IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Ethereum blokčejn trenutno obrađuje 13 transakcija u sekundi, dok Solana kaže da može da obradi više od 50.000 transakcija u sekundi.
Kripto startap Solana podigao je 314 miliona dolara nove investicije za razvoj bržeg blokčejna, tehnologije koja se koristi u brzorastućem sektoru decentralizovanih finansija, ili DeFi. Kao omaž inženjerskim korenima osnivača Solane, tačan iznos prikupljen bio je 314,159,265.359 dolara — matematička konstanta Pi pomnožena sa 100 miliona dolara. Novu rundu finansiranja su vodili Andreessen Horowitz i Polychain Capital, a umesto tradicionalne kupovine akcija, investitori su uložili preko Solaninih SOL digitalnih tokena.
Osnivački tim Solane okupio se 2017. godine i pokrenuo je blokčejn za koji mnogi kažu da je brži i energetski efikasniji od ostalih. Kako blokčejn omogućava ljudima da trguju kripto valutama bez ikakvog centralizovanog organa koji nadgleda proces, on je bitan faktor u sektoru decentralizovanih finansija. Za sada se najviše koristi Ethereum blokčejn, koji je ove godine imao problema sa gušenjem mreže, što je rezultiralo sporim transakcijama i visokim naknadama.
Ethereum blokčejn trenutno obrađuje 13 transakcija u sekundi, dok Solana kaže da može da obradi više od 50.000 transakcija u sekundi, što je kapacitet koji bi se mogao dodatno povećati dodavanjem novog hardvera. Ta sposobnost mogla bi Solanu učiniti konkurentnom sa već etabliranim finansijskim firmama — Visa kaže da trenutno može da obradi oko 65.000 transakcija u sekundi.
Solana takođe kaže da koristi manje električne energije od Ethereuma ili bitkoina, što je potencijalna prednost s obzirom na sve veću kritiku loše energetske efikasnosti kriptovaluta, posebno od Teslinog generalnog direktora Ilona Maska. Ipak, ne postoji garancija da će Solana uspeti. Brojne druge „Ethereum ubice” pokušavale su svojom blokčejn tehnologijom da pobede Ethereum, ali bez mnogo uspeha. Međutim, imajući u vidu veličinu ove investicije, sigurno je da ovu situaciju vredi ispratiti.
Izvor: The Wall Street Journal