IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Upravo je, u hotelu Splendid, počeo Web Fest, pod okriljem sjajne organizacije, interesantnom panel diskusijom Ivana Brezaka Brkana iz Netokracije, Dejana Nikolića, osnivača fake news sajta Njuz.net i njegovog engleskog ekvivalenta The Global Edition, te Joška Mrndže, country menadžera Adriatik regije iz kompanije Google. Dejan Nikolić je govorio o činjenici da je lansirao startap uprkos tome
Upravo je, u hotelu Splendid, počeo Web Fest, pod okriljem sjajne organizacije, interesantnom panel diskusijom Ivana Brezaka Brkana iz Netokracije, Dejana Nikolića, osnivača fake news sajta Njuz.net i njegovog engleskog ekvivalenta The Global Edition, te Joška Mrndže, country menadžera Adriatik regije iz kompanije Google.
Dejan Nikolić je govorio o činjenici da je lansirao startap uprkos tome što je imao dobro plaćen i stabilan posao. Kada bi ponovo imao priliku da bira da li da pokrene Njuz.net ili da ostane na svom poslu, definitivno bi doneo istu odluku, iako priznaje da u početku uopšte nije bilo lako. Istakao je činjenicu da je fantastična stvar vezana za web što nije važno gde živite, te kakvi su uslovi oko vas, jer “izvozozite za svet”.
Naveo je primer Nordeusa, koji je uspeo da postigne da bude uspešna kompanija samo sopstvenim radom, bez spoljnjeg finansiranja. Takođe je istakao da je lakše razvijati startap u Americi i na Zapadu, zbog više prilika za investiranje, pa je moguć raniji rad a da ne budete profitabilni.
U poslednjem segmentu govorio je o rastu Njuz.net, te o činjenici da Dejan nije prihvatao reklamiranje na sajtu dosta dugo, a da su sada svi pisci na Njuz.net ujedno i vlasnici ovog sjajnog sajta. Kompanija sada ima horizontalnu strukturu – svi imeju jednake plate, bez jasne hijerarhije.
Ivan Brezak Brkan je pričao o važnosti spajanja fantastičnih developera sa ljudima koji dobro prodaju proizvode, jer je to ključ za uspešan startap. Takođe, je dodao da je strast prema razvoju startapa veliki motiv da se nastavi dalje, radi jače.
Inače je istakao da mu je jedna od najvećih noćnih mora da ima loše naslove na Netokraciji, a da mu veoma znači kada čuje od posetilaca da ih je ovaj blog inspirisao da pokrenu startape. Ovakvi blogovi, dakle, pomažu, jer kada pročitaju neki success story, kao o Nordeusu ili Njuz.net, neki od čitalaca mogu i sami da pomisle: “hej, i ja mogu da uradim ovo“.
Joška Mrndža je istakao da je upoznao različite ljude koji su pokrenuli startape i da se svi razlikuju po mnogo stvari, ali da imaju jedni zajedničku osobinu: hrabri su. Po njegovom mišljenju, ako ste mladi i imate dobru ideju, ceo svet vam je na raspolaganju.
On je dodao i da je pritisak na startap preduzetnike velik, pa je kao primer citirao jednog svog prijatelja koji je rekao da spava kao beba: budi se na po dva sata i plače.
On je takođe objasnio da je Google ovako uspešna kompanija jer je i dan danas startap. Naravno, novim startapima je mnogo, mnogo teže, ali logika po kojoj najveći internet gigant funkcioniše, po gotovo kada je reč o pokretanju novih projekata i regionalnih kancelarija, i da baš zato Google uspeva da bude uspešan.
Google je ujedno, prema Joški, i veoma bitan za startap ekosistem, imajući u vidu koliko važnih, uglavnom besplatnih, alata pruža.
Na kraju diskusije, istakao je važnu poentu: da je razvijanje startapa, uprkos svemu, veoma zabavan proces i da to ne sme da se gubi iz vida.
Objavio/la članak.
četvrtak, 20. Septembar, 2012.