IT Industrija

🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Prosečna plata u tehnološkim kompanija iznosi $142 000 godišnje, a samo za najosnovnije potrebe mora da se izdvoji $69 072.
Poznato je da područja kojima su središta San Francisko i San Hoze imaju najjače ekonomije u SAD. Glavni razlog je što su sedišta mnogih tehnoloških giganata smeštena baš ovde, a najviše u obližnjoj Silicijumskoj dolini. Po podacima sa Business Insider-a, prosečna godišnja zarada po domu u San Francisku je 96 677 dolara, što je skoro duplo više od nacionalnog proseka koji iznosi 57 617 dolara.
Naličje ove medalje je činjenica da San Francisko upada u sve veću krizu sa porastom skupoće života. Mnogima je možda poznato i da veliki broj stanovnika ovog područja ne može da priušti kupovinu kuće. Nekoliko kompanija koje su bazirane ovde je odlučilo da izađe na berzu, što će stvoriti nove milionere, koji će samo pogoršati problem. Javne su već postale kompanije Uber i Lyft, a uskoro će to uraditi i Slack, Pinterest i Airbnb.
Prenosimo vam 10 podataka koji govore istinu o tome koliko je skupo živeti u San Francisku i okolini.
Medijana prihoda po domu u San Francisku je 98 710 dolara, što je za 63% više od nacionalnog – 60 336. Grad je, pritom, treći po ukupnom broju milijardera, najviše zahvaljujući pomenutim tehnološkim kompanijama.
Kako je medijana stanarine u SAD 1 700 dolara, San Francisko ima najveću cenu iznajmljivanja dvosobnog stana u državi. Čak i za “jeftini” smeštaj koji delite sa drugima, a dobijate sobu sa krevetom na sprat, morate da izdvojite oko 1 900 dolara.
Čak 81% kuća i stanova ima cenu veću od milion dolara, a predviđa se da bi u narednih pet godina smeštaj za jednu porodicu mogao da iznosi i 5 miliona. Čitavo tržište toliko vrtoglavo poskupljuje da je skoro polovina stanovnika ovog područja 2018. godine reklo kako planiraju da se odsele.
Ipak, nije sve toliko crno. Moguće je pazariti i kuću od 45 kvadrata za samo 600 000 dolara. Istina, pošto se nalazi na posedu od 230 kvadrata, moguće da se proširi sa još dve spavaće sobe i dva kupatila.
Prosečnom radniku u SAD je za to potrebno pet godina. Oni koji samo iznajmljuju stan moraju da zarade $164 214, za šta nije dovoljna ni prosečna plata radnika u tehnološkim firmama, koja iznosi $142 000. Zbog toga skoro 60% tech radnika ne mogu da priušte kupovinu u Zalivskoj oblasti.
Osim kombija, poznato je da je jedan radnik u tehnološkoj kompaniji godinu dana živeo u kancelariji jer nije mogao da priušti stanarinu. Na to je bio primoran jer mu je stanodavac odjednom za četiri puta povećao dažbine. Džonatan Gaurano je o tome snimio i video.
Kuća od 90 kvadrata, bez funkcionalnih vodovodnih instalacija i gomilom dušeka koji trunu u kuhinji, prodata je za 520 000 dolara 2018. godine.
Broj beskućnika je u poslednje dve godine porastao za čak 17% i ne čini se da će kriza usporiti u skorije vreme.
Tako je San Francisko i najskuplji grad za podizanje porodice. Tih 12 370 dolara mesečno za polovinu tehnoloških radnika predstavlja problem do te mere da odlažu dobijanje dece.
U osnovne potrebe se računaju smeštaj, hrana, prevoz, zdravstvene usluge i takse, a tu ne spada štednja. Dakle, bez 5 756 dolara ne možete da pregurate ceo mesec.
Objavio/la članak.
utorak, 28. Maj, 2019.
Ja
utorak, 28. Maj, 2019.
Ajmo malo matematike. San Francisko prosecna mesecna plata oko 8000 USD ili 7200 EUR, prosecna stanarina za dvosoban stan 4500 USD ili 4000 EUR. Beograd prosecna plata 510 EUR, prosecna stanarina za dvosoban stan da kazemo 350 EUR. San Francisko: odvajas 55% plate za stanarinu. Beograd: odvajas 68% plate za stanarinu.