EU napravila veliki korak ka ostvarivanju prava na popravku

Reforme će, pre svega, uticati na proizvođače elektronskih uređaja poput smartfona, tableta, laptopova i njihovih punjača.

Marko Marković
12/03/2020

Evropska komisija je zvanično uvela reforme koje će naterati proizvođače da poboljšaju dizajn, izdržljivost i mogućnost reciklaže svojih proizvoda. Na ovaj način su napravili veliki korak ka omogućavanju prava na popravku koja obični potrošači često nemaju.

Reforme će, pre svega, uticati na proizvođače elektronskih uređaja poput smartfona, tableta, laptopova i njihovih punjača, ali se odnose i na sve koji proizvode pakovanja, hranu i građevinski materijal. Komisija se tako bori protiv jednokratnog korišćenja materijala i promoviše ideju ekonomije u kojoj resursi kruže, podstiče se njihova ponovna upotreba i smanjuje otpad — sve u cilju umanjivanja negativnog uticaja na klimatske promene.

Kako su izjavili predstavnici koji stoje iza „Evropskog zelenog dogovora”, naša ekonomija je uglavnom linearna, sa svega 12 odsto sekundarnih sirovina koje se vraćaju u ekonomiju. Mnogi proizvodi se previše lako raspadaju, ne mogu biti ponovo upotrebljeni, popravljeni ili reciklirani, i napravljeni su samo za jednokratnu upotrebu. Upravo ovde postoji ogroman potencijal, i za preduzeća i za potrošače, koji treba iskoristiti. Novi plan pokreće transformaciju načina na koji se proizvodi prave i daju mogućnost potrošačima da sami donose odluke u, svoju, i korist životne sredine.

„Akcioni plan za cirkularnu ekonomiju” bi trebalo da rezultira time da postojaniji proizvodi postanu norma u EU, jer će se proizvodi za jednokratnu upotrebu suočiti sa ograničenjima. Ovaj potez će najviše zaboleti kompanije koje su poznate po snažnom opiranju nezavisnim popravkama, kakve su Apple i John Deere.

Najveći dobitnici su, naravno, potrošači — koji će moći duže da koriste proizvode koje su kupili i neće biti naterani na bacanje para na nove modele istog proizvoda — i priroda — koja će biti spašena tona i tona nerazgradljive plastike, metala i elektronskih elemenata. Sledeći korak je da se uništi praksa „planiranog zastarevanja”, kojom kompanije namerno usporavaju, ili potpuno onemogućavaju, upotrebu starijih modela svojih proizvoda.

Reforma će zahtevati i da se potrošačima daju pouzdane informacije o izdržljivosti proizvoda i mogućnosti njihove popravke.

Marko Marković

Objavio/la članak.

četvrtak, 12. Mart, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije