Zašto Švedska razmatra da uvede svoju „kriptovalutu”?

Švedska će prva imati nacionalnu valutu u digitalnom izdanju, ukoliko pilot projekat centralne banke te zemlje (Riksbank) bude uspešan. 

Tamara Milovanović
27/02/2020
Digitalna krona

„Cilj pilot projekta je da pokažemo kako elektronsku krunu mogu da koriste svi građani”, navodi Riksbank. 

Uvođenje takve valute bi bilo potpuno realno za Švedsku, kaže Aleksandar Matanović, suosnivač i izvršni direktor firme ECD, koja se bavi prodajom i trgovinom kriptovaluta. 

„Iz ugla Švedske države, to je svakako dobro, jer se potpunom digitalizacijom novca olakšava praćenje novčanih tokova, suzbija siva ekonomija i pojednostavljuje naplata poreza. Iz ugla korisnika, svakako je jednostavnije imati jedinstven sistem, nego koristiti paralelno i papirni i elektronski novac”, objašnjava Matanović za Startit Dnevnik. 

U ovoj nordijskoj zemlji, koja ima 10 miliona stanovnika, procenat korišćenja gotovine je drastično opao u poslednjih deset godina. Banke su uvele sopstvenu aplikaciju za plaćanje u realnom vremenu “Swish”, kako bi smanjile troškove, a nju trenutno koristi više od 60 odsto Šveđana. Zato ne čudi pokretanje ovog pilot projekta, koji će trajati do februara 2021. godine, a testiranje će se odvijati u specijalnom okruženju. 

Moguća zloupotreba moći

Razvijaće se tehnička platforma sa korisničkim interfejsom koji omogućava, npr. plaćanje e–krunom sa mobilnog telefona, kartice ili pametnog sata. Platforma će takođe integrisati simulaciju platnih usluga dobavljača, prodajna mesta i ostale delove švedskog platnog sistema. Ono na šta Matanović ukazuje jesu potencijalne zloupotrebe moći, koja potpunom digitalizacijom novca postaje ogromna. 

„Kad je svaka transakcija elektronska, vi praćenjem nečije finansijske aktivnosti praktično pratite i kretanje te osobe. Takođe, zamislite situaciju da se nekome račun, opravdano ili neopravdano, blokira, kako bi ta osoba platila bilo šta?”

Upravo zbog tih opasnosti, banka sprovodi ovaj projekat, jer pored prilagođenosti korisnicima, važnu stavku predstavlja i bezbednost. Zato će u okruženju u kom se testira, simulirani korisnici moći će da drže e–krunu u digitalnom novčaniku i da vrše plaćanja kroz mobilnu aplikaciju. 

Da li je to uopšte kriptovaluta?

Tehničko rešenje pilot projekta zasnivaće se na tzv. blockchain tehnologiji i biće ocenjeno u okruženju u kom su svi učesnici simulirani, poput banaka i javnosti. No, iako se najavljuje primena te tehnologije za e-krunu, dodirnih tačaka sa pravim kriptovalutama tu ima vrlo malo. 

„Sama blockchain tehnologija bi se koristila na značajno drugačiji način, čak bih rekao da je jedina sličnost između e-krune i kriptovaluta biti to što su digitalne. Jedna od glavnih karakteristika kriptovaluta je da su decentralizovane, to jest da njima upravljaju sami korisnici, a ne neki entitet koji ih kreira. E-krunu kreira švedska centralna banka i nad tom valutom ima potpunu kontrolu. Kod kriptovaluta, korisnici imaju apsolutnu slobodu u korišćenju. Kod e-krune korišćenje će biti ograničeno pravilima koje nametne centralna banka, svaka transakcija će biti podložna odbijanju, zamrzavanju, blokiranju, a svega toga kod kriptovaluta nema. Kod kriptovaluta, generisanje novih jedinica valute je kontrolisano algoritmom, kod e-krune će biti kontrolisano odlukama švedske centralne banke” zaključuje naš sagovornik.

On je siguran da mnoge zemlje već razmišljaju o uvođenju digitalne valute i da će na kraju sve svoj novac potpuno digitalizovati.

Tamara Milovanović

Objavio/la članak.

četvrtak, 27. Februar, 2020.

IT Industrija

🔥 Najčitanije