IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
79% od 69,7 miliona dolara koje su investitori iz industrije rizičnog kapitala donirali u političke svrhe otišlo je Demokratskoj stranci.
Investitori iz industrije rizičnog kapitala (venture capital — VC) uložili su 69,7 miliona dolara kroz političke donacije tokom izbornih kampanja u SAD povodom aktuelnih izbora.
Ovaj broj je gotovo duplo veći od 37 miliona dolara donacija za izbore 2016. godine. Čak 79 odsto sredstava je otišlo Demokratskoj stranci, što je za gotovo 10 odsto više nego tokom prethodnih izbora.
Political donations from the VC industry reached a record $69.7M, nearly double of $37M spent in 2016. Democrats received 79% of the funds (10% more than in 2016).
Why?
1⃣ Immigration reform
2⃣ Existing relationship with Harris
3⃣ Biotech investments
1/5 ⤵️— Zoja Kukic (@ZojaKu) November 4, 2020
Podaci važe za period do 23. oktobra, a obezbedila ih je neprofitna organizacija Center for Responsive Politics, koja prati finansije u vezi sa političkim kampanjama.
Mnoge firme rizičnog kapitala su okupljene u tehnološkim habovima u San Francisku i Njujorku, koji su većinski liberalno opredeljeni. Sklonost ove industrije ka demokratama je posledica i stavova koje su oba kandidata pokazala prema njima, piše Pitchbook.
Predstavnici Republikanske i Demokratske stranke imaju potpuno različite pristupe reformi imigracione politike, za koje VC investitori žele da se promene. Kabinet aktuelnog predsednika SAD želi da ograniči imigraciju, protiv čega se tehnološka industrija većinski pobunila.
Nacionalno udruženje rizičnog kapitala se već borilo na sudu protiv pokušaja da se ukine mogućnost za strane preduzetnike da uđu i ostanu na američkom tržištu kako bi izgradili svoje poslovanje. Najveća trgovinska grupa ove industrije je lobirala i da se uvede program startap viza koji bi primamio osnivače iz drugih država da pokrenu kompanije u SAD.
Plan Demokratskog kandidata je da se uloži dva biliona dolara u čistu energiju i prateću održivu infrastrukturu, od čega bi startap ekosistem iz ovog polja imao veliku korist. Tokom predizborne kampanje, ova ulaganja su predstavljena kao način da se SAD bori sa Kinom u rastućim industrijama, kao što su električni automobili.
Ono u čemu se Republikanci bolje kotiraju kod investitora rizičnog kapitala je njihovo obećanje da će se smanjiti takse, kako za biznise, tako i za pojedince. Njihovi protivnici, sa druge strane, žele da uvedu dodatne takse za ljude koji zarađuju više od milion dolara godišnje. Tačnije, oni žele da oporezuju stečeni kapital koji je nastao prilikom prodaje poseda (akcija, obveznica, plemenitih metala, nekretnina, i imovine) koji su bili u vlasništvu prodavca duže od godinu dana.
Iako su ulaganja iz VC industrije ubedljivo na strani Demokrata, u poslednje vreme tehnološki sektor SAD trpi veliki broj kritika liberalno orijentisane javnosti. Silicijumska dolina je pod pritiskom da se javno priključi njihovom političkom aktivizmu, dok druga strana smatra da je ‚‚tehnološka kultura pod opsadom aktivista koji se bore za svoju agendu”.
Objavio/la članak.
sreda, 4. Novembar, 2020.