IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Vrednost Ethera je za samo 24 sata pala za 17 odsto, a mišljenje kripto zajednice povodom toga je podeljeno.
Posle velikog buma i najvećih vrednosti kriptovaluta krajem prošle godine i početkom ove, poslednji trend pada njihovih cena se nastavlja, pošto su u poslednjih nedelju dana gotovo sve kriptovalute sa liste 100 najvećih doživele pad, i to značajan, većina između 10 i 25 odsto.
Bitcoin je ponovo pao ispod 6000 dolara i njegova vrednost je u poslednjih nedelju dana varilala i igrala oko granice od 6000 dolara. Mnogo veću glavobolju onima koji se bave kriptovalutama i njihovom trgovinom trenutno zadaje Ether (ETH), druga najveća kriptovaluta, čija se vrednost spustila ispod 300 dolara, što predstavlja pad za oko 60 odsto tokom ove godine.
Ether, kriptovaluta na platformi Ethereum, je za samo 24 sata pala za 17 odsto i imala je vrednost od 266 dolara. Ovu platformu i Ether kao token koriste gotovo svi blockchain developeri zbog čega je ovaj pad u vrednosti zabrinjavajući, jer je sa sobom na dole povukao i druge tokene koji su pokrenuti na ovoj platformi.
ETH, koji je nedavno proslavio treći rođendan, je posle najveće vrednosti od 1400 dolara u januaru u padu. Uz to ova kriptovaluta po prvi put ima manju vrednost nego pre godinu dana kada je 14. avgusta jedan Ether mogao da se kupi za 304 dolara.
Ovakva situacija je dovela do debate u kripto zajednici, a mišljenja su podeljena u tome da li je ovo samo još jedna normalna situacija i pad pre nego što vrednost opet počne da raste ili će pad vrednosti uticati na to da poklonici kriptovaluta i trgovci izgube interesovanje za ETH. Ono u čemu se i jedni i drugi slažu je da je tržištu kriptovaluta, naročito Etheru, potrebna stabilnost.
Ethereum je platforma koja je svojom inovativnošću i vizijom unela revoluciju u svet blockchaina i kriptovaluta time što je omogućila razvoj drugih projekata koji nisu vezani za finansije. Jedan od razloga zbog kojeg je neophodna prethodno pomenuta stabilnost, je to što daje mogućnost fokusa na proizvode koji nastaju na ovoj platformi, a ne na puko i brzo bogaćenje.
Sa druge strane, oni koji smatraju da će pad vrednosti smanjiti interesovanje za ETH to potkrepljuju činjenicom da ljudi gube poverenje, jer je Ethereum platforma koja je, za razliku od Bitcoina, promenljiva i ima centralizovan registar, što po njima nisu vrednosti koje se poštuju.
Jasna korelacija u porastu i padu vrednosti Ethera su ICO projekti pokrenuti na Ethereumu. Startapi koji su gradili projekte na ovoj platformi, a zatim prodavali tokene za Ether doveli su do rekordne vrednosti ove kriptovalute početkom godine. Sada je mnogim tim startapima potreban novac, pa prodaju ETH kako bi pokrili troškove.
Pretpostavka je da su ovi startapi prikupili velike količine novca, ali nemaju dovoljno iskustva u upravljanju ovim novcem, pa preranom prodajom prave veliki pritisak na ionako krhko tržište. Pritisak koji na tržište stvaraju ICO-ovi unovčavanjem je povezan sa generalnim padom vrednosti na tržištu kriptovaluta, čija je ukupna tržišna vrednost pala sa 800 milijardi na oko 200 milijardi dolara.
Takođe, postoji zabrinutost da Ethereum platforma neće moći, sa pojavom konkurencije, da izdrži dovoljne količine transakcija za podršku aplikacijama na masovnom tržištu, što je ove godine uticalo na vrednost digitalnih sredstava.
Iako su ICO projekti prikupili milijarde dolara, mnogi nemaju proizvod koji radi, dok su drugi ili bili prevara ili imaju bezbedonosne probleme. To je dovelo do povećanja razočaranja i nepoverenja investitora prema ICO projektima i tokenima, a kako je većina pokrenuta na Ethereumu, to se oslikalo i na vrednost ove kriptovalute na tržištu.
Startapi su samo u poslednjih 30 dana prema procenama potrošili više od 110,000 Ethera, ali se očekuje da će nastaviti da unovčavaju ETH. Na duge staze, potreba da se ICO projekti izgrade i zadrže na Ethereumu bi trebalo da dovede do porasta cene, pošto je ovo i dalje omiljena platforma startapa za pravljenje aplikacija zasnovanih na blockchainu (koristi je više od 90 odsto projekata).
Trenutni pad cene Ethera nije prvi pad vrednosti i možda i nije najveći test koji je do sada doživela ova kriptovaluta, jer ih je do sada imala dosta, ali se ovaj pad desio u vreme kada Ether ima najveću tržišnu vrednost, pa je zbog toga privukao veliku pažnju javnosti.
Rast i pad vrednosti kriptovaluta, kao i u svim drugim industrijama, je normalna pojava, a svaka ovakva pojava je veća od prethodne. Kako je nedavno objavio Brajan Armstrong, osnivač Coinbase-a, ovakvi padovi su dobri, jer eliminušu ljude koji se uključuju u trgovinu kriptovalutama iz pogrešnih razloga, daje priliku novim ljudima da se uključe, a developerima da rade na poboljšanju temelja.
Slično je izjavio pre samo nekoliko dana i koosnivač Ethereuma Džosef Lubin, koji nije zabrinut zbog ovog pada vrednosti Ethera, jer ovo posmatra kao samo jedan od mehura, a bilo ih je šest. On je istakao i da pad cene ne utiče na rad na razvoju, već ga podstiče i da je Ethereum sada dva reda veća zajednica developera nego što je bila pre 10 meseci.
Ethereum je mlada platforma i kriptovaluta koja nije napravljena kako bi za kratko vreme obezbedila velike količine novca osnivačima. Plan Vitalika Buterina je od početka bio dugoročan, pa trenutan pad vrednosti Ethera ne bi trebalo da ugrozi i u velikoj meri utiče na rad i popularnost ove jedinstvene i revolucionarne platforme, a može da ih podstakne da još predanije rade na rešavanju problema, među kojima je možda najveći skaliranje.
Objavio/la članak.
sreda, 15. Avgust, 2018.
Slavko
sreda, 15. Avgust, 2018.
Ethereum trenutno sluzi samo za ICO kampanje. Na zalost decentralizovane aplikacije niko ne koristi. Da ne navodim ime jednog projeckta koji je podigao oko 150 miliona dolara, a danas njihov „dapp” ima oko 30 korisnika dnevno. Iako je proizvod odlican, broj korisnika je zanemarljiv. Iz tog razloga smatram da je vrednos Ethera precenjena. Ether treba da se koristi kako bi se placale transakcije na blockchain-u, a s obizrom da niko aplikacije i ne koristi, ocekujem da se pad Ether-a nastavi.