IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Zamisao je da novi standardi omoguće investitorima da prepoznaju kompanije koje imaju nameru da rastu i u skladu s tim donesu bolju odluku o tome gde će uložiti svoj novac.
Startap Erika Risa, Long-Term Stock Exchange, je korak bliže stvarnosti nakon podnošenja zahteva američkoj Komisiji za hartije od vrednosti (Securities and Exchange Commission) da može da izvodi firme na berzu kroz prvu javnu ponudu za prodaju obveznica (IPO).
Ovo je vest pre svega zbog toga što je Erik Ris svetski poznat pokretač pokreta i autor knjige Lean startup koja je u velikoj meri uobličila pristup izgradnji startapa i biznisa nakon objavljivanja 2011. godine (od početka je i važan deo programa naše Startap akademije).
Erik je stekao uvide na kojima je bazirao knjigu u kompaniji IMVU koju je koonsovao, a Long-Term Stock Exchange je prvi startap koji je osnovao nakon toga. Ovaj startap razvija listu standarda dizajniranu da pruži novi vid trgovanja hartijama od vrednosti za kompanije i investitore na berzi. LTSE lista je zamišljena kao program koji bi kompanije podvrgao strožim standardima u okviru kojih bi one sa planom za dugoročni rast imale veću vrednost u odnosu na one orijentisane strogo na zaradu.
Ovi standardi su sada zvanično podneti Komisiji za hartije od vrednosti i berzu (SEC), a među njima se ističu oni koji zagovaraju veća glasačka prava onim vlasnicima akcija koji ih duže drže u svom posedu, organičavanje davanja kratkoročnih podsticaja rukovodiocima, dodatnu transparentnost u slučaju npr. jasnog prikazivanja kakav uticaj ima bilo kakav otkup sopstvenih akcija… Može se reći da da LTSE menja deo osnova na kojima je zasnovan američki kapitalizam, jednu od najdugotrajnijih i najkonzervativnijih institucija savremenog sveta.
Za kreiranje LTSE liste i novih opcija u okviru nje korišćena je platforma berzanskog operatora IEX-a koja će, ukoliko dobije saglasnost SEC-a, biti dostupna kompanijama koje ove godine planiraju da izađu na berzu. One koje izberu da koriste LTSE standarde i dalje će moći da trguju akcijama na tradicionalan način.
Pored činjenice da je u pitanju startap čoveka koji je jedan od glavnih globalnih startap gurua, vest nam je značajna i zbog toga što u ovom poduhvatu učestvuje i Tihomir Bajić, potpredsednik za inženjering LTSE-a, ujedno i pokretač Serbian Entrepreneursa. Kako navodi Tihomir, jedna od ideja koja ga pokreće u radu za LTSE je i sledeće:
Bio sam svedok i imao koristi od pozitivnih efekata prvih IPO-ova tehnoloskih kompanija u Kanadi poslie Dot Kom kraha. Poput supernova, ti IPO-ovi su raspršili na stotine novih preduzetnika sa iskustvom, inspiracijom i početnim kapitalom. Irska i Izrael imaju svoje, slične izlaske na berzu koji su pokrenuli lančanu reakciju i pomogli da se te zemlje pretvore u startap nacije.
Moj san je da doprinesem tome da prva srpska tehnološka kompanija izađe na berzu i da to upravo učini preko LTSE-a.
Ideja je da novi standardi omoguće investitorima da prepoznaju one kompanije koje imaju nameru da rastu i u skladu s tim donesu bolju odluku o tome gde će uložiti svoj novac, a menadžerima omogućiti da upravljaju kompanijama na adekvatan način umesto da se koncentrišu na npr. kvartalne ciljeve zarad veće cene akcija.
[href^=”http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/external-search?”]
{display:none !important;}
Objavio/la članak.
petak, 23. Mart, 2018.