DDoS napadi ili preopterećenost sistema — zašto je bio otežan pristup elektronskim dnevnicima?

Dok su iz nekih škola „krivili” nastavnike koji su masovno ulazili na esDnevnik zbog kraja polugodišta, zvaničnici su izjavili da je do napada došlo, ali da nema razloga za brigu.

Marko Marković
26/12/2019

Prethodnih dana su mnogi nastavnici i roditelji imali problem da pristupe elektronskom dnevniku. Kako pišu Večernje novosti sumnjalo se na dva uzroka. Budući da počinje zimski raspust u školama, moguće je da je veliki broj nastavnika počeo da ulazi u esDnevnik kako bi upisivali ocene i sređivali dokumentaciju, što sistem ne može da podrži.

Drugi mogući uzrok, o kome se daleko više pisalo, jesu takozvani DDoS napadi (eng. Distributed Denial of Service — distribuisano uskraćivanje servisa). Naime, napadači pomoću malvera zaraze uređaje na velikom broju IP adresa i tako stiču kontrolu koja im omogućava da preusmere saobraćaj na sajt koji žele da onesposobe. Kada, u ovom slučaju esDnevnik, preplave ogromnom količinom mrežnog saobraćaja, usporava se odziv sistema. Inače, moguće je da vaš uređaj učestvuje u jednom od ovih napada, a da toga niste ni svesni.

Navodno, kada su detektovane poteškoće sa pristupom, stigla je sledeća poruka na esDnevniku svim nastavnicima od tima podrške.

Direktor jedne novosadske srednje škole je, ipak, izneo mišljenje da je reč o softverskom problemu, a ne o napadu hakera.

Tačno je da smo prošle nedelje imali problema sa unosom podataka, ali smatramo da je do toga došlo jer su hiljade nastavnika istovremeno unosile podatke. Elektronski dnevnici su skoro pet dana ‘brljali’, odnosno bilo je problema sa unošenjem i brisanjem pogrešno unetih podataka, što je stvaralo zbrku i usporavalo rad. Sad je bolje, ali i dalje malo sporije radi.

Ipak, Tanjugu potvrđeno iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, da do nekih napada jeste došlo, ali da nema razloga za brigu.

Tokom ponedeljka i utorka urađeno je proširenje hardverske infrastrukture elektronskog dnevnika, a uvidom u podatke o prijavljivanju na sistem utvrđeno je da je u čitavom periodu kontinuirano bio dostupan. Moglo je samo da se desi da je u toku izvođenja tih operacija odziv sistema bio nešto slabiji.

Sigurnost sistema i bezbednost podataka ni u jednom trenutku ne dovode se u pitanje, uprkos napadima kojima smo svedoci poslednjih nekoliko dana, možda i mesec, a koji samo kratkotrajno otežaju upotrebu sistema esDnevnik.

O problemima sa uvođenjem elektronskog dnevnika smo pisali na leto. Naime, plan je bio da se u septembru esDnevnik uvede u sve škole, ali su iz Ministarstva rekli da će to „zapravo i moći da se desi u većini škola”. Tada je rečeno i da postoji problem sa internetom, pošto u pojedinim krajevima, naročito u istočnoj Srbiji, nije razvijena internet infrastruktura.

Marko Marković

Objavio/la članak.

četvrtak, 26. Decembar, 2019.

IT Industrija

🔥 Najčitanije