IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Sa druge strane, tržište polovnih automobila ja zabeležilo manji porast u prometu u odnosu na 2019. godinu, ali je uvoz polovnih vozila zabeležio pad od 3,7 odsto.
Pandemija je uticala na lanac proizvodnje automobila, na uvoze, kao i na odluke kupaca da uštede, pa nas ne iznenađuje statistika da je tokom 2020. godine prodato 23,5 odsto manje novih automobila na srpskom tržištu. Ovaj trend je vidljiv i u zemljama Evropske Unije, gde je zabeležen pad od 23,7 odsto.
Na osnovu analize PKS, broj prvi put registrovanih novih putničkih vozila u Srbiji pao je za 23,5 odsto — sa 34.202 u 2019. godini na 26.155 tokom 2020, a prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), uvoz novih kola u našu zemlju smanjen je za 34,3 odsto. Tokom 2020. godine na srpsko tržište uvezeno je 15.182 vozila, dok je 2019. taj broj iznosio 23.092 auta.
Sa druge strane, tržište polovnih automobila ja zabeležilo čak i manji porast u prometu u odnosu na 2019. godinu, ali je uvoz polovnih vozila zabeležio pad od 3,7 odsto, a vrednost uvezenih vozila je bila za 34,4 odsto manja u odnosu na prethodnu godinu.
Na svetskom nivou je takođe zabeležen pad u prodaji novih vozila, ali i dosta veći rast na tržištu polovnih. Tokom aprila i maja prošle godine, kao posledica nedostatka novih vozila koji su mogli da se nađu na prodajnim mestima, kao i opreznije potrošnje kupaca, prodaja polovnih automobila širom sveta je narasla. To se nastavilo tokom leta i jeseni, a tokom avgusta i septembar zabeležena je najbrža stopa prometa zaliha polovnih automobila u poslednjih šest godina, pokazuju podaci Edmunds.com. Predviđa se i da će do 2022. godine prodaja novih vozila opasti za 36 miliona u poređenju sa 2019. godinom, što pogoduje daljem razvoju sektora polovnih vozila.
U januaru ove godine, investicione kompanije Sequoia i Lone Pine su, uoči IPO-a nemačke platforme za onlajn trgovinu polovnim automobilima Auto1, odlučile da kupe njene akcije u vrednosti od po 50 miliona evra.
Izvori: Biznis i Finansije, CNBC, Bloomberg