IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Samo u polju matematike je više žena nego muškaraca, ali one su uglavnom nastavnice. U inženjerstvu ih ima manje od 40 odsto, a u tehnologiji čine ni trećinu.
U Srbiji, učešće žena u području matematike, inženjerstva, tehnologije i nauke (u daljem tekstu STEM) je bolje nego u ostatku regiona, ali razlika u platama između njih i njihovih muških kolega je veća. To ukazuje da postoji diskriminacija u pogledu zauzimanja najviših pozicija, navodi istraživanje Saveta za regionalnu saradnju.
Žena generalno ima više među studentima (56%), a među diplomcima ih je 58 odsto. Međutim, od 14 univerziteta, samo na čelu dva se nalaze žene, a od 61 istraživačkog centra, direktorku ima njih 14. Nažalost, podaci u ovoj oblasti se ne ažuriraju redovno, pa prema onima iz 2016, žene istraživačice su od muškaraca zastupljenije u medicinskim naukama (60%), dok ih najmanje ima u inženjerstvu i tehnologiji (37%).
Prema izveštaju Međunarodne organizacije rada, broj žena u Srbiji sa univerzitetskim diplomama u STEM poljima je 43 procenta. Kako se navodi, samo u polju matematike je više žena nego muškaraca, ali razlog za to je što se žene opredeljuju da predaju u školama. U inženjerstvu ih ima manje od 40 odsto, a u tehnologiji čine ni trećinu.
Kada se pogleda zastupljenost žena u STEM sektorima, one zauzimaju skoro polovinu (48%), što je dobar rezultat i za razvijene zemlje, ali treba imati na umu da je tek svaki deseti zaposleni u Srbiji u ovim sektorima.
Međutim, to što ima mnogo žena nije dovoljno da bi se reklo da nema diskriminacije. Prema izveštaju Evropske komisije od pre tri godine, 39 odsto tih pozicija namenjeno je zapravo pomoćnom osoblju, a ne istraživačima. Takođe, kada se pogleda razlika u platama na STEM radnim mestima, u industriji žene zarađuju 24,4 odsto manje od kolega, a u javnom sektoru 21,6 procenta.
U 2016. godini svaki peti član odbora bila je žena. To je svakako bio rast, jer dve godine ranije su zauzimale 17,3 procenta na tim pozicijama. Od 100 preduzetnika u Srbiji 2017. godine, 34 su bile žene.
Kako istraživači navode, u Srbiji se kroz zakone, ali i brojne projekte utiče na to da položaj žena bude povoljniji. Istraživanje položaja žena u STEM oblastima je važno zato što su poslovi iz ove oblasti vremenom sve plaćeniji.
Podrška, osnaživanje i promocija žena u STEM-u doprineće ekonomskom razvoju regiona i većoj ravnopravnosti muškaraca i žena, zaključeno je u ovom istraživanju.
Podsticajem žena da se uključe u njih, ojačava se njihova ekonomska sigurnost, ali i jača čitav sistem, jer već je u drugim oblastima dokazano da žene mogu kompanijama da donesu više profita i inovacija, o čemu je Startit Dnevnik često pisao. Kompanije u kojima žene čine najmanje trećinu upravnog odbora imaju veće prihode, timovi koji su predvođeni ženama donose 20 odsto više inovacija, a firme koje vode preduzetnice imaju veću finansijsku sigurnost.
Objavio/la članak.
četvrtak, 1. April, 2021.