Zbog Korona virusa biciklizam u Njujorku procvetao

U poređenju sa martom prošle godine, broj biciklista na ulicama Njujorka se povećao za 50 odsto.

Tamara Milovanović
17/03/2020
bicikl

Gradonačelnik Njujorka izdao je saopštenje u kom apeluje na građane da pomognu u obuzdavanju širenja virusa. To uključuje izbegavanje podzemne železnice za vreme špica, i umesto toga korišćenje bicikla ili hodanje do posla. 

Njujorčani su bili skeptični po pitanju vožnje bicikla gradom iz razloga što biciklističke staze nisu potpuno prilagođene za vožnju. Često su blokirane kamionima i automobilima, a čak je i sam gradonačelnik izjavio da bi morao još da usavrši svoje biciklictičke veštine kako bi mogao da se kreće po gradu. Postavilo se pitanje zašto gradonačelnik ne učini nešto po pitanju uređenja staza i učini ih dovoljno bezbednim čak i za neiskusne bicikliste. 

Međutim, samo nedelju dana nakon što ih je u saopštenju zamolio da koriste bicikl, jasno je da Njujorčane te prepreke nisu sprečile u nameri da usvoje nov i zdraviji način prevoza. 

Gradsko ministarstvo saobraćaja je saopštilo da je broj biciklista povećan za 50 odsto u odnosu na mart prošle godine, naročito na mostovima koji povezuju Menhetn sa Bruklinom i Kvinsom. 

Citi Bike, servis za deljenje bicikala u Njujorku, saopštio je da je potražnja ovog prevoznog sredstva uvećana za 67 odsto u odnosu na prošlu godinu. 

Zboh korona virusa su gužve u saobraćaju za 15 odsto manje tokom špica u poređenju sa istim periodom prošle godine. To znači da je zagađenje mnogo manje što stvara sigurnije i zelenije okruženje u ovako velikom gradu.

U Beogradu još nema javnih bicikala

Biciklizam u Beogradu je i dalje veoma nerazvijen. I pored pokušaja da se oživi upotreba javnih bicikala, o čemu smo pisali na Startit Dnevniku, na četiri tendera koje je grad raspisao, niko se nije javio. Grad je ovim tenderima tražio partnera za kreiranje sistema biciklističkih stanica u Beogradu i nudio je subvencije od 300 miliona dinara. 

Druga ideja je da se pored električnih bicikala ulaže i u druga prevozna sredstva istog tipa. 

Grad bi mogao da prati vladinu Uredbu o uslovima i načinu sprovođenja subvencionisane kupovine novih vozila koja imaju električni pogon. Za automobile bi ta subvencija iznosila 5.000 evra, za motocikle 500 evra i 250 evra za mopede. Subvencije  mogu dobiti preduzetnici, fizička i pravna lica za kupovinu jednog vozila.

Tamara Milovanović

Objavio/la članak.

utorak, 17. Mart, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije