IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
U prvih nedelju dana primene Testa samostalnosti, 441 preduzetnik je prekinuo svoju delatnost, od čega je više od polovine iz IKT sektora.
Izmene Zakona o porezu na dohodak građana, tačnije uvođenje Testa samostalnosti je izazvalo bojazan od prekida delatnosti brojnih preduzetnika, pre svega onih u IKT sektoru. Brojne nejasnoće oko utvrđivanja nekih tačaka iz testa trebalo je da reši nedavno objavljeno Uputstvo za primenu testa u poreskoj kontroli, koje je rađeno uz konsultacije sa zajednicom, ali neka pitanja su ostala nerešena.
Prethodne nedelje Digitalna zajednica je objavila podatke o broju preduzetnika koji su prijavili privremeni prekid ili trajno prekinuli samostalnu delatnost. To su uradili na osnovu podataka poslovnog softvera za podršku u poslovanju, koji se oslanja na podatke zvaničnih institucija Republike Srbije. Međutim, kako je Agencija za privredne registre objavila, ti podaci nisu tačni. Istini za volju, brojke se razlikuju, ali svakako stoji to da je znatno porastao broj onih koji prekidaju preduzetniču delatnost, posebno u IKT sektoru.
Prema podacima Akencije za privredne registre, koje je Startit Dnevnik tražio na osnovu Zakona o pristupu informacijama od javnog značaja, od 1. septembra 2019. godine do kraja prethodnog meseca je 20.433 preduzetnika prekinulo svoju delatnost, dok je 16,480 registrovalo pokretanje posla. Ako se pogleda isti period (1.9.2018-28.2.2019), broj prekida je porastao za 43,39 odsto, dok se broj novoregistrovanih opao za pet odsto.
Zanimalo nas je i kako se to odrazilo na IKT sektor, tačnije preduzetnike čija delatnost spada u računarsko programiranje (šifra: 62.01), konsultantsku delatnost u oblasti informacionih tehnologija (62.02), upravljanje rečunarskom opremom (62.03), ostale usluge informacione tehnologije (62.09), obradi podataka i hosting (63.11), kao i veb portale (63.12). U naznačenom periodu je 4,481 prekinulo delatnost, što je 525 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, a broj novoregistrovanih je smanjen za 34 odsto.
U zajednici trenutno analiziraju ove podatke, pa komentare i prognoze možemo očekivati u narednim danima. Takođe, teško je utvrditi koliko se bivših preduzetnika zaposlilo ili otvorilo DOO i iskotistilo olakšice predviđene za novozaposlene. Da li su strane firme u međuvremenu otvorile svoja predstavništva u zemlji ili su naši stučnjaci otišli? Bez svih tih podataka teško je stvoriti kompletnu sliku o uticaju Testa samostalnosti, s obzirom na to da smo se bavili samo jednim parametrom.
Objavio/la članak.
četvrtak, 12. Mart, 2020.
N.
petak, 13. Mart, 2020.
Paušalci se zaposle za minimalac. Vlasnik skida međudividendu i plaća ostatak plate u kešu. Država malo sitija i koze i dalje u velikom broju.
Neven
petak, 13. Mart, 2020.
Jedini nacin da se stvari srede na ispravan nacin je da freelanceei osnujemo sindikat i predstavino se drzavi kao legalalna grupa i usprotstavimo se na bahatoat poreskog aparata koji nema ispravne arsine o oporezivanju it delatnosti
Žarko Ptiček
četvrtak, 12. Mart, 2020.
@Srdjan Test je korektan. Uputstvo za primenu Testa je napravljeno tako da inspektor može da obori bilo kog preduzetnika primenom nakaradnih tumačenja koja su tamo data. To je problem. Ali je barem Uputstvo javno, pa znamo kako će tumačiti Test.
Srdjan
četvrtak, 12. Mart, 2020.
Ne razumem. Nek mi neko pojasni. Pa test je glupav i sigurno se prolazi pošto svako normalan ko radi ispunjava ovaj test samostalnosti jer treba zadovoljiti samo nekoliko kriterijuma. Čime se vi ljudi moji ste odustali zaista bavite ?!?
Global citizen
četvrtak, 12. Mart, 2020.
Ova država mora da sedne sa IT preduzetnicima (pravim a ne samozvanim) i da se dogovori kako da donesu novi zakon kojim će svi da budu zadovoljni, ukoliko to ne uradi i to u kratkom roku, staviće tačku na IT sektor, ovaj pokušaj nametanja testa samostalnosti je propao, rezultate već vidimo. Mora da se deluje odmah, vreme vam curi...⏳