Intervju sa poslovodstvom novosadskog FTN-a: "Obrazovanje, nauka i privreda su sveto trojstvo Fakulteta tehničkih nauka"

Odgovori poslovodstva fakulteta na nedavna i ne tako nedavna zbivanja u vezi sa saradnjom novosadskog Fakulteta tehničkih nauka i kompanija koje su sa njega potekle.

Sanja Vatić
22/11/2018

Novosadski Fakultet tehničkih nauka ima neospornu ulogu u razvoju kako novosadske, tako i srpske IT scene. Radi se o instituciji koja obrazuje najviše softverskih stručnjaka u zemlji, ali je na žalost već neko vreme prate i ozbiljne kontroverze, o kojima smo u nekoliko navrata pisali i mi i drugi mediji.

Poslednja u nizu tih kontroverzi desila se u septembru kada je ponovo otvoreno pitanje da li je štetan odnos FTN-a i kompanija u vlasništvu njegovih profesora ponovo oživeo. Odnosno, u septembru su studenti smera Informacioni inženjering tražili zamenu jednog od profesora zbog veza sa kompanijom Schneider Electric DMS, a šef Katedre za primenjene računarske nauke (u okviru koje je smer Informacioni inženjering) skretao je pažnju na manjkavosti u radu fakulteta. U svojim dopisima Naučno-nastavnom veću fakulteta on se osvrtao na to da uprava sprečava angažovanje više profesora na određenim predmetima, da pokušava da nametne drugog šefa katedre, kao i da ugrožava njenu samostalnost.

Na kraju, i šefu katedre i rukovodiocu studijskog programa Informacioni inženjering nisu produženi pomenuti statusi na inicijativu dekana, a situacija je mirno rešena imenovanjem novog šefa katedre i rukovodioca studijskog programa u skladu sa željama većine nastavnog osoblja katedre. Ipak, zbog poteza uprave ostalo je otvoreno pitanje da li je uticaj DMS-a na FTN-u sa jedne, počeo da se preliva i na ostale katedre.

Zbog ovog niza dešavanja bili smo u komunikaciji i sa PR službom fakulteta koja nas je nakon nekoliko razmenjenih mejlova pozvala da dođemo na sastanak sa dekanom fakulteta, prof. dr Radetom Doroslovačkim. Tu priliku smo iskoristili da zamolimo za intervju sa profesorom.

Sled događaja koji ćemo opisati navodimo kako bismo bili potpuno transparentni prema publici oko toga kako smo došli do ovog članka.

Služba za odnose s javnošću prvo je pristala na intervju, a nakon što smo objavili tekst o zbivanjima na fakultetu objasnili su nam da je dekan preopterećen obavezama, te nas zamolili da spisak pitanja pošaljemo putem mejla. Namera redakcije bila je da upotpuni priču i da prof. dr Doroslovačkom da priliku da rasvetli koji je ugao uprave povodom dešavanja unutar FTN-a. Prvom turom pitanja želeli smo da adresiramo sve segmente za koje smatramo da je važno da se čuje mišljenje dekana, a da nakon odgovora koje dobijemo, potpitanjima dođemo do više detalja koji su relevantni za priču i za našu publiku.

Međutim, u odgovorima koje smo dobili o dekanu je pisano u trećem licu, tj. odgovori nisu pisani od strane dekana, već od strane stručne saradnice za odnose s javnošću Darije Medvedecki u saradnji sa poslovodstvom fakulteta, kako nam je rečeno nakon molbe da saznamo ko je autor. Osim toga, saopšteno nam je da smatraju da je dostavljanjem odgovora stavljena tačka na ovu temu.

Svakako se zahvaljujemo poslovodstvu FTN-a što su sa nama i našim čitaocima podelili svoj ugao posmatranja situacije na fakultetu. Uprkos tome što ovo nije uobičajen intervju, smatrali smo da je pohvalno što se rukovodstvo obratilo javnosti i prihvatilo da odgovori na pitanja, te da je važno da se ove informacije podele. Pitanja i odgovori koji slede objavljeni su u celosti.

Kako vidite ulogu FTN-a u građenju domaćeg IT sektora?

Novi Sad postaje centar IT-a u čemu i sam Fakultet tehničkih nauka daje svoj značajni, šta više, presudni doprinos pružanjem kvalitetnog i savremenog obrazovanja našim studentima kao budućem stručnom kadru.

Kakvi su vaši stavovi po pitanju saradnje privrede i fakuteta u oblasti IT-ja?

Kompanije u IT sektoru proizvode različite vrste proizvoda i pružaju različite usluge, te ono što nude tržištu ne predstavlja glavni izvor konkurentnosti među njima, već se one bore da dođu do što boljih inženjera koji će doprinositi razvoju kompanija. A kako je opštepoznato da Fakultet tehničkih nauka pruža sva znanja neophodna za rad u ovoj oblasti, veliki broj kompanija “u trci za kvalitetnim inženjerima” upućuje pozive Fakultetu tehničkih nauka da im pruži mogućnost da dođu do naših studenata kako bi im ponudili posao i pre završetka studija. Jedan od direktnih primera toga jesu sajmovi zapošljavanja koje organizuje FTN sa studentskim organizacijama, a u okviru kojih kompanije našim studentima predstavljaju svoju delatnost, mogućnosti ostvarivanja praksi i zaposlenja.

Na taj način naši mladi ljudi, i pre završetka studija daju svoj doprinos razvoju IT sektora i društva uopšte, primenom kvalitetnih i savremenih znanja koja su stekli na Fakultetu tehničkih nauka. Time oni ostaju u ovoj zemlji motivisani mogućnostima zaposlenja i uslovima za rad.

Kakav je odnos FTN-a sa kompanijama koje su potekle sa njega? Koliko i kako one utiču na razvoj smerova? (prim. aut. pitanja su inicijalno poslata kao odvojena, ali su ih autori u odgovorima spojili)

Fakultet tehničkih nauka prati potrebe tržišta i kada su u pitanju profili koji su neophodni privredi, i kada su u pitanju znanja koja je potrebno da poseduju. U vezi sa tim, mi se trudimo da povećavamo broj studenata koji će imati priliku da kod nas stiču potrebna znanja, te je ove godine studijske programe u ovoj oblasti upisalo preko 900 brucoša. Naši zaposleni su stručnjaci u oblastima kojima se bave i svakodnevno prate svetske trendove koji vladaju u struci. Sa tim u vezi, kontinuirano se unapređuju kurikulumi studijskih programa, prostor i oprema na kojoj studenti uče. Na sprovođenju ovakve vrste razvojnih aktivnosti nam uveliko pomaže i naša saradnja sa privredom koju negujemo i svakodnevno unapređujemo u cilju pružanja što boljih uslova našim studentima i razvijanja njihovih sposobnosti da odgovore kvalitetno na zahteve privrede. Ovakav pristup razvoju je i naša zakonska obaveza koju uspešno realizujemo godinama unazad.

Još jedan od primera koji govori u prilog tome jeste izgradnja Naučno-tehnološkog parka (NTP) jednog od najsavremenijih objekata u Srbiji. Naučno-tehnološki park će raspolagati sa 29.000 kvadratnih metara i predstavlja projekat koji je Fakultet tehničkih nauka uspeo da realizuje uz ogromnu pomoć Republike Srbije, Autonomne Pokrajine Vojvodine i Grada Novog Sada. U tom objektu, čija izgradnja svaki dan napreduje sa visokim stepenom kvaliteta, pored 10.000 kvadratnih metara koji će biti na raspolaganju Fakultetu tehničkih nauka za školovanje kadrova u oblasti IT-a, NTP će sadržati deo od 16.000 kvadratnih metara u koji će biti smeštene startap kompanije i centri za R&D kompanija iz oblasti IT-a. Na taj način će se sinergija između obrazovanja, nauke i privrede koja je sveto trojstvo Fakulteta tehničkih nauka, podići na još viši nivo.

Svojevremeno je prolongirana odluka da se uvede Data Science smer. Zbog čega je to bilo tako? Šta je na kraju presudilo da ga ipak uvedete?

Pre svega, studijski program pod nazivom Data Science ne postoji. Više studijskih programa pokriva ovu oblast. Ako se vaše pitanje odnosi na studijski program Informacioni inženjering, konkurs za ovaj studijski program je raspisan kada je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije odobrilo dodatna budžetska sredstva za IT sektor školske 2017/18. godine.

U nedavnom saopštenju Katedre za primenjene računarske nauke navodi se da ste inicirali da se profesor Luković i profesor Hajduković ne imenuju za funkcije koje su do tada obavljali. Koji su bili razlozi da smenite prof. dr Lukovića i prof. dr Hajdukovića sa mesta rukovodioca studijskog programa, odnosno šefa katedre?

Imate pogrešnu informaciju. Prof. Hajduković i prof. Luković nisu smenjeni, već im je istekao period na koji su bili imenovani. Posle odluke Nastavno-naučnog veća Fakulteta da se predloži Katedri da dekanu predloži druge profesore za ove funkcije, Katedra je to i učinila. Dekan je prihvatio predlog te Katedre i sa 1. oktobrom 2018. godine i u skladu sa Statutom Fakulteta tehničkih nauka imenovao doc. dr Slavicu Kordić za rukovodioca studijskih programa Informacioni inženjering (OAS i MAS) i Informacioni i analitički inženjering (MAS) i prof. dr Žarka Živanova za šefa Katedre za primenjene računarske nauke.

Koji je vaš stav po pitanju dela saopštenja Katedre za primenjene računarske nauke u kom stoji da „pripadnici Katedre ističu da, u slučaju daljih evidentnih kršenja Statuta FTN, autonomije Katedre, kao i ovde pomenutih principa, nisu spremni da po svaki cenu rade u navedenim okolnostima’’?

Nije jasno da li je navedeno saopštenje, odnosno, da li su stavovi u njemu usvojeni na Katedri o kojoj je reč, ili je to lični stav tadašnjeg šefa Katedre prof. Hajdukovića. Osnovni problem u tom saopštenju koje Vam je dostavljeno, jeste nepoznavanje Zakona o visokom obrazovanja i Statuta Fakulteta koji utvrđuju autonomiju univerziteta i fakulteta, a ne i autonomiju unutrašnjih organizacionih jedinica kao što je katedra.

Rušenjem zgrade TMD-a došlo je do nedostatka prostora za izvođenje nastave, pa je ista počela da se održava na Tehnološkom fakultetu, Višoj poslovnoj, bivšem salonu „Jugodrva”… Kakva je trenutno situacija s prostorom za izvođenje nastave i smeštanje kancelarija?

Analizom razvoja Fakulteta došlo se do zaključka da ubrzani razvoj i povećanje broja studenata naročito iz IT sektora neće biti moguć bez obezbeđenja adekvatnih prostornih kapaciteta. To je i bila glavna prepreka za povećanje broja novoupisanih studenata u toj oblasti, jer prema akreditacionim kriterijumima Fakultet više ne može upisivati nove studente ukoliko im ne obezbedi adekvatan prostor, a to je minimum dva metra kvadratna po studentu. U cilju realizacije izgradnje novog objekta, i shodno i urbanističkim planovima Grada Novog Sada, pristupilo se izradi projekta i izgradnji nove zgrade, što je bilo uslovljeno rušenjem starog i neadekvatnog objekta TMD-a. Napominjemo da je objekat TMD-a posle svake veće kiše bio plavljen, tako da su sve učionice sa opremom više puta bile devastirane. Uz to, nova zgrada će omogućiti da se nastava na studijskim programima iz oblasti IT-a odvija na jednom mestu. U prelaznom periodu, do završetka zgrade NTP-a, Fakultet je nedostajući prostor obezbedio zahvaljujući članicama UNS-a i drugim subjektima, na čemu im se i ovom prilikom zahvaljuju.

Zašto je osoblju fakulteta naloženo da mora da obaveštava Upravu o svakom nastupu u medijima?

Kao i u ostalim institucijama, državnim organima, javnim ustanovama, privredim subjektima i sl. od zaposlenih se očekuje da prilikom predstavljanja u medijima, u kojima istupaju kao zaposleni institucije, o tome obaveste rukovodstvo. To se na FTN-u u praksi realizuje obaveštavanjem Službe zadužene za marketing i odnose s javnošću.

Sanja Vatić

Objavio/la članak.

četvrtak, 22. Novembar, 2018.

IT Industrija

🔥 Najčitanije