Seven Bridges Genomics, srpsko-američki biotek startap osvojio Bio-IT World Best of Show nagradu

Na konferenciji 2013 Bio-IT World Conference & Expo nedavno održanoj u Bostonu, SAD, predstavljeni su novi proizvodi iz oblasti biomedicine i bioinformatike i Seven Bridges Genomics, baziran u ovom američkom gradu i Beogradu, osvojio je prvu nagradu u kategoriji informatički alati! U okviru ove konferencije održava se Bio-IT World’s Best of Show program, osmišljen tako

Ivana Gadjanski
03/05/2013

Na konferenciji 2013 Bio-IT World Conference & Expo nedavno održanoj u Bostonu, SAD, predstavljeni su novi proizvodi iz oblasti biomedicine i bioinformatike i Seven Bridges Genomics, baziran u ovom američkom gradu i Beogradu, osvojio je prvu nagradu u kategoriji informatički alati!

U okviru ove konferencije održava se Bio-IT World’s Best of Show program, osmišljen tako da prestavi najbolja inovativna rešenja za najvažnije probleme u prirodnim naukama i medicini odnosno u “Life Sciences”. Ove godine je program predstavio 26 novih proizvoda podeljenih u sledeće kategorije: Web-aplikacije (Web-based software); IT alati i podaci (IT tools and data); IT infrastruktura i hardver; kliničke studije i ispitivanja.

U kategoriji IT tools and data za najboljeg je proglašen Seven Bridges Genomics koji, podsećamo, za cilj ima da omogući istraživačima i lekarima da na jednostavniji način analiziraju uzorke genetskog materijala, posredno povećavajući mogućnosti za pronalaženje uzroka i terapija za retka i maligna oboljenja.Ko-osnivač i CTO Seven Bridges Genomicsa je Igor Bogićević, i ovde možete da se podsetite Igorovog intervjua za Startit.

Nagrađeni proizvod SBG-a je njihova cloud-platforma koja se izvršava na Amazon Web Services i omogućava istraživačima — biolozima i lekarima koji baš i ne znaju mnogo o programiranju, i kojima je uglavnom osnovna asocijacija na reč “cloud” i dalje vremenska prognoza — da bez tehničkog predznanja sami upotrebljavaju i čak prilagođavaju sofisticirane alate neophodne za analizu genoma.

Šta je genom?

Genom je, najjednostavnije rečeno, ukupan skup gena jednog organizma, tj. ukupna DNK u jednom organizmu. Ima tu mnogo još detalja, ali da vas ne davim.

Verovatno ste čuli da je ljudski genom potpuno sekvencioniran. To znači da su naučnici identifikovali i mapirali svih oko 25k gena u ljudskoj DNK. Međutim, tu se priča ne završava.

Svi imamo svoju sopstvenu DNK. Znači svako od nas ima nešto drugačije varijante gena. To znači da nije dovoljno mapirati genom. Genom mora i da se analizira, zbog takvih individualnih specifičnosti.

A zašto je to važno? Zato što, ako se znaju individualne varijante gena i ako se pronadju biomarkeri specifični za bolesti, onda mogu da se odrede i najbolje terapije za lečenje i tada već govorimo o personalizovanoj medicini, što je ideal ka kojem se savremena medicina razvija.

markeri

Drugim rečima, da bi lekari mogli bolje da leče ljude, moraju da znaju i kakve gene ljudi imaju. I zato postoji genomika tj. nauka koja proučava genom. O tome je već bilo reči na Startitu ovde.

Gde postaje komplikovano

Problem je u tome što genomske analize dovode do strašno velikog broja podataka – analiza cele DNK samo jednog čoveka kao rezultat daje nekoliko desetina, čak i stotina gigabajta podataka.

Analiza takvih big data zahteva ne samo specifično znanje, nego i posebnu metodologiju i alate. Mašine za mapiranje DNK (DNA sequencers) postaju sve bolje i bolje, i samim tim se generiše sve više i više podataka i postaje sve zahtevnije sve to analizirati i pronaći specifične biomarkere.

CEO Seven Bridges Genomics-a Deniz Kural kaže da je potrebno preko 200h za analizu jednog ljudskog genoma. Upravo u tome pomaže nagrađena platforma preko koje istraživači mogu da mnogo lakše i brže analiziraju ogromne količine bioloških podataka.

To otprilike izgleda ovako:

igor

Čestitke celom timu Seven Bridges Genomicsa, koji samo u Beogradu broji preko 30 ljudi!

Ivana Gadjanski

Objavio/la članak.

petak, 3. Maj, 2013.

IT Industrija

🔥 Najčitanije