Objavljeno 25.000 email adresa i lozinki Fondacije Bila Gejtsa, SZO, SB — utvrđuje se verodostojnost

Podela ovih navodnih mejl adresa i lozinki je samo još jedan deo višemesečne inicijative krajnje desnice.

Petar Paunović
22/04/2020

Nepoznati aktivisti su objavili gotovo 25.000 mejl adresa s lozinkama, koje navodno pripadaju američkom Nacionalnom institutu za zdravstvo, Svetskoj zdravstvenoj organizaciji i Fondaciji Bila i Melinde Gejts i drugih organizacija, koje rade na suzbijanju pandemije korona virusa, navodi SITE Intelligence Group, koja prati ekstremizističke i terorističke grupe. 

Kako piše The Washington Post, nije poznato da li su podaci verodostojni, ali nakon što su objavljeni u nedelju ekstremni desničari su gotovo odmah pokušali da ih iskoriste za uznemiravanje i hakovanje. 

Na meti svi koji se bore protiv pandemije

Kako se čini, lista je prvo postavljena na 4chan, na kojem se postavljaju ekstremističke političke poruke mržnje, a kasnije su putem raznih društvenih mreža došle do onih koji bi da te informacije zloupotrebe. 

„Koristeći podatke, krajnji desni ekstremisti su širili teorije zavere o pandemiji, kako bi uznemirili javnost. Podela ovih navodnih mejl adreresa i lozinki je samo još jedan deo višemesečne inicijative krajnje desnice”, kaže Rita Kac, izvršna direktorka SITE-a.

Njihov izveštaj pokazuje da je na listi 9.930 mejlova koje pripadaju Nacionalnom institutu za zdravstvo, zatim 6.857 centara za kontolu i prevenciju bolesti, a na listi su i Svetska banka (5.120), SZO (2.732), a nekoliko mejlova pripada i Fondaciji Bila Gejtsa, koja finansira drugu vakcinu za koronavirus koja se testira na ljudima, kao i ostale načine borbe. 

Da li je ponovljena srpska greška? 

Iz zvaničnih institucija nema komentara, dok su u Fondaciji rekli da trenutno nemaju naznake o zloupotrebi, ali da prate situaciju. Ukoliko se ispostavi da su mejlovi tačni, porazno je to što je većina šifri zapravo bila prilično laka za hakovanje. Jedna od pretpostvki je da je lista kupljena na internetu, ali sve je još nepoznato. 

Podsetimo, još prošlog meseca je porastao broj hakerskih napada na Svetsku zdravstvenu organizaciju, upravo s pokušajem da se ukradu pristupni podaci zaposlenih, ali kako su tada uveravali iz SZO, svi napadi su bili osujećeni. U Srbiji nije bilo ni potrebe za napadima, pošto su greškom objavljeni šifra i korisničko ime za administratorski pristup celokupnom informacionom sistemu.

Petar Paunović

Objavio/la članak.

sreda, 22. April, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije