Hakeri ukrali 70gb podataka društvenoj mreži koja se smatra desničarskom, dali ih novinarima

Novi slučaj hakerskog aktivizma pokreće čitav niz pitanja.

Stefan Alidini
03/03/2021

Društvena mreža Gab hakovana je u petak, i haktivisti su obećali da će preko 70gb dobijenih podataka podeliti sa novinarima i drugim aktivistima, kako prenosi Wired.

U kontekstu političke polarizacije na američkom području proteklih godina, pojavila se potreba za tzv. „alternativnim društvenim mrežama”, koje nisu pod uticajem Silicijumske doline i njihovih političkih nazora, niti se slažu sa njihovom idejom kompanijskog društvenog aktivizma.

U tom smislu, tokom prethodnih godina pokrenut je niz novih mreža i sajtova koji treba da služe kao alternativa ili zamena popularnim gigantima — Parler i Gab umesto Tvitera, BitChute i Rumble umesto Youtube-a, itd.

Glavna pokretačka ideja iza ovakvih projekata obično je briga desnice (ali i ekstremne desnice) da se njihovi stavovi cenzurišu ili potiskuju na mejnstrim mrežama, te da je potrebno napraviti nove, nezavisne i bolje mreže posvećene idealu slobode govora.

Shodno tome, među onima na suprotnoj strani političkog spektra postoji rašireno mišljenje da se na ovim novim mrežama sakupljaju mahom oni koji su prognani sa svih ostalih. Kako svedoče skorašnji događaji oko mreže Parler, ovi alternativni sajtovi ranjivi su na napade hakera, a ni drugi elementi internet infrastrukture često im nisu naklonjeni.

Platforma Gab nije izuzetak, jer gotovo od osnivanja 2017. godine privlači pažnju progresivnih aktivističkih zajednica. Sajt je ranije već skinut s interneta, kada su Godaddy, PayPal i Stripe odbili da rade sa njim zbog sadržaja koji se nalazio na platformi. 2019. godine Gab je prešao na decentralizovanu infrastrukturu, i utro put ka sticanju otpornosti na većinu pritisaka, što i danas slede slični kontroverzni sajtovi.

Ovom prilikom je haktivista koji se na internetu zove „JaXpArO & My Little Anonymous Revival Project” uspeo da iskoristi SQL injekciju kako bi iz baze podataka sajta izvukao preko 70 gigabajta sadržaja. Te podatke ponudio je aktivističkoj zajednici Distributed Denial of Secrets, koja je pokrenula projekat GabLeaks.

Kako je izjavio predstavnik te grupe, među podacima se nalaze gotovo svi javni i privatni postovi mreže, isključujući slike koje su korisnici kačili na sajt, a među kompromitovanim profilima se nalaze i zvanični nalog bivšeg američkog predsednika, kao i nekolicine trenutno aktivnih političara.

Grupa DDoSecrets poznata je po sličnim poduhvatima, jer je nedavno obelodanila podatke američke policije, kao i podatke vezane za puč u Mjanmaru. U ovim slučajevima, međutim, jednostavno su objavljeni svi podaci, jer su mahom prikupljeni u poslovnom okruženju i ticali se zvanične prepiske ili interne dokumentacije.

Možda najvažnija razlika u odnosu na većinu hakerskih napada koji dospevaju u vesti jeste to što se informacije izvučene s Gab-a u zajednici tretiraju kao podaci od javnog značaja, uprkos tome što među njima ima dosta ličnih podataka običnih građana.

DDoSecrets ne namerava da javno obelodani pribavljeni sadržaj, ali će ih proslediti novinarima od poverenja i drugim institucijama na obradu i analizu, čime kao da hoće da poruče kako su prava tih građana na privatnost manje značajna od njihovog potencijalnog štetnog uticaja na društvo.

S jedne strane, ovo predstavlja priliku da se analizira psihologija ekstremističkih ideja i otkrije način na koji se šire teorije zavere ili drugi obrasci ponašanja koji imaju političke posledice. Uz to, ovo je prilika da se proveri da li se na Gab-u i sličnim platformama dešava nešto nezakonito, kao i da li među njima ima odgovornih za nedavna politička trvenja u Americi.

Sa druge strane, ovakvi događaji iznova postavljaju pitanje do koje mere treba goniti ljude samo zbog onog što pišu na internetu, kao i do koje mere je bojazan konzervativaca opravdana, imajući u vidu rad upravo aktivista poput „JaXpArO” koji bi, kako se čini, bili spremni na još radikalnije korake kako bi političke neistomišljenike koje smatraju opasnima isterali sa interneta.

Stefan Alidini

Objavio/la članak.

sreda, 3. Mart, 2021.

IT Industrija

🔥 Najčitanije