'Seedcamp je kao 100.000 dolara konsaltinga'

Jedna od glavnih komponenti svih Seedcamp dogadjaja, pa tako i ovog skoro održanog u Zagrebu, su sesije mentorisanja. Tokom njih se pozvani mentori dele u grupe i savetuju startape o najboljim načinima za dalji razvoj, ali i postavljaju tvrda pitanja u vezi sa proizvodom, poslovnim modelom i drugim relevantnim faktorima. Iz ovih sesija se može

Vukašin Stojkov
15/06/2012

Jedna od glavnih komponenti svih Seedcamp dogadjaja, pa tako i ovog skoro održanog u Zagrebu, su sesije mentorisanja.

Tokom njih se pozvani mentori dele u grupe i savetuju startape o najboljim načinima za dalji razvoj, ali i postavljaju tvrda pitanja u vezi sa proizvodom, poslovnim modelom i drugim relevantnim faktorima.

Iz ovih sesija se može izvući velika vrednost, kao što je to jedan učesnik opisao ovom linijom u naslovu.

Intenzivan i kvalitetan mentorski rad je jedna od osnova svakog startap ekosistema, a Seedcamp sa svoje strane se dosta trudi da startapima dovede iskusne i relevantne mentore na svakom od dešavanja.

Pitali smo nekoliko preduzetnika koji su učestvovali na nedavno održanom dogadjaju za njihove dojmove u pogledu toga šta su stekli tokom rada sa mentorima te kakvo im je bilo celokupno iskustvo.

Anela Senčar, Shoe Addicts:

Dan koji traje duže od 24 sata i iskustvo koje je neprocjenjivo, tako ukratko izgleda  Seedcamp, promatran iz perspektive jednog startupa koji ušao u izbor top 19.

U ‘samo’ 5-6 sati k tebi dolaze grupe od četvero mentora, iskusnih u različitim područjima, i bombardiraju te pitanjima tipa ‘kako planirate zaraditi novac‘ i scenarijima ‘što ako‘ koji ti možda nikada ne bi ni pali na pamet!

U trenutku kada prštiš od ideja i koncepata kojima želiš obogatiti svoj projekt, mentor će te vrlo taktički upozoriti da boluješ od ‘featuritisa‘ i napisati ti uputnicu za spuštanje na zemlju.

Riječ je o tome da se upoznaješ s ljudima iz različitih branši, od bankara do marketingaša, a ako si dovoljno pametan, nakon Seedcampa ćeš pošteno zagrijati stolicu i na papir staviti sve njihove savjete i razraditi ih do najmanjih detalja. Zbog toga im je cijeli Shoe Addicts tim jako zahvalan.

Mario Đanić, 6sync

Svi pričaju o tome kako je Seedcamp odličan – i da me ne shvatite krivo, on to uistinu je. To je jedno izuzetno iskustvo s fantastičnim ljudima koji će stalno propitivati vaše pretpostavke, i omogućiti vam da sagledate vaš biznis s različitih gledišta.

Ali ono najbolje dolazi nakon Seedcampa – integriranje svih savjeta u sebe i biznis može potrajati i nekoliko godina, ali će zasigurno rezultirati povećanjem šansi za uspjeh u izuzetno kompetitivnom svijetu. Ukoliko vam se pruži prilika da postanete dio Seedcamp obitelji, nemojte uopće razmišljati, and just do it.

Michael Langguth, poq studio:

Mnogi timovi, uključujući i naš, učesvuju u Seedcamp dogadjajima zbog mentorstva. Imali smo oko 70 različitih mentora iz svih delova sveta, koji sudelili svoje znanje sa nama pomažući nam da nadjemo odgovore na neke od naših najvećih izazova.

Očigledno, nije lako primiti sve savete pri čemu su neki od njih protivurečni, kao što gotovo nikada ne postoji jedan ispravan odgovor u startapima.

Zaista osećam da nam je dogadjaj pružio ključne uvide u vezi sa našim biznisom i veoma smo srećni što smo bili deo toga.

Takodje, budući da je ovo bila moja prva poseta Hrvatskoj i fasciniran sam koliko snažnog preduzetničkog duha sam opazio u lokalnim timovima poput Weddingelle.

Nikola Tomović, Belgrade Genie (NulApps):

Neprocenjivo iskustvo koje prevazilazi sva očekivanja. Seedcamp bi najlakše opisao kao miks dobre energije i ogromne količine znanja i iskustva koju kako timovi tako i mentori nesebično razmenjuju.

Yrjö Ojasaar, Publification:

Mentorske sesije su bili izvanredan resurs za nas – naš primarni cilj učestvovanja na Seedcampu je bio da dobijemo vrednost kolektivnog iskustva i znanja preko 50 mentora iz celog sveta okupljenih na jednom mestu u jednom danu. Saveti mentora su bili neprecenjivi u potvrdjivanju naše go-to-market strategije i plana za dobijanje investicije.

Vukašin Stojkov

Objavio/la članak.

petak, 15. Jun, 2012.

IT Industrija

🔥 Najčitanije