Stack Overflow istraživanje — Cloud i Data Science najplaćeniji, koje tehnologije se vole, a koje mrze

Stack Overflow istraživanje — Cloud i Data Science najplaćeniji, koje tehnologije se vole, a koje mrze

Izašlo je novo istraživanje globalne programerske zajednice — programeri vole da rade sa Rustom i Swiftom, ne vole VB i WordPress, ali ih ipak sve više koriste, a oni koji rade sa cloud tehnologijama najviše zarađuju.

Tanja Mladenović
25/03/2016

Ovogodišnje istraživanje Stack Overflowa, za razliku od prošlogodišnjeg, obuhvatilo je duplo veći broj developera i donelo neke nove zanimljivije uvide.

Na 45 pitanja ove godine odgovorilo je 56.033 developera iz 173 države. Među ispitanicima čak 28% njih se izjašnjavaju kao Full Stack Developeri koji barataju sa bar 5 programskih jezika.

Tehnologije — koje se koriste, a koje vole

Kao i prošla anketa i ova je ispitala koji je to jezik najvoljeniji, koji najpopularniji, a koji najomraženiji, a rezultati se u ovim pitanjima ne razlikuju mnogo: prva petorka najpopularnijih tehnologija je već godinama ista: JavaScript, SQL, Java, C#, PHP.

Zanimljivo je da je ove godine najvoljeniji Rust, koji je zajedno sa Swiftom i Goom već treću godinu u top5 ove liste. S druge strane, najomraženija tehnologija za rad je Visual Basic, a za njim i WordPress.

Najvoljeniji programski jezici

Najvoljeniji programski jezici

Ipak, verovatno najveća promena u odnosu na ranije godine je dominantnost Mac operativnog sistema — sa 26,2% preuzeo je prošlogodišnji primat Windowsa 7. Međutim, ako i saberemo sve Windows verzije, i dalje više od polovine developera radi na ovom operativnom sistemu (52%). Linux je takođe porastao ove godine u odnosu na prethodnu, te je sada na 21,7%.

Interesantan podatak je i to u kojim tehnologijama bi programeri hteli da rade u budućnosti (a već ne rade). Na prvih 5 mesta su Android, Python i 3 verzije JavaScripta.

Željene tehnologije

Željene tehnologije

Upotreba tehnologija u odnosu na prethodnu godinu porasla je najviše kada je u pitanju React, Spark, Swift, Cassandra i Raspberry Pi, a čak i najomraženije tehnologije su beležile rast (WP čak skoro 19%).

Najplaćeniji data i cloud

Što se plaćenosti tiče — uporedili su nekoliko različitih kategorija. Među Full-Stack developerima najbolje ide onima koji rade sa cloudom, među FrontEnd ekipom najviše zarađuju oni koji rade sa Reactom, Node.js i Angularom, dok oni sa matematičkom pozadinom najviše zarađuju generalno, a tu vode oni koji znaju Scalu, Spark i Hadoop.

plaćenost prema tehnologiji

plaćenost prema tehnologiji — prorgameri sa matematičkom pozadinom u obrazovanju

Kada je u pitanju poređenje primanja sa kupovnom moći, gledajući takozvani Big Mac indeks najbolje se rangiraju Južnoafrička Republika (25.713), SAD, Ukrajina, Australija i Kina, dok je na listi od 36 rangiranih zemalja poslednji Pakistan sa 7.088 Big Mac indeksom. Poređenja radi, Big mac indeks u Srbiji (kada su u pitanju plate programera) iznosi 6.022.

Prioriteti i izazovi pri poslu

Skoro 70% programera je regularno zaposleno, a pri odabiru posla ubedljivo najvažnija je plata, dok za njom ide mogućnost usklađivanja privatnih obaveza sa poslom, kompanijska kultura, kvalitet kolega i fleksibilno radno vreme.

Zanimljivo je da se ovi prioriteti menjaju sa godinama iskustva — tako je što je programer iskusniji više vrednuje rad na daljinu, donošenje važnih odluka i tech stack, a manje mu je važna titula koju ima na poslu.

Kada su u pitanju problemi na poslu, najviše se ističu nerealna očekivanja, loša dokumentacija i nespecificirani zahtevi. Međutim, sa godinama iskustva i ovi izazovi se menjaju. Nerealna očekivanja, krhkost baze koda i nespecificirani zahtevi rastu kao izazov sa godinama iskustva, dok se “pokušaji finoće” smanjuju.

Izazovi na poslu

Izazovi na poslu

Kada je u pitanju obrazovanje developera, vidimo da su dobijeni rezultati slični rezultatima i kod nas — čak 69% developera je samouko.

Ovo istraživanje ipak treba uzeti za dozom rezerve jer su ispitanici isključivo korisnici Stack Overflowa i oni kojima nije bilo mrsko da odgovaraju na anketu na egleskom jeziku.

Tanja Mladenović

Objavio/la članak.

petak, 25. Mart, 2016.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

Ivan

petak, 25. Mart, 2016.

69% samouko?