IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
15% IT preduzetnika koji su osnovali d.o.o planiraju povratak na stari oblik poslovanja nakon isteka olakšica.
Svaki treći preduzetnik u IT delatnostima je odlučio da nastavi takav oblik poslovanja nakon uvođenja Testa samostalnosti, pokazuje anketa Digitalne zajednice, urađena godinu dana nakon početka primene te zakonske izmene. Preostali su se gotovo podelili, te za dva procenta ima više onih koji su se zaposlili u nekoj kompaniji, od onih koji su nakon gašenja preduzetničke delatnosti osnovali d.o.o.
„U komentarima su davali do znanja da su nesigurni u sam proces kontrole testa samostalnosti. Nezavisno od toga da li smatraju da su samostalni ili ne, ispitanici su se većinski odlučili da promene oblik poslovanja usled potencijalnog rizika”, navodi Digitalna zajednica, koja je nastala kada se u javnosti pokrenula priča o Testu samostalnisti i bila najglasniji kritičar takve odluke.
Više od polovine ispitanika (54,55%) iskoristilo je olakšice koje je država ponudila prilikom promene oblika radnog angažovanja. Da olakšice nisu bile podsticajne smatra 28,67 odsto ispitanika koji su registrovali d.o.o. Kao razloge su naveli to što su bili prinuđeni da promene način poslovanja, pa to ne vide kao podsticaj, jer nisu imali izbor.
Test samostalnosti je indirektno uticao na smanjenje prihoda, navodi 57 odsto ispitanika, i to kroz smanjenje neto prihoda. Troškovi poslovanja su se povećali kod 86 procenata, a svaki deseti je odlučio da poveća cenu rada ili pronađe posao u kompanijama s većim platama, kako bi zadržali nekadašnju visinu zarada.
Na pitanje da li je test samostalnosti indirektno uticao na iznos prihoda, čak 56,68% ispitanika je odgovorilo potvrdno, i to tako što im se smanjio neto prihod. To znači da od ukupnog broja ispitanika koji su promenili način angažovanja nakon testa samostalnosti, 86,17% njih trenutno posluje sa većim troškovima.
„Zaključak je da su se poreske obaveze ispitanika i pored olakšica povećale za 2,4 puta u odnosu na period kada su poslovali kao preduzetnici”, navode u Digitalnoj zajednici.
Da ne bi bili konkurentni na svetskom tržištu kada ne bi imali olakšice, smatra polovina ispitanika koji su ostvarili pravo na njih. Da bi im i bez olakšica bilo isplativo da posluju mišljenja je gotovo osam odsto ispitanika. Kada se priča o njihovom produženju, 55 procenata onih koji ih koriste, navode da ih treba produžiti.
Šestina ispitanika s olakšicama planira da nastavi poslovanje kao d.o.o i nakon isteka olakšica, a nešto manji je broj onih koji bi nakon isteka olakšica ponovo registrovali preduzetničku delatnost i rizikovali pad Testa samostalnosti. Da nakon isteka olakšica nastavi da posluje kao zaposleni planira trećina ispitanika. Ukoliko se situacija ne promeni, svaki deseti koji danas koristi olakšice, nakon njihovog isteka kao rešenje vidi odlazak iz Srbije.
Pročitaj i:
Šta ako padnete Test samostalnosti, a koristite ekonomske mere Vlade?
Digitalna zajednica je anketu sprovodila od 7. do 17. aprila. Na anketu je odgovorilo 374 ispitanika, od toga 87,8 odsto iz IT delatnosti, dok su ostatak činili marketing, HR, administracija i edukacija. Sa inostranim klijentima posluje 71,4 procenta.
Objavio/la članak.
četvrtak, 13. Maj, 2021.