Google Read Along – pomoć roditeljima za obrazovanje dece do povratka u škole?

Google za osnovce pripremio aplikaciju za lakše čitanje, koja je posebno pogodna za period do povratka u škole.

Tomislav Jelesijević
11/05/2020

Google je prošle nedelje predstavio aplikaciju Read Along, prvenstveno namenjenu učenicima osnovnih škola i njihovom usavršavanju veštine čitanja. Ukoliko ste čuli za Bolo, primetićete mnogobrojne sličnosti, pošto je Read Along nastao na osnovu te aplikacije. Do sada je Bolo podržavao lekcije na engleskom i hindi jeziku, uz sistem virtuelnog nastavnika, čitanja naglas i mogućnosti direktnog ispravljanja. Zasnovan je na sistemima za prepoznavanje glasa i sintezu govora (TTS tehnologija).

Bilo da je reč o solidarnosti i društvenom angažmanu, ili pak postoji drugi razlog zbog čega se baš u ovom trenutku kompanija odlučila na ovakav potez, aplikacija Read Along ima više prednosti koje su dobrodošle u periodu prisilne digitalizacije obrazovanja, a jedna od tih prednosti, interaktivni virtuelni pomoćnik, postavlja interesantno pitanje: da li pravi nastavnik može biti zamenjen virtuelnim?

Pojedini kvaliteti koje Diya, virtuelni nastavnik, ima, pružili bi verodostojnu simulaciju prisutnosti nastavnika, delimično zbog postignute interaktivne atmosfere, delimično zbog konkretnih postupaka koje preduzima. Ona prati učenikov razvoj, pažljivo sluša, beleži vreme rada i motiviše da se obave predviđene vežbe na dnevnom nivou. Aplikacija je upotrebljiva bez obzira gde se učenik nalazi, bilo da je u pitanju kućna atmosfera ili prostor na otvorenom. Za sada podržava devet jezika, među njima engleski, španski i portugalski i dostupna je u 180 zemalja, među kojima je i Srbija.

Pročitaj i: 

Prisilna digitalizacija srpskog obrazovanja — kako je izgledalo preokretanje ogromnog sistema za samo nekoliko dana? 

Iz kompanije navode da Read Along analizira glasovne podatke i da ih ne skladišti nakon upotrebe. Nije potrebno prijavljivaje na aplikaciju, nema reklama i može se koristiti bez interneta, koji je potreban samo za preuzimanje novih lekcija.

Read Along je samo jedan od mnogobrojnih sadržaja koji su u prethodnom periodu bili omogućeni različitim školskim uzrastima. Dobar deo tih sadržaja sakupljen je u okviru inicijative Digitalna solidarnost, kojoj su se pridružile različite domaće i inostrane firme sa svojim sadržajima za edukaciju i zabavu. Kada je reč o digitalnom obrazovanju u Srbiji, ocena brojnih sagovornika za Startit Dnevnik je da se Ministarstvo prosvete brzo snašlo, ali da sve može mnogo bolje. Startit Dnevnik nastavlja da prati koji će se elementi uspostavljenog sistema održati i posle pandemije.

Tomislav Jelesijević

Objavio/la članak.

ponedeljak, 11. Maj, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije