FTN-a i tokom poslednjih par godina takmičenje dobija nacionalnu dimenziju uključenjem timova iz Beograda, Subotice, Kragujevca i Zaječara. Ovo je jedna od sjajnih prilika, pre svega, za studente da svoja znanja stečena na faksu primene na realne probleme industrije. Pored ovog benefita ovo je super prilika da svi učesnici shvate i važnost timskog rada jer se radi o projektu koji zahteva nekoliko struka, baš kao što izgledaju i projekti u industriji.
Pored inženjerskih znanja, za pobedu je naročito značajno i to što je pobednička ekipa zapravo bila izuzetno funkcionalan tim.
Zvanična tema i mesto održavanja takmičenja se menjaju svake godine, pa je tako tema ovogodišnjeg takmičenja bila Atom factory (Fabrika atoma).
Eurobot takmićenje će biti održano 6. aprila u Rektoratu novosadskog univerziteta
Najbolja tri tima na domaćem takmičenju će imati priliku da apliciraju za sredstva za odlazak na Eurobot 2019. Tema ovogodišnjeg takmičenja su fabrike atoma.
Ovaj nastavak serijala o robotici sadrži dva praktična primera u okviru kojih je prikazana razlika između digitalnog i analognog upravljanja mikrokontrolerom.
U četvrtom tekstu serijala o robotici upoznajemo se sa vrstama i upotrebom Arduino mikrokontrolera.
Treći članak serijala o osnovama robotike.
Osnovni alati i materijal za izradu jednostavnih elektronskih sklopova i uvod u osnovne elektronske komponente.
I kako treba da izgleda juniorski robot za Eurobot takmičenje?
Ukoliko se spremate za učešće na Eurobot takmičenju, evo saveta koji vam mogu pomoći u procesu prototipovanja i razvoja robota.
Odgovori na pitanja i saveti za sve one koji su zainteresovani da učestvuju u takmičenju Eurobot.
Nakon nacionalnog takmičenja, tri prvoplasirana tima mogu aplicirati za sredstva za put na međunarodno takmičenje.
Prvo takmičenje održano je 1994. godine sa devet ekipa iz četiri zemlje, a na prošlogodišnjem tamičenju okupilo se 50 ekipa iz 31 zemlje. Predstavnici Srbije su učestvovali 16 puta i uvek su imali zapažen uspeh.