IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Endi Jasi na dosadašnjoj poziciji donosio polovinu operativnih prihoda Amazona.
Džef Bezos s pozicije izvršnog direkora Amazona prelazi u njegov odbor, a na dosadašnjoj funkciji će ga na leto zameniti Endi Jasi, koji je bio na čelu AWS, u čijem je osnivanju i učestvovao od 2006. godine.
Kako je AWS pod njegovim rukovodstvom postao dominantan u cloud infrastrukturi, ne čudi što je baš on izabran za vodeću poziciju treće najvrednije američke kompanije nakon Apple-a i Microsoft-a.
Jasi je član Bezosove elitne grupe rukovodilaca pod nazivom S-tim. Iako je na čelu AWS-a od njegovog osnivanja, Bezos ga je uzdigao dajući mu titulu izvršnog direktora AWS-a 2016. Za ovu poziciju mu je izgleda pripreman i medijski teren. U septembru je Washington Post, koji je u Bezosovom vlasništvu, Endija nazvao njegovim očiglednim naslednikom.
Jasi se nakon završetka studija na Harvard Business School 1997. godine zaposlio u Amazonu i od tada nije napuštao kompaniju. Kako je rekao, u jednom intervjuu, tih godina je njemu i njegovoj supruzi bila ideja da se presele na zapadnu obalu kako bi bili bliže njenoj porodici, nakon čega su planirali da odu u Njujork. Međutim, umesto nekoliko godina, na zapadnoj obali su ostali do danas.
Oni ima 85.000 akcija Amazona, čija se vrednost procenjuje na 287,3 miliona dolara. Prošle godine je smanjio svoj udeo, koji je bio nešto viši od 100.000 akcija, piše CNBC.
Presudna za uspeh Jasija bila je njegova sposobnost da privuče sve vrste preduzeća i organizacija AWS proizvodima, nudeći usluge za najmanje početnike i najveća svetska preduzeća, poput Apple-a. Usput je dobio posao od Centralne obaveštajne agencije i Demokratskog nacionalnog komiteta.
Kako su Pinterest, Slack, Lift i Snowflake izašle na berzu, njihovi ugovori s AWS-om su postali javni, s obzirom na to da su morali da otkiju načina na koji troše veliku količinu novca.
Kada je AWS počeo sa uvođenjem usluga 2006. godine, fokus je bio na pružanju skladišta usluga uglavnom manjim tehnološkim kompanijama i timovima programera. Kako su ta preduzeća za rasla, mnogi nikada nisu kupila sopstvene servere ili nizove za skladištenje, već su se oslanjali na Amazon za sve potrebe svojih data centara. Dok su Microsoft i Google počeli više da ulažu u razvoj svojih cloud platformi, Jasi je već bio u nenadmašnoj prednosti.
Sredinom prošle godine Amazon je kontrolisao 33 odsto globalnog tržišta infrastrukturnih usluga u cloudu, a slede Microsoft sa 18 i Google sa 9 procenata, prema podacima Synergy Research. Amazon je juče izvestio da je operativni prihod od AWS-a u četvrtom kvartalu porastao je za 37 procenata, čineći 52 odsto ukupnog operativnog profita Amazona.
Poslednjih godina, AWS se proširio znatno dalje od osnovnog računanja i skladištenja, pružajući niz različitih usluga, uključujući baze podataka, analitičke alate, isporuku sadržaja i softver za mašinsko učenje. To je Amazon pretvorilo u žestoko konkurentnog rivala velikim kompanijama poput Oracle-a i novim cloud igračima poput Snowflake-a, koji takođe Amazonu plaća gomilu novca svake godine.
Jasi je 2017. napao Oracle zbog prakse da zarobljava kupce u dugim i skupim ugovorima. To je učinio na godišnjoj konferenciji Amazona, na kojoj uglavnom ima zapažene nastupe. Kako bi objasnio AWS Snowball, način za prenošenje ogromne količine podataka, 2016. je na scenu doveo kamion s 18 točkova.
Njegove poteze na poziciji generalnog direktora pratićemo od trećeg kvartala ove godine.
Pročitaj i:
Amazon nije došao u Hrvatsku, a šta bi Srbija mogla da očekuje?
Objavio/la članak.
sreda, 3. Februar, 2021.