IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Duško Vesin iz drytools-a piše o alatima za programiranje, lakši rad i aktivniji život.
Duško Vesin svoje znanje implementira u drytools-u, novosadskom startapu koji olakšava programerima svakodnevni život i koji je nedavno uspešno rejzovao investiciju od 300.000 evra. Zaljubljen je u Scalu i krajnje obsesivan kad je reč o softverskoj arihkteturi i refaktoringu. Pored programiranja, Duško je na misiji da raširi startap kulturu po Sremu — jedan je od osnivača inđijskog Startit Centra.
Duško kaže da mu lean pristup koji koristi u programiranju koristi i u odabiru alata. Bitno mu je da može na njih da se oslon, a kako kaže, uvek je u potrazi za novim alatima i softverom koji će moj rad učiniti zanimljivim i produktivnijim.
Od radnog prostora mi je bitno da imam prostranu radnu površinu i udobnu stolicu. Uređenje stola mi je krajnje minimalističko.
Računar koji koristim je MacBook Pro Retina 15”, jer je veoma pouzdan i kvalitetan. Sa druge strane, svi bitni development alati rade bez greške na OSX-u.
Do skoro sam bio korisnik Andorid Nexus telefona, ali sam pre godinu dana prešao na iPhone 6 Plus koji se pokazao kao odlična zamena. Radi stabilno, uvek sam na poslednjoj verziji iOS-a, a i ceo environment u kombinacijij sa Mac-om je odličan. No, i dalje smatram da je Android bolji od iOS-a (:
Od periferija koristim i Sennheiser slušalice za rad u kancelariji, u kombinaciji sa Apple slušalicama dok sam u pokretu. Kvalitetnu muziku uvek nalazim na 8track.com. Ogio Renegade Rss backpack koristim svakodnevno, a dovoljno je prostran i za kraća putovanja.
Od browsera trenunto koristim Safari, opet zbog cele integracije sa Apple uređajima, a kao developerski alat tu je Chrome.
Twitter app koju trenutno koristim je Tweetbot, kako na telefonu tako i na Mac-u. Glavna prednost mu je da su mi pročitani tvitovi sinhronizovani i na kompjuteru i telefonu. Digg reader koristim za praćenje blogova i IT sajtova.
Za komunikaciju unutar tima prvensteno se oslanjamo na Slack i Hangout, i naravno, u privatne srhe tu je nezaobilazni iMessanger, Viber (zbog odlične desktop aplikacije) i Whatsup.
Dugo sam bio fan Gmail-a, a od nedavno i Inbox klijent sa kojim sam veoma zadovoljan — uspešno me štiti od spama kao i promotivnih mejlova, mejlova sa društvenih mreža i ostalih. Odlično se pokazao i kao organizacioni alata. Od ostalih office alata tu su Notes, Reminders i neazobilazni Keynote.
Softwerski jezik koji trenutno preferiram je Scala, mada je Java jezik u kom sam napravio svoje prve programske korake. Trenutno koristim Intellij IDE kao savršeno radno okruženje sa velikim brojem pluginova. Stabilan i pouzdan alat uz pomoć kog sam mnogo produktivniji i kompletniji developer.
Sublime i Atom koristim u svojim kratkim izletima u JS, HTML i CSS svet.
GitHub koristimo za verzionisanje koda, a klijent koji preferiram je SourceTree (rad iz konzole je super ali uz pomoć ovog alata mi je pregled celokupnog workflowa mnogo bolji). Kad su u pitanju issue, tu se takođe oslanjamo na GitHub a da bi imali bolji pregled koristimo Waffle vizuelno okruzžnje.
Od alata za prototyping koristimo NinjaMock i invisionapp. Ostali development alati koje svakodnevno koristim su, postman, filezilla…
Ne developerski software koje još koristim su: iStatMenu za sistem monitoring, CleanMyDrive za maintenovanje diska u kombinaciji sa CCleaner. f.lux vodi računa o mojim očima i menja boje ekrana u zavisnoti od doba dana i obaveštava me ako sam previše kasno ostao da radim.
QuickTime za screen recording, VLC player koje ne treba dodatno objašnjavati. Serviio kao kućni media server. uTorrent u kombinaciji sa showsrss.info su odlicna kombinacija za TV emisije koje pratim. Za bekapovanje slika se oslanjam na iCloud, a za njihovo maintenance i organizovanje koristim Duplicate Photos Fixer Pro.
Od aplikacija na telefonu, tu su nezaobilazne navigacije Waze i Here, Parking manijak za plaćanje parking mesta, SyncMe za updejtovanje kontakt liste, Crowdfire za monitoring tviter naloga, Strava i Withings za praćenje fizičkih aktivnosti.
Objavio/la članak.
subota, 16. April, 2016.
Dusko
ponedeljak, 18. April, 2016.
@Vojo, slazem se, jeste malo veci ranac :), ali posto sam nonstop na relaciji Indjija - Novi Sad - Beograd, taj ranac je bas ono sto mi treba. @novi, na OSX mi nista od antivirusa i fajervolova ne treba, tako da vec par godina nista od toga ne koristim. @Богдан, razumem tvuju problematiku, ali dok god se neko ne pozabavi prevodjenjem svih termina iz ITa smatram da je bolje koristiti reci na engleskom.
novii
nedelja, 17. April, 2016.
Ovo su postali nekako najzanimljiviji tekstovi na sajtu, bilo bi zanimljivo da napišu kako se štite koji antivirusi i fajervolovi se koriste.
Богдан
nedelja, 17. April, 2016.
Текст је препун енглеских термин који су посрбљени и звуче ужасно. "Рејзовао инвестицију"? Постоји проблем са "подигао" или "узео" или "прихватио"? "Упдејтовање" - ажурирање. "Maintenance" уместо "одржавање". Знам да сами људи напишу нешто о себи, и сам сам учествовао, али ви бисте требали да текст лекторишете. Треба држати до себе и свог језика.
Voja
subota, 16. April, 2016.
Svaka čast na preporukama za softver i hardver! Samo, onaj ranac deluje preveliki :)