5% IT profesionalaca se odselilo van grada — privremena mera ili trajan trend?

Vodite računa o kvalitetu interneta, struje, ali i samih kuća. 

Petar Paunović
26/08/2020

Svaki dvadeseti zaposleni u IT industriji planira preseljenje iz većeg u manje mesto u Srbiji, pokazuje Startitovo istraživanju o radu van kancelarije. Svi anketirani koji razmišljaju o preseljenju ili su se već preselili, žive u Beogradu ili Novom Sadu. 

Deo je već odredio sebi destinaciju za selidbu, poput Zrenjanina, Loznice, Sombora, Boljevca, a oko trećine je navela da se vraća u svoj rodni grad. Ima i onih koji za sada znaju samo da će na selo, ali nisu odlučili koje. Možda im bude interesantna okolina Niša, jer kako pišu Južne vesti u tom kraju raste interesovanje za kuće i vikendice. 

U agencijama navode da se posle vandrednog stanja uglavnom traže manje kuće u bližoj okolini Niša. Periferija je poželjnija, na primer mesta kao što su Sićevo, Prosek, Kamenički Vis, Matejevac, Knez Selo i Vinik.

Udvostručena potražnja za kućama i vikendicama oko Subotice

Sličnu situaciju beleži i Radio televizija Vojvodine u Subotici. Prema iskustvima i procenama vlasnika tamošnje Agencije za nekretnine Đure Gavrića, potražnja za kućama i vikendicama se udvostručila. 

„Najviše se traže kuće i nekretnine koje su dugo bile gotovo zaboravljene, a to su kuće za odmor, odnosno vikendice. Tokom protekle decenije, gotovo da nije bilo potražnje za njima, a sada se mnoge ponovo uređuju ili su već obnovljene.”

Da je sever zemlje popularan, za „Blic Biznis” potvrđuje i Kaća Lazarević, vlasnica agencije za nekretnine, koja navodi kako su „Beograđani ‘osvojili’ Kelebiju gde je bilo mnogo napuštenih vikend kuća na placevima od 25 ari. Tu se recimo mogu kupiti vrlo pristojne kuće i za 10.000 evra.” 

Iz Infostuda kažu da se nakon završetka vanrednog stanja na njihovom sajtu 4zida.rs pojavilo gotovo 70.000 novih oglasa za nekretnine. Ono što ne bi trebalo da vas zavara jesu seoske kuće od nekoliko hiljada evra. Takve kuće su često veoma stare, s lošim temeljima, koje se teško renoviraju, pa stučnjaci uglavnom predlažu rušenje. 

Drugi problem s preseljenjem može biti internet ili loš kvalitet električne energije. Zato pre nego što se uputite u mesta koja idilično izgledaju na fotografijama, budite sigurni da u njima možete da se bavite svojim poslom. 

Možda gradovi dobiju nove dimenzije

Da li će preseljenja biti trajna ili su trend izazvan pandemijom, veliko je pitanje na globalnom nivou. Brojni zaposleni u Silicijumskoj dolini su se vratili u svoja rodna mesta ili se odselili u jeftinije kuće i stanove. Tako su delovi San Franciska gotovo pusti. 

Kako na svom blogu piše Fred Vilson, jedan od najpoznatijih i najcenjenijih rizičnih kapitalista, trenutna smrt Njujorka bi zapravo mogla da mu udahne novi život i vrati sjaja. Veruje da je moguće stvariti bolji Njujork, ukoliko iz njega odu svi oni koji se plaše promena, zbog kojih ovaj grad, prema Vilsonovom mišljenju, grca više od deceniju. 

 

Petar Paunović

Objavio/la članak.

sreda, 26. Avgust, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije