IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Kompanija je u junu rekla da će njena zabrana trajati godinu dana kako bi američkom Kongresu dala dovoljno vremena da primeni odgovarajuća pravila. Od tada nisu doneti novi savezni zakoni u SAD-u.
Amazon do daljneg produžava globalnu zabranu policijske upotrebe njihovog Rekoginition softvera za prepoznavanje lica, rekla je kompanija u utorak, time produžujući jednogodišnji moratorijum na nadzornu tehnologiju koja je u Americi izazvala kontroverzu zbog problema sa rasnom pristrasnošću i lažnih hapšenja.
Softver Rekognition prodat je tamošnjim lokalnim policijskim upravama, koji je fotografije potencijalnih osumnjičenih upoređivao sa ostalim fotografijama u bazi podataka sačinjenoj od hiljada fotografija. Ali softver je široko kritikovan, posebno nakon što su istraživači otkrili da je Amazonov sistem, poput drugih softvera za prepoznavanje lica, pravio više grešaka kada su bile u pitanju rasne manjine. Amazon je osporio te nalaze.
Kao što je Startit Dnevnik prošle godine pisao, u Srbiji postoji više od hiljadu kamera na javnim mestima, koja prepoznaju lica. Međutim, dok se u svetu ovakav nadzor povlači i o njemu se široko debatuje, a najveće kompanije, poput IBM-a, čak prekidaju proizvodnju iz straha za bezbednost, u Srbiji nemamo tačne infomacije, gde nas, kako i ko nadzire. Uz to, malo je poznato i gde na kraju ti podaci odlaze i kako se čuvaju.
Prošle godine je inicijativa #hiljadekamera prikupila preko milion dinara u kampanji za borbu protiv „pametnog” nadzora. Inicijativa sada na svom sajtu uz pomoć građana mapira sve lokacije s ovakvim nadzorom, a pomoću nalepnica svako od nas može da ih označi i na samoj lokaciji i tako obavesti prolaznike da su pod budnim okom.
Izvor: Washington Post