IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Zvaničnici se ograđuju od mogućnosti da će ova aplikacija prikupljati podatke za zavode za javno zdravlje.
Uprkos tome što su aplikacije za praćenje kontakata ljudi zaraženih novim korona virusom nekoliko puta naišle na brojne kritike, Srbija je odlučila da razvije svoju verziju. U projektu učestvuju Kancelarija za IT i e-upravu Vlade Srbije i Institut za javno zdravlje Batut.
Aplikacija će funkcionisati na dobrovoljnoj bazi, a obećanje je da će jedina informacija koju ćemo imati o zaraženoj osobi – njen korisnički ID. Odluka o instalaciji i deinstalaciji aplikacije u bilo kom trenutku će biti ostavljena građanima, ali postoji nada da će oni koji su dobili pozitivan test biti dovoljno solidarni da je koriste. Upravo od ovoga zavisi i uspeh čitavog projekta, jer se procenjuje je neophodno da bar između 60 i 65 odsto građana instalira aplikaciju kako bi ona bila efikasna.
Funkcionalnost aplikacije je bazirana na blutut vezi između uređaja na kojima je instalirana. U prevodu, nije dovoljno samo instalirati aplikaciju, već korisnici moraju da imaju uključen blutut kad god se nalaze u javnosti. Ukoliko je jedna osoba zaražena i nađe se pored druge osobe dovoljno blizu i dovoljno dugo – navodi se interval od 15 minuta – stizaće informacija o kontaktu. Dakle, korisnici ne bi dobijali notifikacije o baš svakom kontaktu sa osobom koja ima instaliranu aplikaciju, već samo kada postoji realan rizik od zaraze.
Zvaničnici se ograđuju od mogućnosti da će ova aplikacija prikupljati podatke za zavode za javno zdravlje. Kao glavni motiv se ističe da je ovakav projekat mnogo efikasniji od epidemiološkog istraživanja u kome se traga za kontaktima zaraženih, pošto bi građani vrlo brzo saznali da su u riziku.
Objavio/la članak.
utorak, 18. Avgust, 2020.