Inženjer, fizičar i molekularni biolog izašli iz komisije za 5G, zatraženo mišljenje Vlade Velike Britanije

Na 40 kilometara od Bristola, u britanskom gradu Glastonberiju, digla se prašina oko postavljanja infrastukture za 5G mrežu.

Tomislav Jelesijević
20/05/2020

Zračenje baznih stanica 5G mreže može da oslabi imuni sistem, prouzrokuje zaraze i ubija ptice… Ako preživimo sve te scenarije, sleduje nam ugradnja mikročipova čiji je cilj potpuna kontrola građana. Ne osporavajući kreativnost pristalica ovih teorija, pažnju nam je privukla i vest koja stiže iz Velike Britanije, a tiče se upravo uticaja onih koji veruju u teorije zavere na sistem lokalne samouprave.

Naime, u Glastonberiju je krajem prošle godine formirana savetodavna grupa koja se bavila temom bezbednosti 5G mreže. Nakon šest meseci od njenog formiranja, objavljen je izveštaj i jednoglasna odluka da će se grad suprotstaviti razvoju mobilne mreže nove generacije ukoliko britanska Vlada ne istraži njenu bezbednost. Prema pisanju BBC-ja, četiri člana napustila su grupu i prokomentarisala da iza izveštaja stoje protivnici 5G mreže i teoretičari zavera. 

Zanimljivo je da su odluku da se povuku iz rada grupe doneli volonteri koji su po struci inženjer elektrotehnike, diplomirani fizičar i molekularni biolog. Njima se pridružio i biznismen Dejvid Svejn koji je objasnio da je naučno mišljenje ignorisano zbog rekla-kazala priča i aktuelnih teorija zavere.

Fizičar Mark Svan objasnio je da je od početka rada grupa bila pristrasna: „Pridružio sam se s nadom da će postojati razuman razgovor o 5G mreži. Ipak se ispostavilo da je grupa beznadežan blef iza koje stoje teoretičari zavera i skeptici”.

Osim četiri pomenuta člana, ostali su ili imali izričito negativan stav prema 5G mreži, ili su pružali podršku protivljenju. Na ovoj strani, između ostalog, bili su i penzionisani profesor Martin Pal, koji je 2019. godine tvrdio da bežične mreže mogu da sterilišu čovečanstvo ukoliko se ne uklone za dve godine, dr Endrju Trisider, jedan od zastupnika ideje o „elektromagnetskom stresu” i Roj Prokter, duhovni iscelitelj.

Iako su društvene mreže bile usijane poslednjih meseci u vezi sa temama koje se klasifikuju kao teorije zavere, ne treba izgubiti iz vida da lična uverenja mogu značajno da utiču na procese donošenja odluka u lokalnim zajednicama, na šta upravo ukazuje i primer iz Glastonberija. Pomenuta savetodavna grupa je zatražila od Vlade Velike Britanije da ispita bezbednost 5G mreže i iskazala protivljenje postavljanju infrastrukture.

Tomislav Jelesijević

Objavio/la članak.

sreda, 20. Maj, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije