IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Pre najavljenih mera, samo onlajn obrazovanje dece trebalo je da dostigne vrednost od 155 milijardi dolara do 2025. godine.
Kina nastavlja da suzbija sektor onlajn edukacije, primoravajući mnoštvo potencijalno veoma vrednih startapa iz ovog sektora da obustave svoje izlaske na berzu. Sada, tamošnje ministarstvo obrazovanja planira da stvori namensko odeljenje koje će prvi put nadgledati sve privatne obrazovne onlajn platforme, kažu ljudi upućeni u to za Bloomberg.
Pre samo nekoliko meseci, ovaj sektor privlačio je značajne investicije od velikana kao što su Alibaba, Tencent i SoftBank Group, a onda se zvanični Peking umešao. Kineski predsednik sugerisao je u martu da onlajn edukacija van škole vrši neizmeran pritisak na kinesku decu. To je dovelo do upozorenja u državnim medijima i kazni usmerenih na kompanije koje su koristile opsednutost nacije akademskim postignućima.
Pored toga, kineska vlada je zaustavila nekoliko potencijalno ogromnih izlazaka na berzu. VIPKid i Huohua Siwei, u koje je Tencent ulagao, odložili su izlazak na američku berzu, uprkos tome što su mesecima radili u dogovoru sa bankama. Pored njih, Zuoyebang i Iuanfudao odustali su od priprema za IPO.
Pored kontrolisanja tehnoloških preduzetnika, Peking se sada okrenuo i startapima koji se bave onlajn edukacijom, jer smatra da virtuelna nastava nije dobra za milione dece. U tu svrhu, zvaničnici su ovog meseca postavili mnoštvo ograničenja i pravila, uključujući ograničavanje naknada za školovanje koje kompanije mogu naplatiti, kao i zabranu onlajn kurseva za decu mlađu od šest godina i obavezno licenciranje svih nastavnika. Nova pravila mogla bi da znače i moratorijum na časove vikendom, koji čine više od trećinu privatnog školovanja u Kini. Sve ovo preti da unese ogromnu pometnju u celokupni sistem onlajn edukacije, i može uticati na sve kompanije i pojedince koji podučavaju kinesku mladež, između ostalih, i u Srbiji.