IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Nadamo se da će i ovaj primer inspirisati iskazivanje najboljih strana ljudskih karaktera u situaciji koja, kako kaže Mario, “utiče na sve nas”.
Stanar jednog od stanova u vlasništvu Maria Salerna je samo nekoliko dana posle gubitka posla u martu, prilikom iznošenja smeća, video obaveštenje ispred svog ulaza:
Zbog tekuće pandemije koronavirusa koja utiče na sve nas, molim vas da primite k znanju da se odričem stanarine za april 2020.
Pazite se, pomažite vašim komšijama i perite ruke!!!
Hvala vam, Mario
Ista poruka sačekala je stanare ostalih 17 zgrada koje su u Mariovom vlasništvu, u kojima ima 80 stanova u kojima živi 200 do 300 podstanara.
Njujork je u vrhu svetskih metropola po broju stanovnika koji iznajmljuju stanove, i kako je New York Times prethodno pisao, čak 40% njih imaće problem da plati kiriju u narednom periodu, zbog pandemije. Situacija nije ništa bolja ni iz perspektive zakupodavaca, pošto se poteže pitanje kako će platiti račune za vodu, kanalizaciju i ostale poreze.
Mario Salerno, veleposedni protagonista ovog i ovog članka New York Times-a kaže da mu ekonomske implikacije nisu prve na umu. Kaže da ne razmišlja o 200-300 hiljada dolara koje će izgubiti u narednom mesecu, već je usredsređen da njegovi podstanari budu što manje stresirani, čak i ako su među retkima koji nemaju poslovnih i finansijskih problema:
„Bitno mi je da su svi zdravi, da vode računa o svojim komšijama i da imaju dovoljno namirnica da se prehrane”, objašnjava Mario za Times.
U prethodnim danima veliki broj podstanara obavestio je Salerna da neće imati novca za kiriju, stanar sa početka priče kaže da je više nego korektan stanodavac što je po prenošenju NYT-a izuzetna retkost u Njujorku, a to nam porukama anegdotarno potvrđuju i predstavnici njujorške dijaspore.
Da li je gospodin Salerno napravio samo pametan ekonomski potez i maksimizovao prihode na srednji i dugi rok, zadržavajući postojeće stanare i gradeći ugled poželjnog zakupodavca, ili je naprosto samo toliko dobra duša koja želi da pomogne, nadamo se i priušti, ljudima u gradu koji je izuzetno pogođen brojem zaraženih i smrtnih slučajeva ove surealne epidemije?
Bilo kako bilo, u ovom periodu globalne nevolje koja se teško može uporediti sa bilo čime u pamćenju živih generacija, izabraćemo da je Mario čovek koji je bi u prilici da pomogne ljudima oko sebe i da je to nešto što je lepo preneti, pozdraviti i primeniti u svojoj praksi, svako koliko može.
Na Startit Dnevniku pišemo o IT i poslovnim temama, ali i o svetu oko nas, koji je sve više obuzet pandemijom koronavirusa.
U prethodnim danima smo pisali o nekim slučajevima građana i firmi koji pomažu ljudima oko sebe. Nadamo se da će i ovaj primer inspirisati iskazivanje najboljih strana ljudskih karaktera u situaciji koja, kako kaže Mario, “utiče na sve nas”.
Fotografija je autorsko delo Viktora J. Blua, napravljena po zahtevu New York Times-a
Objavio/la članak.
petak, 3. April, 2020.