IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Još jedan intrakompanijski startap na pomolu — AgriSens kreira softver za vizuelno praćenje kvaliteta useva, a dolazi iz beogradske autsorsing kompanije Logit.
AgriSens je proizvod domaće ekipe LOGIT koji pomaže farmerima da donose prave odluke o svojim usevima i to bez potrebe za posebnim analitičkim veštinama povezujući ih sa sve popularnijom tehnologijom — dronovima.
AgriSens je uspostavio saradnju sa američkom kompanijom DroneDeploy, koja automatizovanim letenjem i prikupljanjem podataka kreira kvalitetne interaktivne mape za analizu i 3D modeliranje, a koji je do sada mapirao milione hektara u više od 100 zemalja. Njihovi korisnici sada mogu da iz svoje aplikacije pokrenu AgriSens i analizom fotografija dobiju rani uvid i tačne informacije u kvalitet setve, rasta biljaka za sezonske uslove ili mogu pratiti stanje biljaka kod višegodišnjih zaseda.
Kako nam Milan Dobrota, osnivač LOGITa i AgriSensa kaže, ova saradnja im je relevantna pre svega iz ugla testiranja reakcija korisnika:
Saradnja sa DroneDeployom je odlična i najviše se radi na povratnim informacijama od korisnika, unapređenju funkcionalnosti, ali i o puštanju novih aplikacija na DronDeploy platformi.
Takođe veoma je značajna i izražena saradnja na nivou promocije AgriSens alata korisnicima DronDeploy platforme. Trenutno na dnevnom nivou se obrađuje između 10 i 20 zahteva korisnika, s tim da se planira puštanje aplikacije za sve registrovane korisnike (trenutno se radi sa odabranih 200 korisnika) gde očekujemo porast u broju zahteva.
AgriSens predstavlja više različitih aplikacija, a nastao je kao rezultat rada LOGITa na različitim rešenjima za klijente iz oblasti poljoprivrede, senzora, optimizacija procesa, podataka, mašinskog vida, itd.
Ideja je nastala praćenjem poslednjih tehnoloških i naučnih dostignuća koja mogu značajno doprineti poljoprivrednoj proizvodnji, koju u kompaniji vide kao jednu od ključnih oblasti, kako u našem regionu, tako i na svetu.
Ideja se dalje razvijala saradnjom sa lokalnom naučnom zajednicom i uz pomoć literature i naučnih radova iz prestižnih međunarodnoh naučnih časopisa.
Kako nam Milan kaže, aplikaciju su razvijali oko godinu dana, ali njihov rad još nije gotov, već je kontinuirano unapređuju zahtevima i potrebama korisnika i novim partnerstvima.
Naši proizvodi i usluge koriste veliki poljoprivredni proizvođači, individualni farmeri, istraživači, proizvođači semena, osiguravajuće kompanije i banke, kako bi dobili vredne uvide u svoja polja i delovali preventivno, korektivno, ili jednostavno procenili stanje ili nivo štete svojih useva, itd.
Uvek je pohvalno i lepo videti kako uslužno-orijentisane kompanije prebacuju svoj fokus na kreiranje proizvoda, jer im već postojeća iskustva u građenju rešenja i konekcije mogu biti prednost u odnosu na druge timove. Osim toga, još uvek ne postoji veliki broj domaćih timova koji se hvataju novih tehnoloških trendova, a Milan i njegov tim konkretno planiraju da kroz svoju platformy dodatnu razviju baš jednu od njih:
Pre svega se misli na komercijalnu upotrebu bespilotnih letelica, popularnih “dronova”. Naime, u poslednje vreme je tehnologija dronova prilično napredovala, te je, iako medijska pažnja koju dobija je svakako zaslužena, postala i svojevrstan buzzword.
Međutim, trenutno postoji veliki jaz između potencijala koji pruža tehnologija i njene stvarne upotrebljivosti za korisnike. U konkretnom slučaju mi smo se fokusirali na korisnike u oblasti poljoprivrede, gde stvaramo “upotrebljivost” na način da potencijal iskoristimo tako da im obezbedimo one podatke i zaključke koji su im stvarno od značaja. Pomoću takve tehnologije i posebno razvijenog ekspertskog sistema mi analiziramo prikupljene podatke i korisnicima pružamo zaista korisne informacije, a do kojih drugačije ili ne mogu doći uopšte, ili do kojih ne mogu doći na dovoljno efikasan i isplativ način.
Poljoprivreda je svakako zanimljiva grana za unapređenje tehnologijom, a u Srbiji postoji nekoliko različitih timova koji rade baš na povezivanju ove dve oblasti — od onlajn tržnica stokom ili organskim proizvodima do sistema za upravljanje poljoprivrednim gazdinstavima. Zanimljivo je da na sličnom proizvodu radi još jedna ekipa iz Srbije — AgroDrone, koji kreira i hardversku i softversku komponentu.
Objavio/la članak.
sreda, 22. Jun, 2016.
Milan
utorak, 28. Jun, 2016.
Nenade, hvala na sjajnom komentaru, koji upravo "pogadja metu". Zaista je kljucno da zemljoradnici dobiju upravo one informacije koje su im znacajne i da u svemu tome vide benefit a ne samo zanimljivu tehnologiju koja zvuci kao interesantna "igracka" . To je upravo ono sto pokusavamo da radimo a primene su brojne, izmedju ostalog i neke koje ste naveli. Jedino sto za neke od navedenih primena je potrebno izvrsiti snimanje izvan vidljivog svetlosnog spektra, sto dalje povlaci nove tehnoloske izazove koji opet dovode do razlicitog cost/benefit odnosa, itd. Svakako smer u kom treba ici i u kom idemo.
nenad
ponedeljak, 27. Jun, 2016.
Lepo je to, ali sta moze ta aplikacija? Da li moze da otkrije bolest kod useva? Da li moze da otkrije kalamitet insekata na vreme? Da li moze da otkrije nedovoljnu kolicina hranljivih materija kako bi se izvrsilo djubrenje na vreme? Da li moze da otkrije nedostatak vode u zemljistu? Da bi se ova ideja bolje "primila" kod zemljoradnika potrebno je malo vise promocije i cost/benefit analiza