Toshl u Silikonskoj dolini: preko žurke do 500 Startups investicije

Slovenački Toshl, mobilna aplikacija za upravljanje troškovima, prošle nedelje je primio investiciju od akceleratora 500 Startups iz Silikonske doline. Uz pomoć Toshla možete da pratite troškove na svom mobilnom uređaju, unosite prihode i generalno kontrolišete svoj tok novca. Osim osnovne postoji i Pro verzija koja košta 20$ godišnje. U sklopu investicije 500 Startups, kako je otkrila Netokracija,

Vukašin Stojkov
17/05/2012

Slovenački Toshl, mobilna aplikacija za upravljanje troškovima, prošle nedelje je primio investiciju od akceleratora 500 Startups iz Silikonske doline.

Uz pomoć Toshla možete da pratite troškove na svom mobilnom uređaju, unosite prihode i generalno kontrolišete svoj tok novca. Osim osnovne postoji i Pro verzija koja košta 20$ godišnje.

U sklopu investicije 500 Startups, kako je otkrila Netokracija, Toshl tim će se preseliti u prostorije ovog akceleratora / seed fonda u Silikonskoj dolini. Prethodno je iz ovog regiona investiciju od 500 Startups dobio Farmeron. 500 Startups vodi poznati VC investitor Dejv Meklur, a investicije se kreću u iznosima od 25.000 do 500.000$.

O Toshlu smo mogli da čujemo u Srbiji od Andraža Logara iz 3fs-ana prošlogodišnjem biZbuZZ-u, a o investiciji i planovima za budućnost smo razgovarali sa CEO-om Maticom Bitencom.

Postoji dosta aplikacija za praćenje troškova, na koji način je Toshl poseban?

Puno se trudimo da bude jednostavan za korišćenje i pokušavamo da ga učinimo duhovitim i zabavnim korisnicima. Aplikacija se sinhronizuje sa toshl.com i tako se može sinhronizovati sa drugim instancama aplikacije.

Mobilni startapi se uglavnom fokusiraju na iPhone, vi ste od starta krenuli na sve platforme. Kako ste se odlučili na tako zahtevnu strategiju?

U ekipi imamo ljude koji znaju da razvijaju za više platformi, pa je bilo šteta ne iskoristiti to. Ponekad se stvar zakomplikuje zbog koordinacije ali ćemo ubuduće raditi i na pojednostavljivanju razvoja. Ova strategija donosi dobre i ponekad iznenađujuće rezultate – možda će vas iznenaditi da imamo skoro isti procenat korisnika na Symbianu i na Androidu.

Kako je došlo do investicije 500 Startups?

500 Startups nema onlajn prijavu ili neki klasičan proces aplikacije. Jedini način da dođeš do njih je preko njihove mreže kontakata – treba da poznaješ ljude u koje oni imaju poverenja i koji bi te preporučili.

S Mihom, ko-osnivačem Toshla, sam još u decembru došao u San Francisko i na jednoj žurci smo upoznali investitorku kojoj se aplikacija veoma svidela. Ona nas je preporučila Dejvu Mekluru.

Nakon toga smo imali razgovore sa Kristin Tsai, partnerkom u fondu, preporučile su nas i druge kolege iz San Franciska… I na kraju su nam javili da žele da investiraju i da treba da dođemo kod njih. Ovo je bilo veliko iznenađenje za nas u tom trenutku.

Šta očekujete od investicije i boravka u Silikonskoj dolini?

Više poslovnih prilika, rast korisnika, nova iskustva i širenje mreže poznanika na investitorskoj i tehnološkoj sceni u Silikonskoj dolini. Sve ovo nam pruža puno šansi u budućnosti.

Vukašin Stojkov

Objavio/la članak.

četvrtak, 17. Maj, 2012.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

nina

petak, 18. Maj, 2012.

Jes, u Srbiji se uglavnom upotrebljava termin Silikonska. A ne vidim problem da tako i ostane :)

ivan

četvrtak, 17. Maj, 2012.

U Srbiji se koristi pogresno, zato sam i postavio komentar. Uostalom, pogledajte na Vikipediji sta je silikon, a sta je silicijum. Srpska verzija termina "Silicon Valley" na istom sajtu takodje vodi na termin "Silicijumska dolina". Molim vas da ne mesamo babe i zabe. Hvala.

Vukašin Stojkov

četvrtak, 17. Maj, 2012.

Dragi Ivane, hvala na komentaru i sugestiji. Što se tiče Silicijumska vs. Silikonska, ovo je nešto o čemu se raspitujemo i razmišljamo. Stvar je u tome što je 'Silikonska dolina' široko rasprostranjen prevod 'Silicon valley' u svakodnevnom govoru u Srbiji, tako da još razmatramo sa kojom varijantom da idemo.

ivan

četvrtak, 17. Maj, 2012.

Molim da ispravite naslov i tekst: Silicijumska dolina, ne Silikonska. Hvala