Srbija 11. zemlja na svetu po učinku na programerskim testovima, prema DevSkiller-u

Na platformi su testove polagali programeri iz ukupno 156 zemalja sveta.

Stefan Alidini
15/04/2021

Devskiller izveštaj o IT znanju, testiranju i globalnom tržištu otkrio je niz interesantnih rezultata. 

DevSkiller je platforma koja omogućava poslodavcima da kandidatima širom sveta šalju ciljane programerske testove radi zapošljavanja. Izveštaj za 2020. nastao je na osnovu 304.645 testova, koje su kompanije poslale programerima iz ukupno 156 zemalja sveta.

Glavni zaključak je da su Java i JavaScript na prvom mestu, i biće najtraženije IT veštine i u 2021. godini, jer su bili prisutni u oko 43 odsto svih testova. JavaScript je ostao najvažnija front-end IT veština (mada je ovde TypeScript uračunat pod JavaScript testiranje, te se ne vidi trend zamene JS za TS).

Sveukupno, oko 75 odsto kompanija tražilo je JavaScript developere, SQL 63 odsto, Java — 51 odsto, dok su se HTML/CSS i .NET/C# ove godine blago popeli, i sada imaju udeo od 48 i 41 odsto, što je jeoš jedan razlog zbog kog svi treba da znaju CSS.

Tržište rada

Ove godine su Britanija, Kanada, Australija, Indonezija, Danska i Čile zabeležli porast u zapošljavanju inostranih programera, SAD (25,28 odsto) i Austrija (12,13 odsto) su predvodili u testiranju inostranih kandidata, a za njima su bili Britanija (11,05 odsto), Kanada (7,42 odsto), i Poljska (4,24 odsto).

Paradoksalno, posao je bilo najteže dobiti u Indoneziji i Malezijii, gde je primljeno manje 12 i 17 odsto kandidata, a najlakše u Nemačkoj i na Kipru, gde je taj odnos bliži 30 odsto.

Zanimljivo je primetiti i da se Srbija nalazi među top 15 zemalja čiji programeri najbolje rade testove, a što se tiče zapošljavanja van zemlje, srpske kompanije najviše zapošljavaju iz Švajcarske, Danske, Amerike, Španije i Austrije.

Istovremeno, najviše kandidata koji odlično rade testove privukli su Katar i Hrvatska, sa 72,27 i 67,3 odsto, a potom i Danska (66,3 odsto), Kuvajt (64,57 odsto) i Nigerija (oko 63 odsto), što znači da te zemlje najprikladnije testiraju svoje kandidate.

Najtraženiji programski jezici

Pošto se na mnogim testovima istovremeno ispituje znanje više tehnologija, interesantno je videti i koje su kombinacije poslodavci najviše tražili.

Ove godine su na prvom mestu bili JavaScript i CSS (18,3 odsto), dok im je za petama bila kombinacija JavaScript i HTML (18,2 odsto). Potom su bili popularni i JavaScript i SQL (16,9 odsto), Java i SQL (15,08 odsto), Java i JavaScript (11,2 odsto), SQL i .NET/C# (9,9 odsto), SQL i Python (9,3 odsto), i .NET/C# i JavaScript (7,6 odsto). 

Ove kombinacije ukazuju na to da kompanije traže programere sa širim znanjem, i da na front-endu prednjači JavaScript, dok Java i Python vladaju back-end‐om.

Zbog velike popularnosti ovih jezika, danas postoje brojni resursi za samostalno učenje, od besplatnih onlajn kurseva, preko domaćih organizacija i bootcamp-ova za prekvalifikaciju.

Najpopularnije tehnologije

Što se tiče tehnologija, React je najpopularniji u okviru JavaScript-a, jer učestvuje u 35 odsto svih testova. Za Javu je situacija ponovo interesantna, jer je Spring opao sa 47 odsto na oko 36, a Spring Boot, pojačana verzija, završila je na drugom mestu.

ASP.NET predvodi u okviru .NET/C# sa prisustvom od čak 45,93 odsto u testovima, a ove godine je SQL Server sa 36,90 odsto za dlaku pretekao MVC sa 36,35 odsto.

MySQL zauzima 53 odsto svih testova, a Python 3.x ima udeo od 71,07 odsto u svim Python testiranjima.

HTML prisustvuje u 94 odsto svih CSS testova, a Laravel je najpopularniji u PHP tech stack sa 26,65 odsto. Bash se nalazi u 70,61 odsto svih DevOps testova.

Stefan Alidini

Objavio/la članak.

četvrtak, 15. April, 2021.

IT Industrija

🔥 Najčitanije