IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Kina je u 2019. godini kupila gotovo polovinu od 19 miliona proizvedenih 5G telefona.
Tokom prethodne godine isporučeno je oko 19 miliona smartfon uređaja koji podržavaju novu 5G tehnologiju. Iako ovi telefoni polako postaju sve popularniji u SAD, ipak je Kina ta koja za sada ozbiljno prednjači u prihvatanju 5G mreže. Procenjeno je da će ove godine prodaja porasti više od 10 puta, na 199 miliona prodatih uređaja, pa ostaje da se vidi da li će ostala razvijena tržišta uhvatiti priključak.
Huawei, uključujući i Honor koji se nalazi pod njihovom kapom, apsolutno dominira na kineskom tržištu, sa tri četvrtine prodatih 5G telefona. Otkad je američka Vlada zabranila svojim kompanijama da sarađuju sa Huawei-jem, kineska kompanija vrlo agresivno promoviše svoje proizvode. Uprkos tome što njihovi novi smartfon uređaji gube pristup najpopularnijim Google servisima, Huawei je prethodne godine uspeo da pretekne Apple po prodaji mobilnih telefona. Upravo je Apple-u, ali i drugoj kineskoj kompaniji Xiaomi, u prethodnoj godini prodaja opala u Kini za 20 odsto.
Dok se u svetu uskoro očekuje eksplozija popularnosti 5G uređaja, kod nas je ova mreža još uvek u začetku. Ne zna se koliko će trajati njena instalacija i koliko je potrebno da se ceo sistem prebaci na nju, a najoptimističnije procene su da će se to desiti krajem ove ili početkom sledeće godine. Tako je bar rečeno na prvom kick-off događaju platforme 5G Talks, održanom u ICT Hubu, gde je diskutovano upravo o 5G mreži.
Na debati se pričalo o tome šta će nam nova tehnologija doneti, kako funkcioniše, ali i o uticaju koji će imati na biznis. Kao najveći izazovi u njenom prihvatanju izdvojene su sledeće stvari:
Prvo što treba uraditi, po rečima CEO Enetel Solution-a Milana Simića, jeste da se 5G približi običnim ljudima i da im se prikažu benefiti u svakodnevnom životu. Simić je pomenuo i neosnovani strah od zračenja 5G tehnologije, koji mora da se odstrani objavljivanjem istraživanja. Na ovaj način, smatra, šira javnost bi imala uvid u to koliko je bezopasna 5G tehnologija.
Nakon što se ljudi upoznaju sa tehnologijom potrebno je preskočiti prepreku infrastrukture. Aleksandar Nešković, šef katedre za telekomunikacije na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, izjavio je da su potrebna velika ulaganja u predajnike i sve komponente za prenošenje i pojačavanje signala kako bi mreža mogla da funkcioniše. Samo za početnu fazu je potrebno udvostručiti sve komponente. Kako su to ogromna ulaganja, potrebna je pomoć državnih institucija.
Takođe, potrebna je saradnja između sva tri operatera u našoj zemlji, jer bi ravnomerna podela troškova čitavu stvar učinila izvodljivom. Predrag Ćulibrk, direktor Telekoma, izjavio je da će i oni morati da se takmiče za 5G licencu i upravo ovo izdvaja kao problem. On je postavio pitanje normi koje će morati da se ispune za dobijanje licence ukoliko se pojave neki novi operateri i na koliko vremena će se vršiti revizije istih.
Dakle, problem je što dolazi do zakonskih problema, pošto Srbija nema zakone prilagođene napretku mreže.
Objavio/la članak.
petak, 21. Februar, 2020.