Y Combinator startap škola prvi put održana u Evropi

Najpoznatiji i najuspešniji akcelerator na svetu, Y Combinator, posetio je 26. juna London u okviru njihove startap škole. Cilj ovog jednodnevnog događaja je da inspiriše i da oni koji su prošli kroz YC program podele svoje iskustvo. S obzirom da su dostupni video snimci sa ovog događaja, želeli smo da vam ih prenesemo, jer verujemo

Sonja Miljković
12/08/2014

Najpoznatiji i najuspešniji akcelerator na svetu, Y Combinator, posetio je 26. juna London u okviru njihove startap škole. Cilj ovog jednodnevnog događaja je da inspiriše i da oni koji su prošli kroz YC program podele svoje iskustvo. S obzirom da su dostupni video snimci sa ovog događaja, želeli smo da vam ih prenesemo, jer verujemo da ćete pronaći vrednost.

Early-stage priče/Kako je na početku

Patrik Kolison, CEO i suosnivač Stripea – online payment kompanije, govorio je o godinama koje su prethodile njihovom uspehu “preko noći” i pokušao da prikaže kako startap izgleda izbliza u ranoj fazi.

Dugo su bili u private beta fazi. Fokusirali su se na korisnike, ali ne na povećanje njihovog broja, već da na potrebe i pitanja svih odgovore odmah i tako oblikuju produkt. Pogledajte kako je nastala kompanija koja sada ima 150 zaposlenih i želi da postane ekonomska infrastuktura interneta.

Da sreća ne stoji iza uspeha startapa kroz svoju priču je dokazala Adora Čang, CEO i suosnivač Homejoya, platforme za povezivanje profesionalnih čistača domaćinstva i klijenata.

Ona je sa svojim bratom tražila problem koji će da reše i time učine ljude srećnijim. Do ideje za Homejoy došli su nakon 3 godine i mnogo neuspelih pokušaja, a na tom putu održao ih je optimizam, posvećenost i mnogo rada.

Lekcije za poneti

CEO i suosnivač Sonkicka, Ijan Hugat je neko ko je video mnogo nastalih i nestalih startapa, jer Songkick opstaje već 7 godina.
Ijan je podelio savete iz perspektive startapa iz sveta muzike i zabave. Definisao je uspešan startap u vidu sistema od 3 funkicionalnih i međusobno zavisnih komponenata (gratification,  growth, economic).

Preporučuje da utvrdite i napišete zašto verujete da radite važan posao, jer vam podsećanje na to pomaže u preživljavanju lošeg perioda. Dodao je i da uglavnom bude bolje ako ne odustanete.

Venture kapitalista Alfred Lin govorio je o svom prvom startapu, zatim o 2 startapa iz Venture Frogsa (fonda i inkubatora čiji je koosnivač) i njegovoj ulozi u njima.

Uvideo je da previše novca može biti veliki problem, kao i premalo. Naglasio je da morate da se fokusirate svakodnevno na ono što želite da bude jezgro kompetentnosti.

Iz svog iskustva kao investitora i koosnivača podelio je savete, ali i istakao da treba birati investitora, jer je u pitanju višegodišnja saradnja.

Tehnologija

Pol Buhajt je jednan od prvih inženjera u Googleu, kreator Gmaila i AdSense prototipa, trenutno YC partner. Preneo je kako vidi tehnologiju koja pokreće svet i šablon kojim se on vodi,a obratio se pre svega osnivačima:

1. Iskustvo, dogma i ideologija su veliki neprijatelji inovacije i pazite se svakog verovanja koje ograničava domet vašeg mišljenja i granice istraživanja, uključujući logiku i razum.

Najbolje prilike leže u kolektivnim slepim tackama. Za većinu su to loše ideje ili jednostavno nevažne, ali da su svi mogli da vide priliku, neko drugi bi je već iskoristio.

2. Treba ubiti sve deamon procese u glavi. To su glasovi sumnje, besa i samokritike koji inficiraju vaše umove i često parališu i ograničavaju.

3. Život kao i startapi retko idu kako planiramo, pa umesto nerviranja, besa i blokade treba prihvatiti neuspeh kao poklon, zahvaliti se i nastaviti dalje.

4.  Uspeh obuhvata i učenje interesantnih stvari, zato treba birati interesantnije puteve koji sa sobom nose nešto neotkriveno i neistraženo.

5. Pronađite način da ono što radite zavolite.

6. Održavajte zdravo neprihvatanje reči nemoguće.

Transkripciju celog govora možete videti ovde.

Evropa i startapi

Da Evropa nije idealno tlo za startape i da je teško osvojiti Evropsko tržište, ali da vas to čini jačim i otpornijim tvrdi Urška Sršen iz hrvatsko-slovenskog startapa Bellabeat. Njihov produkt omogućava trudnicama da prate trudnoću i “slušaju” svoje nerođeno dete. Proglašeni su za najbolji startap poslednje generacije u Y Combinatoru.

Jedan od problema bio im je kompleksan prototip i korisnici nisu bili motivisani za dalje korišćenje. Zbog toga su počeli da prave iznova, ali ovog puta su naglasili emocionalni i socijalni aspekt. Nakon toga pobedili su na takmičenju Pioneers Festival 2013. godine, gde su ih zapazili i pozvali u Y Combinator.

Partneri Y Combinatora odgovarali su na pitanja publike.

Ukazali su na prednosti Silicijumske doline u odnosu na Evropu i zašto je teško replikovati, rekli šta je to što svako od njih traži u osnivačima, koji su uzorci problema izmedju koosnivača, šta je potrebno da aplicirate za YC i podelili po jedan savet za kraj.
Prijave za Y Combinator otvoriće se u toku avgusta, a u novembru su intervjui.

Ovakav tip događaja ima neverovatnu energiju i pruža priliku da upoznate mnogo interesantnih ljudi, one koji su na samom početku, kao i one koji vredno rade na svojim idejama. To ne možemo da vam prenesemo iz Londona, ali znamo gde sigurno možete naći. Zato vas podsećamo da su prijave za Startap Akademiju počele i da ste uvek dobrodošli u PokrovljeHUB.

Sonja Miljković

Objavio/la članak.

utorak, 12. Avgust, 2014.

IT Industrija

🔥 Najčitanije