Kako su Bezos i Mask došli od prijateljstva i zajedničkih večera do najvećeg tehnološkog rivalstva?

Na istoj misiji su, ali su i zakleti neprijatelji

Aleksandar Krunić
31/05/2019

Sukob Džefa Bezosa i Ilona Maska traje dugo i gotovo je legendaran u tech svetu. Ali nije oduvek bilo tako. Business Insider dao se u istraživanje ovog odnosa, pa nas vratio u vreme kada su njih dvojica bili “na istoj strani”.

2004. godine oni su izlazili na večere, družili se. A danas, umesto da razmenjuju ideje, razmenjuju “otrovne strelice”, i to pred očima sveta.

Međutim, dok su pre 15 godina delili obrok i mišljenja, i SpaceX i Blue Origin su bile mlade kompanije, koje nisu imale nijednu raketu koja je zapravo radila. Da, ovaj sukob je krenuo zbog “svemirske trke”.

Kako smo već pisali, Mask je nedavno lansirao mrežu satelita kojI bi trebalo da donesu super-brz internet u pore sveta u koje do sada nije bilo signala, i time prema mišljenju mnogih poveo u trci za tehnološko osvajanje svemira.

Ali zanimljivo je da je Bezos ovo “pohodovanje” ranije najavio kao svoj plan, pa ga je Mask javno nazvao “kopi-ketom”. No, to je samo vrh ledenog brega ovog sukoba.

Kao prelomni trenutak u raznijanju prijateljstva dva titana pokazalo se istorijsko lansiranje kompleksa 39A 2013. godine. Naime, Space Shuttles se povukao dve godine ranije, a NASA nije koristila tu lansiranu rampu koja je stoga postala slobodna za sve ostale. Zato je Ilon Mask, odnosno SpaceX to iskoristio da prvi zatraži njeno korišćenje.

Ubrzo nakon toga i Bezos je dobio istu ideju zbog koje je verovatno otišao koji korak predaleko pa je od američke vlade tražio da spreči SpaceX da dobije pravo na korišćenje rampe. Ipak, Mask je uspeo u tome da 2014. godine potpiše ugovor za njeno korišćenje i to na punih 20 godina.

Iste godine sukob se nastavio. Ovog puta zbog patenata. Bezos je popunio zahtev da patentira tehnologiju suborbitalnih raketa, što je moglo da mu donese milone dolara. Ali Mask je umešao prste.

Blue Origin u 2015. je prvi put lansirao i prizemljio svoju suborbitalnu raketu te je, logično, Džef Bezos bio veoma uzbuđen i pohvalio se dostignućem svoje kompanije na Tviteru, ali Mask je našao svoj način da mu čestita, naglasivši da za ono što njegov “SpaceX” radi (lansiranje tereta u svemir i kasnije vraćanje dodatnog generatora na Zemlju) potrebno 100 puta više energije.

Bezos je inače više puta ismejavao nastojanje Maska da kolonizuje Mars.”Moj prijatelj želi da se preseli na Mars? Ja kažem, učini mi uslugu, idi živi na vrhu Mont Everesta godinu dana, da vidiš kako je, i to je baštenski raj u odnosu na Mars”, pričao je on na svojim predavanjima.

A ironija je zapravo da njihova vizija nije različita, da obojica žele da ljudi “osvoje” svemir, a da na tom putu, izgleda, jedan drugom smetaju.

Aleksandar Krunić

Objavio/la članak.

petak, 31. Maj, 2019.

IT Industrija

🔥 Najčitanije

subota, 1. Jun, 2019.

Hm... Ipak svi vise volimo Mask-a