IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Kako mladi sebe vide za pet godina? Šta će raditi i šta ih fakultet uči da rade? Mladi rođeni ’90 su odrastali uz internet i na njemu planiraju da zarađuju
Mlade često karakteriše pasivnost. Kažu da nisu pokretačka snaga jednog društva i da bi to morali da budu. Onda oko sebe vidite neke mlade ljude koji se zaista trude, ne uspeju ili uspeju, ali se trude. Dakle, postoje.
Da nisu na nivou statističke greške pokazuje i Aiesecovo istraživanje Youth Speak. Aiesec se u ovom istraživanju bavio putem koji mladi pređu od završetka studija do zaposlenja.
Ovo istraživanje obuhvata preko 100 država i preko 40 hiljada ispitanika. Ispitanici imaju od 18 do 25 godina i svi su završili ili su u toku visokog obrazovanja.
Na drugom mestu najpopularnijih zanimanja među mladima je upravo vođenje svog biznisa-startapa, a u prvih deset je i priključivanje već postojećem startapu. A zašto je to tako ilustruje sledeći grafik:
Podatak koji veoma raduje je da 61% mladih planira ili se već bavi preduzetništvom od kojih čak 31% ispitanika je odgovorilo da u narednih 5 godina planira svoj biznis, a prisetimo se Libekovog istraživanja sa istim pitanjem i vidimo da ni srpska omladina ne zaostaje.
Svoje idealno radno okruženje opisuju kao co-working prostor:
Loš sistem obrazovanja je broj jedan problem kod većine mladih, tj. to što ih obrazovanje ne sprema za posao, recimo preduzetnika ili što ne uče praktične veštine, a skoro ste imali prilike da pročitate na Startitu kakav je naš obrazovni sistem kada je u pitanju IT.
Objavio/la članak.
četvrtak, 6. Avgust, 2015.
Marko
subota, 15. Avgust, 2015.
Postoji bitna razlika izmedju onoga sto ljudi kazu da ce da urade, i onoga sto zaista urade. Te dve stvari nikad nisu iste. Mladi rodjeni '90 su u znacajnoj meri monkey-brain internet zavisnici koji ne poseduju sposobnost samostalnog, kritickog razmisljanja. Ja bih ponovio istrazivanje sa istim ispitanicima za 5-10 godina.
Ivan
petak, 7. Avgust, 2015.
" Rezultati ovog istraživanja pokazuju da tek jedan od deset ispitanika smatra da poslovna kultura u Srbiji podstiče preduzetnički duh." Samo me zanima kako ste na osnovu ovoga zaključili da srpska omladina ne zaostaje?