Apple zabranjuje termine poput 'blacklist' i 'master branch' u kontekstu pokreta protiv rasizma

Twitter je sličnu inicijativu počeo još početkom godine, zbog termina ‘automatic slave rekick’.

Tomislav Jelesijević
17/07/2020

Apple se pridružio globalnom trendu tehnološke industrije da poradi na upotrebi što neutralnijeg jezika u domenu tehnoloških izraza, s fokusom na otklanjanje termina koji mogu da sadrže rasne konotacije, u izvornom kodu.

Kako piše Cnet, za sada će biti promenjen termini ‘master’ (gospodar), i ‘blacklist’ (crna lista), izraz uglavnom u upotrebi za opis blokiranih resursa na kompjuteru.

Iz kompanije potvrđuju da će inicijativa obuhvatiti mnoge segmente developerskog ekosistema, uključujući i promene termina u Xcode-u, dokumentaciji i na projektima otvorenog koda.

Iako su ove promene dobile na intenzitetu od ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda, potreba za promenom postoji godinama unazad. Na primer, Twitter je počeo sa promenom termina još početkom godine, a jedan od povoda je trenutak kad je jedan od programera bio znatno uznemiren, jer je u mejlu koji je dobio stajao izraz ‘automatic slave rekick’ (bukv. prevod ‒ mehanički ponovi šutiranje roba). Izraz je upotrebljen u okviru diskusije o procesu na kom je grupa programera radila.

Iste inicijative i u Linux-u, GitHub-u i Amazonu

Kako je Startit Dnevnik već pisao, promene izraza koji mogu da sadrže rasne konotacije podržali su i Amazon, GitHub, Linux, Chrome, PHPUnit i mnogi drugi. Uglavnom je fokus na promene u izvornom kodu, a posebno je zanimljivo da je Amazon pokrenuo internu Wiki stranicu gde svi zaposleni predlažu i sakupljaju alternativne fraze.

Da li se ovim potezima ide iz krajnosti u krajnost? Ako se osvrnemo na postojeća istraživanja, gde je zaključeno da se upotrebom ovih izraza akcentuje i oživljava rasistički narativ, a uz to i reflektuje na širu zajednicu, jasno je da navedene odluke prave promenu, čak i ukoliko se zadrže na nivou preispitivanja šire javnosti šta je banalano, a šta ne. Podsetimo se i da je Snouden upozorio da i neutralni koraci igraju značajnu ulogu kad kompanija šteti društvu.

Tomislav Jelesijević

Objavio/la članak.

petak, 17. Jul, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije