Zašto je kineska firma za proizvodnju deterdženata kupila slovenačku igru za milijardu dolara?

Kineske firme stvaraju trend kupovine medijskih i gejming kompanija sa zapadnih tržišta.

Sanja Vatić
01/06/2017

Teško da postoji neko iz ovog dela sveta ko se bavi IT-jem, a da nije čuo za igru My Talking Tom. Za slučaj da neko takav ipak postoji, radi se o igri u kojoj digitalni mačak ponavlja sve ono što mu korisnik kaže, može da ga kupa, hrani ili stavi na spavanje.

Iz Bloombergove priče na kojoj se temelji ovaj tekst saznali smo nešto više o nedavnoj prodaji ove slovenačke kompanije, ali i impresivnim metrikama uspeha ove aplikacije. Od kada je 2010. godine lansirana, ova igra je na prvom mestu na AppStore-u u više od sto zemalja, broji više od 378 miliona aktivnih korisnika na mesečnom nivou, preuzeta je više od osam milijardi puta, a matična kompanija Outfit7 zarađuje više od sto miliona dolara godišnje. Ili je bar zarađivala dok 2016. godine vlasnici Iza i Samo Login, bračni par iz Slovenije, nisu rešili da je prodaju.

Tada su prihvatili ponudu od milijardu dolara konzorcijuma investitora iz Azije zvanom United Luck Group Holdings Ltd. Samo četiri dana kasnije oni su objavili kako preprodaju firmu kompaniji Zhejiang Jinke Peroxide (sada već preimenovanoj u Zhejiang Jinke Entertainment Culture Co.).

Ništa tu ne bi bilo čudno da Zhejiang Jinke Peroxide nije kineska firma koja se bavi proizvodnjom sirovina za pravljenje deterdženata, što je pokazatelj jednog neobičnog trenda: kupovine uspešnih medijskih i gejming kompanija od strane kineskih industrijalaca. Tako je pekinška firma koja se bavi nekretninama za 3,5 milijarde kupila filmski studio u kom je napravljen „Mračni vitez” – Legendary Entertainment, proizvođač građevinskih materijala je preuzeo Framestore – kompaniju u kojoj su pravljeni specijalni efekti za „Hari Poter” filmove, a vlasnik Zhejiang Dragon Pipe Manufacturing Co. koji se bavi proizvodnjom cevi došao je na čelo kompanije za razvoj aplikacija Entertainment Game Labs.

Ovo se može učiniti kao klasičan primer kompanija koje kupovinom preduzeća u nesrodnoj industriji pokušavaju da se osiguraju od poslovnih rizika, pre svega rizika od tehnoloških promena koje mogu činiti tradicionalne biznise prevaziđenim i ništavnim. Tako se može spekulisati da zbog brige o tome kako će zarađivati u budućnosti nalaze nove izvore zarade u perspektivnijim industrijama. Da li se tu može naći odgovor na pitanje iz naslova?

Upravo je Lisa Pan, vlasnica kompanije koja je kupila Talking Toma, još kao mlada novinarka intervjuisala vodeće preduzetnike u zemlji i prepoznala startape kao nešto u šta bi bilo dobro investirati. Pre kupovine ove mega popularne igre već je investirala u gejming industriju, veb pregledače i proizvodnju pametnih telefona. Čak je i prijatelje savetovala da ulažu u slične industrije. Sve do jednog se ispostavilo kao dobar potez. Odnosno, čini se da oni koji posluju u tradicionalnoj industriji uviđaju vrednost onoga što se dešava na zapadnim tržištima i zato tamo ulažu.

Međutim, ništa od ovoga nije slučaj. Kineska ekonomija je trenutno usporena, pa je kupovina američkih kompanija postala način da se dođe do novog izvora zarade. Stvar je u tome da se na kineskom tržištu vrednost akcija vezuje za profit koji kompanija ostvaruje (a to u Americi nije nužno slučaj), što je vlasnicima motiv da ulažu u akcije onih kompanija čiji poslovni poduhvati obezbeđuju veliki profit. S obzirom na to da se u Americi i Kini drugačije vrednuju, Kinezi mahom kupuju akcije iz Novog sveta i to po više nego povoljnim uslovima.

Naime, odnos između cene akcija i dobiti koja se ostvaruje po akciji (price–earnings ratio, tj. p/e racio) je ono na šta se obraća pažnja kada želite da saznate da li su nečije akcije precenjene. Upravo zbog toga akcije američkih firmi više vrede u Kini. Odnosno, onog trenutka kada određeni kineski biznismen koji poseduje kapital kupi američku firmu, cena njegovih akcija automatski poraste jer je profit nove firme postao njegov. Na taj način on je zaradio samom kupovinom — dobio je veću vrenost nego što je uložio.

Kineska država u poslednje vreme birokratski pokušava da spreči da kineski novac nastavi da odlazi iz Kine i održi stabilan kurs svoje valute. Uveli su namete u vidu plaćanja kamatnih stopa ili pravila da kupac mora da proda akcije svojim kreditorima po nižim cenama kako bi svi profitirali kada njihova vrednost jednom poraste.

S druge strane, zaposleni iz Talking Toma su lagano prešli preko promene. Nakon inicijalne zabrinutosti, ispostavilo se da se nije puno toga promenilo. Novi nadređeni su korektni prema zaposlenima, pružaju potrebnu podršku i rade na poboljšanju uslova za rad. A zašto i ne bi bili zadovoljni kada novi vlasnici planiraju da se dalje šire u polju gejminga i preko matične firme mogu da uđu na azijsko tržište?

Upravo je odnos firme, odnosno inicijalnih osnivača Outfit7 nešto što nam je privuklo posebnu pažnju, zbog toga što su veliki deo novca dobijenog prodajom podelili zaposlenima. U narednom članku ćemo vam doneti i taj deo priče.

Sanja Vatić

Objavio/la članak.

četvrtak, 1. Jun, 2017.

IT Industrija

🔥 Najčitanije