IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Ovaj program posmatra ekspresije lica, položaj tela, pokrete, mimiku, analizira audio signal i sam sadržaj klipa, i na osnovu cele scene pravi konačnu ocenu.
Veštačka inteligencija se sve više primenjuje širom industrija, a kod nas je tim naučnika iz Novog Sada stvorio program koji pomoću ove tehnologije može da interpretira glumačke sposobnosti ljudi. Ideja iza ovog projekta je da se dalje razvije i omogući mašinama da zaista razumeju ljudsko ponašanje i emocije.
Ovaj program posmatra ekspresije lica, položaj tela, pokrete, mimiku, analizira audio signal i sam sadržaj klipa, i na osnovu cele scene pravi konačnu ocenu. Profesori sa Fakulteta tehničkih nauka, tvorci programa, kažu da je ovo samo prvi korak u razvoju aplikacije koja „čita misli” i koja bi mogla da ima široku upotrebu — od medicine, preko nastave, do poslovnih sastanaka.
Pandemija je donela nove trendove kao što su telemedicina i onlajn sastanci, gde je direktna komunikacija sa ljudima veoma ograničena. Potencijalna upotreba ove tehnologije bi omogućila lekarima da bolje utvrde simptome pacijenta putem video poziva, nastavnicima bi dala bolji uvid u to kako učenici reaguju i da li im je sve jasno tokom onlajn nastave, a menadžerima u kompanijama bi ukazala na to kada pažnja tokom onlajn sastanka opada.
Tim profesora sa FTN-a je ovim programom koji koristi veštačku inteligenciju da oceni glumu ljudi ušao u finale takmičenja u Italiji, gde je predstavljeno 100 projekata iz oblasti veštačke inteligencije iz 14 zemalja sveta.
Upotreba veštačke inteligencije je postala sve popularnija u svetu. Veličina globalnog tržišta veštačke inteligencije procenjena je na 39,9 milijardi dolara u 2019. godini i očekuje se da će rasti stopom od 42,2 odsto od 2020. do 2027. godine.
Izvori: Telegraf, veštačka inteligencija