Zoom nagoveštava digitalnu budućnost sveta — vredniji od jedne od najvećih naftnih kompanija sveta

Zoom Video trenutno ima tržišnu kapitalizaciju od 141,28 milijardi dolara, dok je Exxon Mobil na 140,25 milijardi.

Marko Marković
06/11/2020

Zoom, digitalni servis za komunikaciju koji je osnovan pre devet godina, već je uspeo da prestigne po vrednosti ExxonMobil — jednu od najvećih kompanija za naftu i gas, osnovanu 1999. godine.

U trenutku pisanja ovog članka, Zoom Video je imao tržišnu kapitalizaciju (koja se dobija množenjem tržišne cene svih akcija na berzi sa ukupnim brojem svih akcija) od 141,28 milijardi dolara, dok je Exxon Mobil bio na 140,25 milijardi.

Pandemija je bitno uticala na poslovanje obe kompanije, ali je zanimljivo videti da li ovakav rezultat jedne digitalne kompanije nagoveštava budućnost u kome će tradicionalne kompanije sve više gubiti položaj na tržištu.

Zoom je u drugom kvartalu ove godine prilično premašio procene analitičara. Oni su predviđali da će Zoom zaraditi 500,5 miliona dolara, a kompanija je dostigla 663,5 miliona — što je čak 355 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine. Za kvartal koji se završava krajem oktobra, kompanija predviđa da će imati prihode od 690 miliona dolara.

Dok je vrednost akcija Zoom-a skočila za 658 odsto za godinu dana, Exxon Mobil je izgubio 55 procenata vrednosti na tržištu u istom periodu, delom zahvaljujući padu cena nafte. West Texas Intermediate danas trguje naftom po ceni od 36 dolara po barelu, a u januaru je ona bila 62 dolara.

Pandemija je usporila čitavu ekonomiju, tokom marta i aprila praktično zaustavila avio saobraćaj, pa je tako pala i potražnja za gorivom. Exxon Mobil je na ovo odgovorio najavom da će morati da otpusti 1.900 radnika u SAD, kako bi smanjio troškove. Pretpostavlja se da će se radna snaga kompanije u naredne dve godine smanjiti za 15 odsto.

Da je digitalna budućnost neminovna uviđaju i brojni rukovodioci naftnih kompanija. Međutim, iako smatraju da je ulaganje u digitalne tehnologije od ključnog značaja, i njih 92 odsto veruje da je obučavanje radnika veoma bitno, samo devet odsto ima konkretan plan kako to da izvede.

Marko Marković

Objavio/la članak.

petak, 6. Novembar, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije