IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Tehnološki giganti će verovatno biti među kompanijama na koje će ovaj porez najviše uticati, ali uprkos tome Amazon možda izbegne novu meru.
Ministri finansija Grupe sedam najnaprednijih ekonomija sveta dogovorili su se oko minimalnog globalnog poreza na firme koje posluju u više zemalja. Ministri finansija SAD, Britanije, Francuske, Nemačke, Kanade, Italije i Japana su se na sastanku u Londonu složili da se obavežu na princip minimalne stope korporativnog poreza od 15 odsto.
Postizanje sporazuma znači da kompanije više neće moći da izbegavaju plaćanje poreza tako što registruju prihode u zemljama sa niskom stopom oporezivanja, kao što su to do sada činile. Države su se sada obavezale da pronađu jednako rešenje za raspodelu poreskih prava, po kojoj će zemlje na tržištu dobiti poreska prava od najmanje 20 odsto od prihoda koji prelaze marginu od 10 odsto za najveća i najprofitabilnija multinacionalna preduzeća.
Međutim, ovo bi možda značilo da bi Amazon mogao da izbegne plaćanje većeg dela poreza. Iako je Amazon jedno od najvećih preduzeća na svetu, profitna marža Amazona u 2020. godini bila je samo 6,3 odsto. Svoju maloprodajnu delatnost vodi sa vrlo niskim profitnim maržama, delom jer dosta reinvestira, a delom radi sticanja tržišnog udela.
Nova mera potencijalno može vladama doneti više milijardi dolara, što im dalje može pomoći da otplate dugove napravljene tokom pandemije. Pored toga, dogovor može izvršiti pritisak na druge zemlje da slede taj primer, posebno na sastanku G20 industrijski najrazvijenijih zemalja sveta i zemalja u razvoju idućeg meseca u Italiji.
Izvor: BBC, The Guardian