IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
U mesecu za nama od ranije kontroverzan odnos novosadskog Fakulteta tehničkih nauka i kompanija u vlasništvu njegovih profesora ponovo je oživeo. Novi potezi uprave otvorili su pitanje da li je uticaj DMS-a na FTN-u sa jedne, počeo da se preliva i na ostale katedre.
Mnogi posmatrači se slažu u tome da je novosadski Fakultet tehničkih nauka jedna od dve najvažnije obrazovne institucije u zemlji kada su u pitanju računarske nauke. Ovo čini FTN jednim od najvažnijih faktora u svakom sagledavanju budućeg razvoja srpske IT industrije i toga da li će ona ostati jedna ekonomsko statistička anomalija ili motor za razvoj jedne potpuno nove nacionalne privrede.
U prethodnih godinu dana sa FTN-a stizalo je dosta dobrih vesti, od uvođenja Data Science smera, do uključivanja blockchaina u nastavu. Ipak, uprkos nekim dobrim inicijativama, na osnovu nedavnih dešavanja na FTN-u deluje da fakultetska politika ponovo staje na put interesu studenata i industrije.
Lavinu problematičnih dešavanja pokrenula je peticija studenata prve generacije Data Science smera, koji su uputili zahtev za promenu nastavnog profesora koji je, prema njihovim navodima, usko povezan sa kompanijom DMS. U isto vreme glas o tome da uprava sprečava angažovanje više profesora na određenim predmetima čuo se i sa nadležne Katedre za primenjene računarske nauke.
Nakon nekoliko nedelja unutrašnjih sukoba između uprave i katedre, situacija je eskalirala smenjivanjem šefa katedre i rukovodioca Data Science smera od strane uprave fakulteta.
Turbulencije su dobile miran epilog u vidu imenovanja novog šefa katedre i rukovodioca studijskog programa u skladu sa željama većine nastavnog osoblja katedre. Iako je konačan ishod pozitivan, nastala situacija otvorila je pitanje da li uprava i dalje utiče na samostalnost katedri u cilju proizvodnje kadra za određene privatne kompanije.
Negovanje zdravih odnosa i kvalitet nastave na FTN-u naročito su značajni jer govorimo o fakultetu koji školuje najviše IT kadra u Srbiji.
Kao i svake godine, polovinom prošlog meseca na sajtu FTN-a izašao je nacrt rasporeda nastave za zimski semestar 2018/2019. Negde u isto vreme pojavila se peticija studenata Informacionog inženjeringa (tzv. Data Science smer) u kojoj traže da im predmet Objektno programiranje ne drži isti profesor kao studentima Primenjenog softverskog inženjerstva (koji zbog intenzivne saradnje sa kompanijom Schneider Electric neformalno važi za DMS smer).
Stavljanjem Objektnog programiranja u ruke samo jednog profesora, prof. dr Aleksandru Kupusincu data je autonomija nad jednim od ključnih predmeta. Ovo je ujedno i jedini slučaj da na ovako masovnom predmetu postoji samo jedan profesor — prof. dr Kupusinac ga drži (sada već) na četiri smera za više od 600 studenata.
S tim u vezi studenti su u okviru peticije uputili dva zahteva. Prvi je bio direktan poziv Naučno-nastavnom veću fakulteta, prodekanu za nastavu i direktoru departmana za Računarstvo i automatiku da izmene predavača na predmetu Objektno programiranje zbog njegovog, kako kažu „neetičkog i neprofesionalnog ponašanja’’.
Kao argumentaciju za ovaj zahtev studenti su naveli da profesor Kupusinac svojim učenicima u gimnaziji nije prenosio znanje kako se to od jednog nastavnika očekuje, kao i da je na časovima promovisao kompaniju Schneider Electric DMS i studijski program Primenjeno softversko inženjerstvo.
Važno je znati da pored toga što je vanredni profesor na FTN-u, Kupusinac ujedno predaje računarstvo i informatiku odeljenjima za učenike obdarene za računarstvo u novosadskoj gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj”, a kako se navodi u tekstu peticije, neki od studenata druge godine Informacionog inženjeringa bili su njegovi učenici u školskoj 2015/2016. godini.
Drugi zahtev iz peticije ticao se odvojenog izvođenja nastave iz Objektnog programiranja u trećem semestru za studente Data Science smera i Primenjenog softveskog inženjerstva.
Prema navodima iz peticije jasno je da su se studenti Informacionog inženjeringa nadali da će program na ovom predmetu biti prilagođen Data Science-u, a ne da će oni morati da se prilagođavaju programu višestruko većeg Primenjenog softverskog inženjerstva.
O tome da je uzburkano i na samoj katedri svedoči to što je samo desetak dana pre nego što su studenti pokrenuli peticiju, tadašnji šef Katedre za primenjene računarske nauke profesor dr Miroslav Hajduković poslao lično saopštenje Naučno-nastavnom veću FTN-a u kom ukazuje na neke od optužbi koje je pretrpeo od strane istog, kao i na manjkavosti u radu fakulteta. Između ostalog, u dopisu se navodi da:
…se sprečava primena odluke Katedre da se na svim masovnim predmetima sa prve dve godine studija, koji se izvode na više studijskih programa, angažuje više nastavnika, radi povećanja kvaliteta i pouzdanosti nastave. Cilj takvog narušavanja nadležnosti Katedre je da se ostvari monopol jedne protežirane osobe na jednom od pomenutih predmeta, što se ne da opravdati njenim stručnim autoritetom.
Profesor Hajduković ni u jednom trenutku eksplicitno ne govori o kojoj protežiranoj osobi se radi, ali na ovo dodaje i da je napravljen pokušaj da se na mesto šefa katedre dovede „osoba koja nema ni ljudski ni stručni kredibilitet na Katedri” uprkos stavovima većine članova katedre.
Osim ovog ličnog saopštenja, Hajduković se istim putem još dva puta obratio Naučno-nastavnom veću i to nakon što su studenti pokrenuli peticiju.
Iz drugog saopštenja jasno je da su studenti dostavili peticiju i direktoru departmana i prodekanu za nastavu, te da se tim povodom održala sednica Kolegijuma departmana za računarstvo i automatiku. Prema njegovim rečima, na toj sednici su prisutni izneli stav da treba da štite svog kolegu jer niko nije bezgrešan, kao i da je verodostojnost peticije nedokazana i da nema potrebe da je razmatraju. Profesor se distancirao od ovih zaključaka uz napomenu da prodekan za nastavu treba da proveri verodostojnost dopisa, a „ako se ispostavi da je dopis verodostojan, onda je neizbežno da on bude razmotren na sednici NNV FTN”.
Završnica ovih pismenih obraćanja desila se kada je prof. dr Hajduković u trećem dopisu saopštio da ne želi da produži svoj radni odnos na fakultetu, a kao neke od razloga istakao da ne želi da radi u akademskoj instituciji u kojoj se „ne poštuju nadležnosti (u organizaciji nastave, na primer)” i u kojoj se „guši samoinicijativa i suzbija samostalnost u radu i odlučivanju nametanjem stroge centralizacije”.
Lično saopštenje članovima … by on Scribd
Lično saopštenje članovima … by on Scribd
Lično saopštenje članovima … by on Scribd
Nakon ostavke profesora Hajdukovića izbilo je na videlo da i njemu kao šefu katedre i profesoru Ivanu dr Lukoviću, koji je do ovog oktobra bio na mestu rukovodioca programa Informacioni inženjering, nije produžen status i to na inicijativu dekana. Ovo je očigledno iz saopštenja koje je Katedra krajem prošlog meseca uputila Naučno-nastavnom veću:
Prof. dr Miroslav Hajduković i prof. dr Ivan Luković izabrani su na navedene funkcije voljom svih prisutnih članova Izbornog veća Katedre (60% članova Katedre), u potpuno legalnoj proceduri. Ta odluka na Katedri doneta je kao izraz jasno iskazanog viđenja članova Katedre da su pomenute kolege svoj posao i do sada obavljale savesno, profesionalno i predano i da predstavljaju kadrovsko rešenje koje Katedri obezbeđuje normalan i dugovečan rad.
Obrazloženje koje je Dekan FTN javno izneo na pomenutoj sednici NNV FTN, na osnovu kojeg je doneo svoju odluku da ne potpiše imenovanje naših kolega na navedene funkcije i o tome zahtevao izjašnjavanje NNV FTN, odbacujemo kao neosnovano. Ono predstavlja isključivo optužbe i klevete, iza kojih ne stoje dokazi, niti realni razlozi za takvu odluku. Time je, na nedvosmislen i krajnje neakademski način, narušena autonomija jedne katedre na FTN-u.
U istom saopštenju našao se i navod da Katedra i dalje podržava kandidaturu profesora Hajdukovića i Lukovića za navedene funkcije, ali da je bila prinuđena da predloži nove kandidate na ove pozicije.
U istom duhu katedra je osudila svaki čin narušavanja predviđene procedure i uzurpiranje nadležnosti šefa katedre „kada je u pitanju povera nastave na predmetima za koje je Katedra odgovorna, a što se našoj Katedri, protežiranjem jednog našeg kolege, više puta događalo.’’ Takođe:
Osuđujemo svaki pokušaj spoljnjeg „kadriranja“ u kojem neko, ko nije pripadnik naše Katedre, naručuje željena kadrovska rešenja, na primer za Šefa Katedre.
Podržavamo etičko ponašanje svih nastavnika i saradnika, u skladu s Kodeksom o akademskom integritetu Univerziteta u Novom Sadu. Nastavnici i saradnici moraju imati ravnopravan odnos prema svim studijskim programima na kojima učestvuju u nastavi i ne smeju u toku nastave, na bilo koji način, isticati samo jedan studijski program ili samo jednu kompaniju.
Na čitavu zbrku stavljena je tačka imenovanjem vanrednog profesora dr Žarka Živanova za novog šefa katedre i docenta Slavice dr Kordić za rukovodioca studijskog programa Informacioni inženjering. A sudeći po saopštenju iza ove odluke katedra je stala jedinstveno.
KatedraPRN Saopštenje by on Scribd
Povodom nastale situacije obratili smo se PR službi fakulteta. Prema njihovom zahtevu, odgovore koje smo dobili prenosimo u celosti.
Zatraživši da nas upoznaju s razlozima za postavljanje profesora Kupusinca kao predavača na Objektnom programiranju za Data Science smer dobili smo odgovor da je na „predlog rukovodioca studijskog programa (prof. dr Ivan Luković), matične Katedre, Departmana za računarstvo i automatiku, Nastavno-naučnog veća Fakulteta i Senata Univerziteta, Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta Republike Srbije akreditovala studijski program Informacioni inženjering sa kompetentnim predavačima, među kojima je za predmet Objektno programiranje akreditovan prof. dr Aleksandar Kupusinac”:
Napominjemo da je prof. Kupusinac 2007. godine zasnovao radni odnos kao asistent na predmetu Objektno programiranje, a izborom u zvanje nastavnika Univerziteta i odlaskom prof. dr Dušana Malbaškog, preuzima pomenuti predmet.
Takođe, ističemo da je prof. Kupusinac tokom svog rada uvek visoko ocenjivan u redovnim studentskim anketama. U proteklih pet godina studenti su ga ocenili ukupnom prosečnom ocenom 9,54 na predmetima objektnog programiranja. Pored toga, važno je napomenuti da prof. Kupusinac ima značajan broj naučnih radova iz oblasti Data Science-a objavljenih u vrhunskim međunarodnim časopisima sa SCI liste, što se vidi na sajtu Fakulteta.
Iz iste službe su istakli da sve peticije studenata rešava Studentski parlament koji je jedini organ po Zakonu o visokom obrazovanju koji predstavlja studente, uz studenta prodekana. A nekoliko dana kasnije, kada smo se ponovo raspitivali šta se dešava sa zahtevima studenata, dobili smo odgovor koji upućuje na to da unutar ove ustanove vlada sumnja u verodostojnost i poreklo peticije:
U pogledu nepotpisanog zahteva „grupe studenata”, koji je dostavio jedan student, zahtev nije u skladu sa akreditacijom predmetnog studijskog programa i konkretnog predmeta, jer se zahteva da nastavu na tom predmetu ne drži akreditovani nastavnik.
Takođe, upitani za komentar povodom odlaska profesora Hajdukovića sa mesta šefa Katedre za primenjene računarske nauke, sa fakulteta se nisu osvrnuli ni na jedan od njegovih argumenata u saopštenjima, već su istakli ispravnost postupka kojim su rešili problem:
Na poslednjoj sednici Nastavno-naučnog veća, problematika koja je predmet Vašeg interesovanja, razmatrana je kao tačka dnevnog reda i u toku je rešavanje iste u skladu sa zakonskim propisima i opštim aktima Fakulteta. U ovoj fazi postupanja, Nastavno-naučno veće je donelo odluku o podržavanju predloga da se prof. dr Miroslav Hajduković ne imenuje za šefa Katedre, te da se postupak predlaganja šefa katedre vrati na početak kako bi se ispoštovala procedura predviđena aktima Fakulteta.
Komentare na nastalu situaciju na FTN-u pokušali smo da dobijemo i iz drugih izvora sa fakulteta. Međutim, kako smo nezvanično saznali od ljudi s kojima smo pokušali da razgovaramo na ovu temu, i nastavnom i nenastavnom osoblju fakulteta je od strane uprave naloženo da moraju da prijave svako nastupanje u medijima, čime je implicirano da razgovori zaposlenih sa predstavnicima medija nisu poželjni.
Pre samog zaključka važno je da se osvrnemo na tvrdnju fakulteta da zahteve studenata rešavaju isključivo Studentski parlament i student prodekan kao jedini organi koji po Zakonu o visokom obrazovanju predstavljaju studente. Pre svega jer Statut fakulteta kaže drugačije. U članu 185, stavovima 2 i 3 najviši pravni akt ove institucije kaže:
(2) Studenti mogu neposredno dostavljati Naučno-nastavnom veću predloge, koji se odnose na podizanje kvaliteta obrazovnog procesa i podnositi prigovore na organizaciju i način izvođenja nastave.
(3) Naučno-nastavno veće razmatra prispele prigovore i o njima se izjašnjava.
Što se tiče poveravanja jednog predmeta samo jednom profesoru ono ne mora nužno da znači da će kvalitet nastave da pati jer je u krajnjem slučaju najvažnije da studenti savladaju gradivo. Takođe, može se napraviti argument da nije previše važno koje tehnologije studenti uče već da li su savladali objektno programiranje.
Međutim, čak i ako se uzme u obzir to što će studenti steći jednako upotrebljivo znanje na predmetu Objektno programiranje, loša strana svega je to što je otvoren prostor za spekulacije. Nametanje jednog profesora na ovako masovnom predmetu deluje problematično, posebno uzevši u obzir kontroverzu koja okružuje saradnju kompanije DMS i fakulteta.
Kako se profesor Kupusinac u peticiji dovodi u vezu sa preduzećem DMS i kako je jedini koji drži Objektno programiranje na FTN-u, stvara se sumnja da nikome više nije dozvoljeno da učestvuje u izvođenju ovog predmeta. A to svakako dovodi u pitanje kakvi će biti ishodi učenja.
Na to, sva navedena dešavanja ostavljaju utisak da sukob interesa između akademskog i korporativnog sveta koji vlada na novosadskom Fakultetu tehničkih nauka i dalje opstaje. Kada smo pre tri godine analizirali odnos između FTN-a i kompanija koje su devedesetih osnovali profesori sa ovog fakulteta kako bi zadržali kadar u zemlji (među ovim kompanijama su najistaknutije upravo Schneider Electric DMS i RT-RK) došli smo do zaključka da se poslednjih decenija IT scena izmenila i da je domaćoj IT industriji potrebno široko obrazovanje kadrova koji će biti u mogućnosti da lako usvajaju nova znanja, a ne da budu skrojeni za potrebe kompanija koje su usko povezane sa fakultetom.
U međuvremenu, na veze FTN-a i DMS-a skretao je pažnju i novosadski portal 021. Nakon afere sa odlaskom profesorke dr Zore Konjović pisali su o rastu uticaja ove kompanije na fakultetu i povećavanju broja studenata isključivo na smeru Primenjeno softversko inženjerstvo. Nakon tih događaja vladalo je uverenje da je profesorka oterana sa fakulteta i smera za čije je formiranje zaslužna (Softverskog inženjerstva i informacionih tehnologija) zbog toga što stručnjaci koji su izlazili sa njega nisu odgovarali potrebama DMS-a.
Situacija koja se proteklog meseca odvijala na jednom od najvećih fakulteta u zemlji navodi nas da ponovo postavimo pitanje privilegovanog položaja kompanije DMS. Utisak je da je trenutno stanje na tragu štetne prakse koja za posledicu ima korišćenje resursa fakulteta za potrebe izabranih kompanija i onemogućavanje malih IT firmi da dođu do potrebnog kadra.
Kako bismo upotpunili ovu priču, sa profesorom dr Radetom Doroslovačkim, dekanom novosadskog FTN-a, dogovorili smo intervju koji će uskoro biti objavljen.
Objavio/la članak.
četvrtak, 25. Oktobar, 2018.
Marko Petrovic
četvrtak, 25. Oktobar, 2018.
Svaka cast na tekstu. Ovo je istraživačko novinarstvo.
Katica
četvrtak, 25. Oktobar, 2018.
Odličan tekst! Šerovan na fejsu! 😁
Borkovic
četvrtak, 25. Oktobar, 2018.
Pa sta ce sakali drugo nego da vrebaju. Bas iz tog razloga treba minimum dva profesora ako ne i tri na tu kolicinu studenata, a i da bi se smanjila povrsina stete koju moze da jedna osoba izazove.