Tim Berners-Li, idejni tvorac interneta, prodaje izvorni kod WorldWideWeb-a kao nezamenljivi token, odnosno NFT. Aukcija, koju vodi poznata aukcijska kuća Sotheby’s, pored koda uključuje i ručno napisano pismo Berners-Lija, vektorsku datoteku koja se može odštampati kao poster i animiranu vizualizaciju koda.
Kod koji će se naći na aukciji sadrži elemente interneta koje su danas mnogima od nas poznati, uključujući funkcije za raščlanjivanje i prikazivanje HTML dokumenata, osnovnu podršku za oblikovanje stranica, HTTP protokol, pa čak i mogućnost štampanja veb stranice. Međutim, osoba koja bude kupila ovaj NFT možda će imati problema sa pokretanjem prve verzije WorldWideWeb-a. Danas je na internetu dostupna vrlo rana verzija izvornog koda za koju CERN kaže da ju je vrlo teško kompajlovati. Čak i ako kupac pokrene originalni pretraživač, verovatno postoji veoma malo veb lokacija koje bi funkcionisale u njemu.
Moglo bi se reći da je internet kakav poznajemo danas omogućila činjenica da je Berners-Li odlučio da ne patentira ili naplaćuje upotrebu svoje ideje, dozvoljavajući svima koji imaju tehničko znanje i računarske resurse da dizajniraju sopstvenu veb stranicu. Zbog toga je nekima bilo iznenađujuće zašto sada prodaje kod, posebno imajući u vidu i zabrinutost oko uticaja ove tehnologije za životnu sredinu, ali prihodi od prodaje ići će u dobrotvorne svrhe.
Zbog blokčejn tehnologije, nezamenljivi tokeni su bliži pečatu autentičnosti, digtalnom sertifikatu ili dokazu o vlasništvu, nego stvarnom posedu neke stvari. Upravo zbog toga što predstavljaju čisto spekulativnu vrednost zbog svoje jedinstvenosti i novine, pa tako i retkosti, mnogi ih smatraju velikom zamkom, mehurom koji lako može da eksplodira onog trenutka kada svi počnu da prave nezamenljive tokene svega i svačega.
Izvor: The Verge