Amerika od nedelje uvodi zabranu za TikTok i WeChat

Počevši od 20. septembra, američke kompanije neće smeti da distribuiraju WeChat i TikTok, što bi moglo da znači da će dve najveće prodavnice aplikacija, koje pripadaju Apple-u i Google-u, biti u obavezi da ih uklone iz svojih biblioteka.

Danko Novović
18/09/2020

Ministarstvo trgovine SAD saopštilo je da će od nedelje zabraniti sve poslovne transakcije kompanija iz SAD-a, koje se odnose na kineske aplikacije WeChat i TikTok. Ovo obaveštenje stiglo je pre očekivanog zvaničnog saopštenja američkog establišmenta, te odgovora da li će američka vlada odobriti Oracle-u da preuzme manjinski udeo u TikTok-u i postane „pouzdani tehnološki partner” kompanije ByteDance, u čijem je TikTok vlasništvu.

Nije jasno da li takvo saopštenje znači da je isključena mogućnost da do dogovora dođe pre nedelje, a moguće je i da je reč o težnjama aktuelne administracije da TikTok u potpunosti pređe u ruke neke od američkih kompanija, ocenjuje CNBC

„Prema nalogu predsednika, preuzeli smo značajne mere kako bismo se izborili sa prikupljanjem ličnih podataka američkih državljana od strane Kine, sve vreme promovišući nacionalne vrednosti, principe demokratije i agresivno osnaživanje pravne regulative SAD”, poručuju iz Departmana.

Ovo saopštenje u skladu je s  naredbom predsednika SAD od početka avgusta, kojom je ByteDance-u naloženo da u roku od 45 dana TikTok u SAD proda američkoj kompaniji, jer bi u suprotnom društvenoj mreži bila izdata zabrana u toj zemlji. 

WeChat, koji je jedna od najpopularnijih aplikacija za razmenu poruka na svetu, u vlasništvu je kineske kompanije Tencent, dok je TikTok u vlasništvu kompanije ByteDance, takođe sa sedištem u Kini. Kao razlog za naredbu američkog predsednika navodi se zaštita državne bezbednosti, te njeno ugrožavanje od strane kineskih vlasti. 

Počevši od 20. septembra, američke kompanije neće smeti da distribuiraju WeChat i TikTok, što bi moglo da znači da će dve najveće prodavnice aplikacija, koje pripadaju Apple-u i Google-u, biti u obavezi da ih uklone iz svojih biblioteka. Prema saopštenju, takođe se zabranjuje američkim kompanijama da usluge transfera novca ili procesuiranja uplata unutar SAD pružaju putem WeChata.

Istovremeno, Ministarstvo trgovine pruža zasebni vremenski okvir za TikTok, pa bi drugi set odredaba, koje se tiču samo te mreže trebalo da stupi na snagu tek 12. novembra. Ta pravila uključuju i odredbe koje zabranjuju američkim kompanijama da pružaju usluge hostinga TikToku. Odredbe bi mogle da se odnose na pregovore između TikTok-a i Oracle-a i pruže dvema kompanijama više vremena da postignu sporazum kojim će američke vlasti biti zadovoljne, navodi CNBC. 

Zabrane će se u početku različito primenjivati nad dvema kompanijama. Prema aktuelnim informacijama, TikTok će funkcionisati na isti način ukoliko je već instaliran na uređaju, ali korisnici neće biti u mogućnosti da ga ažuriraju. Nije jasno koje će funkcionalnosti WeChat imati posle nedelje, kao ni to da li će TikTok biti moguće preuzeti iz prodavnica mobilnih aplikacija. Kompletna zabrana potencijalno će uslediti tek nakon 12. novembra. 

Inače, WeChat je kod američkih kompanija popularan alat za marketing i prodaju, prvenstveno u Kini, ali i širom sveta. Kako su američke društvene mreže poput Facebooka i Instagrama zabranjene u Kini, za potrebe društvene interakcije i elektronske trgovine koristi se WeChat. Takođe, koristi se za komunikaciju između ljudi u Kini i SAD. 

Podsećamo, otkad je potpisana predsednička naredba, prodaja TikToka u SAD, Australiji i Novom Zelandu američkoj kompaniji, goruća je tema u medijima. 

Microsoft je dugo smatran za glavnog konkurenta, a u jednom trenutku ta kompanija se u nadmetanju udružila s Walmart-om. Google je razmatrao ulazak u pregovore, da bi se na kraju, kao najizgledniji kupac TikTok-a izdvojio Oracle. 

Samo nekoliko dana pre nego što je TikTok trebalo da objavi ko će biti kupac, Kina je izmenila regulativu koja se tiče izvoza tehnologije, tako da se nova pravila odnose i na TikTok. Ona podrazumevaju da je, u slučaju prodaje TikToka američkoj kompaniji, neophodna saglasnost azijske države. 

Od tog trenutka, spekulisalo se o izmeni aranžmana, iz potpune prodaje, u prodaju manjinskog udela američkoj firmi koja bi hostovala podatke koji se nalaze na društvenoj mreži.

U nedelju uveče, Microsoft je objavio da se povlači iz pregovora, da bi Oracle u ponedeljak potvrdio da će sa ByteDance-om uspostaviti „pouzdano tehnološko partnerstvo”, o čemu je Startit Dnevnik već pisao. 

 „ByteDance je odustao od prodaje TikToka u SAD kako bi dogovorio partnerstvo sa kompanijom Oracle, za koje se nada da će ga poštedeti američke zabrane, a istovremeno umiriti Kinu”, rečeno je tada. 

Da nije reč o kupovini već o uspostavljanju tehnološkog partnerstva, istog dana je pojasnila i kineska državna televizija na svom sajtu CGTN Digital, negirajući da se taj dogovor odnosi na prodaju.

Danko Novović

Objavio/la članak.

petak, 18. Septembar, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije