Bil Gejts predstavio model po kom je Microsoft u Kini vratio 3.000 radnika u kancelarije

U svom novom obraćanju na zvaničnom blogu Bil Gejts iskoristio je primer kompanije Microsoft u Kini koja ponovo otvara kancelarije da predloži jedan od potencijalnih modela po kojima bi ostatak sveta mogao da se vrati u normalu. Naredni korak koji će razvijene zemlje preduzeti kako bi se postepeno vratile u normalu počeće u narednim mesecima

Tomislav Jelesijević
24/04/2020

U svom novom obraćanju na zvaničnom blogu Bil Gejts iskoristio je primer kompanije Microsoft u Kini koja ponovo otvara kancelarije da predloži jedan od potencijalnih modela po kojima bi ostatak sveta mogao da se vrati u normalu.

Naredni korak koji će razvijene zemlje preduzeti kako bi se postepeno vratile u normalu počeće u narednim mesecima – predviđa Gejts, a prenosi Business Insider. On vidi situacije u kojima ljudi u restoranima sede, ali da postoje prazni stolovi i mesta. Na sličan način postojaće distanca na ostalim mestima i okupljanjima. Stanovništvo će se vratiti na posao i trošiće manje, obazrivije. Međusobnim primerima države će moći da uče šta sve donosi postepeno prilagođavanje i kako utiče na zarazu. U prilog tome Gejts se osvrće na model rada koji Microsoft ima u Kini.

Zaposleni nose maske i koriste sanitizere za ruke, dezinfekcija je česta i intenzivna. Putuje se samo kada je neophodno. „Postupati po principu da se dozvole aktivnosti koje nose najveću ekonomsku dobit, a najmanji rizik zaraze”, savetuje Gejts, ali uz bojazan da je ekonomski sistem višestruko kompleksan da bi se princip jednostavno sproveo. U prilog dodaje moguće probleme adaptacije radnih mesta na socijalnu distancu i koliko će poslovanje posle toga biti profitabilno.

Šta treba otkriti u narednom periodu?

Uz primer kineskih poslovnica podvlači i najvažnija pitanja na koja još nije odgovoreno:

Podsetimo da je u nedavnom učestvovanju na LinkedIn sesiji This is Working, Gejts predložio nekoliko konkretnih saveta kako prilagoditi različita poslovanja predstojećim okolnostima.

Tomislav Jelesijević

Objavio/la članak.

petak, 24. April, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije