Gde i odakle učiti o startapima? #Startit101

Za početak STARTAP 101 je serija članaka u kojima ćemo pisati o tehnološkom preduzetništvu za one koji žele da se bolje upoznaju sa temom, entuzijastima, novajlijama tj. početnicima. Međutim, možda se nađe i po neka korisna informacija za one bolje upućene i iskusne. Već smo napravili Startit 101, to je strana sa tekstovima koji su

Stefan Vujović
24/09/2014

Za početak STARTAP 101 je serija članaka u kojima ćemo pisati o tehnološkom preduzetništvu za one koji žele da se bolje upoznaju sa temom, entuzijastima, novajlijama tj. početnicima. Međutim, možda se nađe i po neka korisna informacija za one bolje upućene i iskusne. Već smo napravili Startit 101, to je strana sa tekstovima koji su hronološki poređani i idealni za sve one koji tek počinju da ulaze u svet startapa.

Pisaćemo i povremeno tekstove u okviru #Startit101 serije kako bismo odgovorili na neka od vaših pitanja. Ovom prilikom ćemo se pre svega baviti pitanjem: Gde i odakle učiti? Što je sasvim normalno pitanje na početku s obzirom da je u pitanju relativno nova tema na našim prostorima, kao i činjenica da tehnološko preduzetništvo kao predmet izučavanja nije preterano (ako ne i uopšte) zastupljeno na našim Univerzitetima.

Hajde da počnemo,

Kursevi

Online kursevi su odličan izvor teorijskog znanja, a s obzirom da ih najčešće prave u SAD-u, znanja primenljivog u praksi. Tu svakako preporučujem bilo koji kurs o preduzetništvu u okviru trenutne ponude MOOC-a (Masive Open Online Course) kao što su Coursera ili edX, a istakao bih moj omiljeni: How to Build a Startup  koji je delo Stiva Blenka, vanrednog profesora sa Stanforda i autora nekoliko dela na ovu temu.

Kurs se nalazi na sajtu Udacity gde je pored preduzetništva akcenat je stavljen na programiranje, data science, mašinsko učenje…

Verovatno najsvežiji kurs mogao bi da bude How to Start a Startup koji je delo Sema Altmana, presednika Y Combinatora i koji počinje u utorak 23. septembra. Između ostalog u okviru ovog kursa se nalazi materijal koji je sniman u Y kombinatoru poslednjih 9 godina, a u Potkrovlju će se organizovati nedeljno prikazivanje ovog kursa. Ažuriraćemo ovaj tekst kada bude utvrđeno tačno vreme.

Startap akademija je jedinstven kurs na ovim prostorima koji se ove godine održava po treći put. Polaznici će imati priliku da slušaju eminentne predavače iz svih krajeva sveta, ali i sa domaće scene. Ovo je prilika da naučite kako da od vaše ideje i vizije napravite proizvod koji je zaista potreban na tržištu i upoznajte preduzetnike, mentore i investitore koji će vam u tome pomoći.

Ono što je razlikuje od sličnih programa u regionu je taj što se kontakt sa investitorima ostvaruje tokom celog trajanja kursa, a ne samo kada je takozvani Demo dan, gde se timovi predstavljaju.

tumblr_mi3ql1cB3X1qzgyrso1_r1_500

Knjige

Knjige su takođe dobar način za sticanje znanja i definitivno treba pročitati bar nekoliko njih pre ili u toku građenja startapa. Naravno, kao prvu ne možemo izostaviti The Lean Startup koji se može poistovetiti sa obaveznom lektirom, zatim The Mom Test koji je odličan za utvrđivanje da li je vaša ideja dobra.

Pomenuo bih još i Startup Nation i Startup Owners Manual. Naravno postoji još mnogo knjiga vrednih čitanja, ali bih rekao da je ovo za početak dosta.

Okupljanja i konferencije

Okupljanja i konferencije su izuzetna prilika za sticanje novih znanja i razmenu iskustava sa ostalim preduzetnicima, programerima, dizajnerima i ostalima od kojih možete dosta toga da naučite, a možda da i vi sami nekome budete od pomoći.

Definitivno tse reba uključiti u lokalnu zajednicu jer je to prava prilika za upoznavanje ljudi, praćenje informacija, kao i prilika za sticanje novih znanja. Trenutno su najaktivniji Startit Meetupi (koje ćete saznati redovnim praćenjem Startita) i okupljanja koja organizuje StartLabs. Poslednjih godina sve se češće organizuju događaji poput Startit Festa.

Iskustvo iz prve ruke

Praksa ili ono gde treba biti najbolji. Svakako da će knjige, kursevi i konferencije biti od velike pomoći, šta više poželjno je proći bar nešto od toga pre nego što se počne sa realnim radom. Međutim, najviše se nauči upravo u realnosti i zato treba početi što pre, makar da bi se učilo na greškama.

Dakle, najbolje je odmah probati i pokrenuti svoj startap, a ako niste baš sigurni da je to ono što želite, možete se priključiti i nekom od startap timova. Ovde možete videti ko trenutno traži nove članove, a svake nedelje izlazi novi post, pa proveravajte zarad novih prilika.

Stefan Vujović

Objavio/la članak.

sreda, 24. Septembar, 2014.

IT Industrija

🔥 Najčitanije