IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
eCommerce Asocijacija procenjuje da procenat rasta e-prodaje tokom prethodne godine iznosi od 200 do 400 odsto.
Novi trendovi koje je donela pandemija primorali su kompanije da ubrzaju digitalizaciju i ostvare svoje prisustvo na internetu, ukoliko već nisu. Potrošači su počeli sve više da kupuju putem interneta, pa se e-trgovina znatno povećala kako u svetu, tako i kod nas.
Prema podacima Narodne banke Srbije, elektronska trgovina u Srbiji je u trećem kvartalu 2020. zabeležila ogroman rast. Broj dinarskih transakcija plaćanja karticom putem interneta povećan je za 115,36 odsto, rast vrednosti transakcija iznosio je 87,82 dolara, a broj internet prodajnih mesta povećan je za 54,95 odsto.
Iako još uvek nemamo tačne podatke o rastu e-prodaje tokom prethodne godine, eCommerce Asocijacija procenjuje da ovaj procenat iznosi od 200 do 400 odsto. Takođe, napominju i pritisak na kurirske službe, čiji je obim posla naglo porastao usled sve većeg broja onlajn kupovina.
eCommerce Asocijacija Srbije je osnovana 2019. godine s ciljem da okupi stručnjake iz oblasti elektronske trgovine koji bi pomogli preduzetnicima da započnu ili unaprede postojeću elektronsku prodaju, kao i da edukuje potrošače o tome šta je bezbedna kupovina na internetu, a trgovce kako da to rade u skladu sa zakonom.
Prema anekti koje je sproveo USAID u okviru Projekta saradnje za ekonomski razvoj u kojoj je učestvovalo 1000 preduzeća, 71 odsto firmi smatra da će značaj e-trgovine kao kanala poslovanja jako porasti na globalnom nivou u narednom periodu, a njih 59 odsto veruje da će se to isto dogoditi i u Srbiji. Međutim, iako 63 odsto kompanija ima svoju internet stranicu, samo 10 odsto ima e-prodavnicu, a 7,3 odsto nudi usluge elektronskog plaćanja. Iako kod nas i dalje dominira plaćanje pouzećem (70 odsto), istraživanje pokazuje da su tokom pandemije mnoge kompanije počele da uvode elektronsko plaćanje.
Tokom 2020. godine, e-commerce je na svetskom nivou porastao za 27,6 odsto i dostigao vrednost od 4,28 biliona dolara, a tokom ove godine možemo očekivati da će premašiti 5 biliona dolara.
Izvori: Nova Ekonomija, Insider Intelligence